Paxera 10 mg-20mg-30mg-40mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Psikoloji insanoğlunun ruh halini tanımlayan ruh bilimidir. Duygu ve düşüncelerini dışarı belli edemeyen insanoğlun belirli bir süre daha hemen sonra kendi problemlerini kafalarına takarak kendi içlerinde büyütmeleridir. Ferdin ev- toplumsal yaşamı, maddi tinsel problemleri, sevgiden yoksunluk, her şeyi kendi iç dünyasında yaşamak şeklinde takıntıları kendi hafızalarında yaşayıp dışarı atamamalarından kaynaklanan sorunlardır.

Paxera 10 mg-20mg-30mg-40mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Ruhsal hastalıklar akıl hastalıkları olarak kabul edilip, davranış ve ruhsal semptomları olan ve yaşamın her evresine tesir eden rahatsızlıklardır. Ruhsal hastalıkların bazıları rahatça tedavi edilebilirken, bazıları da ne yazık ki uzun tedavi süreçleri gerektirmektedir. Ruhsal hastalıklar bununla birlikte akıl hastalıkları olarak da bilinir ve ferdin rutin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilir.

Anksiyete bozuklukları aşırı çekince, tedirginlik ve anksiyete problemleri ile karakterize edilir. Özellikle ABD’de ergenlerin %18’de anksiyete problemleri görülmektedir. Gelişim bozukları çocuk yaşta oluşan ruhsal hastalıklardır. Gelişim bozuklukları tedavisi güç ve ferdin tüm yaşamını ciddi olarak etkileyen hastalıklardır. Doğru bir halde tedavi edilmiş olduğu süre ruhsal hastalıklar çoğu süre düzelmektedir fakat tekrar geri gelme riskleri de vardır.

Tedavi edilmediği takdirde bilimsel nitelikli, hukuki, toplumsal ve iş ortamlarında ciddi problemlere yol açabilir. Alkol zehirlenmesi, aşırı uyuşturucu kullanımı, intihar ve agresif davranışlar ruhsal hastalıkların komplikasyonları olabilir.

Paxera ilacının içinde ki etkili maddeye bağlı olarak yan tesirinde bırakır belirebilir. Ağır olarak seyreden yan etkilerde ilaç kullanımı durdurularak derhal en yakın esenlik kurumuna gidilmesi gerekmektedir. Bilinç kaybı, hareketsiz duramama, içten gelen huzursuzluk duygusu gibi durumlar çoğu zaman seyrek olarak görülen ciddi yan etkilerdir.

Paxera 10 mg-20mg-30mg-40mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

Genel olarak görülen yan tesirinde bırakır: mide bulantısı, kendini hasta hissetme, konsantrasyon bozukluğu, cinsel dürtüler ve sexüel fonksiyonda değişim şeklindedir. Yaygın görülen yan tesirinde bırakır: tedirgin olma, sersemleme, uyuyamama ya da uykulu hissetme, baş ağrısı ve titreme, bulanık görme, ishal, kabızlık, kilo alma, zayıflama, esneme şeklindedir.

Endikasyon Bilgisi

İlacın Etken Maddesi Paroksetin’dir. Bu rahatsızlıklar beyinde seratonin adı verilen kimyasal maddenin düzeyinin azalmasından dolayı ortaya çıkabilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında beyindeki seratonin düzeyi artar.

Beyinde salgılanan ve sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin denetimini sağlayan seratonin denilen (mutluluk hormonu) kimyasala etki ederek, seratonin düzeyini normale dönüştürür. Agorafobimi (sıkıntı ve baş dönmesi ile seyreden açık alan hastalığı, yabancı ya da kalabalık ortamlarda, boşluktan, yükseklikten korkma) ya da agorafobisi panik bozukluk; depresyon tedavisi ve nükslerinin engellenmesi; obsesif – kompulsif bozukluk (tekrarlanan veya alışkanlığa dönüşmüş davranış ya da hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu; sosyal anksiyete bozuklukları (sosyal fobi), genel anksiyete bozuklukları (genel endişe, kaygı ve öfke hali) ve travmaya bağlı stres bozukluğu durumlarında tedavi etmeye yarayan ilaç türüdür.

Paxera 10 mg-20mg-30mg-40mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

 

Bu hastalıklar beyinde seratonin ismi verilen kimyasal maddenin düzeyinin düşmesinden ötürü oluşmaktadır. Tedavinin ilk haftalarından itibaren düzenli kullanımda beyindeki seratonin düzeyi yükselir ve kişi kendini son derece mutlu hiç bir kaygı, endişe yaşamadan geçirir. Eğer sinirlilik, panik hali, depresyon ya da kaygılarınız var ise bu ilacı kullanmanız önem arz etmektedir.

Paxera 10Mg-20Mg-30Mg-40Mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz. Paxera bırakmak, yine doktor kontrolünde olmalıdır.

İlacın kullanımına başladıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 haftayı bulabilir. Hastalığınızın çeşidine göre bu süre daha da uzun sürebilir. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı, hastalık belirtilerinin tekrarlamaması için doktorunuzun önerdiği sürece kullanmaya devam ediniz. 18 yaşın altındaki gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.

Paxera 10 mg-20mg-30mg-40mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

Eğer karaciğer ve böbrek hastalığı, şeker hastalığı,  herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu, gözde yüksek tansiyon, manik atak, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız.

Bu gibi ilaçları kullanırken, kişilerin hayatlarını da düzenlemesi gerekmektedir. İlacı kullanırken alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır. Paxera kullananlar, hayat şekillerini düzenlemediği takdirde ilacın bitmesi sonucunda yine de tedavilerinden herhangi bir fayda göremeyebilir.

Paxera 10Mg-20Mg-30Mg-40Mg Tabletin Kullanım Şekli

Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir. Paxera prospektüs içerisinde yer alan kullanım şekline uyulması gerekse de, kişilerin hastalık derecelerine göre hekim tarafından kullanılacak olan dozlarda değişkenlik meydana gelebilir.

Tedavinin süresi hastalığınıza bağlıdır. Kendinizi iyi hissetseniz dahi, semptomların geri dönmesini engellemek için doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca ilacı kullanmaya devam ediniz. Böbrek/Karaciğer yetmezliği: Eğer şiddetli böbrek veya karaciğer gibi rahatsızlığınız var ise, önerilen doz 20 mg’dır.

Paxera 10 mg-20mg-30mg-40mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

İlacın Olası Yan Etkileri

Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir. Seratonin Sendromu ve Nöroleptik Malign Sendromun semptomla benzerdir. Çoğunlukla altta yer alan semptomlardan bir kaç tanesi gözlemlenebilir.

Şiddeti artabilir ve bilinç kaybına kadar varabilir. Bu semptomlar gözlenirse derhal doktorunuzla temasa geçiniz. PAXERA ’nın seyrek gözlenen bir yan etkisidir ve çoğunlukla tedavinin ilk haftasında gözlenir. Bu semptomlar gözlenirse en kısa zamanda doktorunuza bildiriniz. Bununla beraber gerginlik hali, genel kaygı durumları, açık alan korkusu dâhil öteki korkulardan ortaya çıkan ürkü ataklar sırasında kullanılmaktadır.

Paxera yan etkileri ne zaman geçer? Sorusuna karşın, bir hafta içerisinde yan etkilerin bitmesi beklenir. Fakat bu etkilerin devam etmesi halinde panik yapılmasına gerek olmasa da, muhakkak bir uzmana danışılmalıdır.

Paxera kullanımında verilen doz hastanın durumuna bağlıdır. Gün içerisinde kullanılması için önerilen doz çoğu zaman 10-20 mg şeklindedir. Doktor tarafından kontrol altında tutulan semptomlar için doz tabip tarafınca kademeli bir şekilde 50-60 mg’a kadar çıkartılabilmektedir.

Paxera 10 mg-20mg-30mg-40mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

Tedavi süresi genellikle hastanın iyileşme sürecine bağlıdır. Bazı hastalar genel olarak bir iki hafta içinde iyileşme gösterse de ilacın etki edebilmesi daha uzun süre gerektirir. Kendinizi her ne kadar iyi hissederseniz hissedin semptomlarınızın tam anlamıyla yerine gelebilmesi için doktorun belirttiği süre süresince ilacı kullanmaya devam etmeniz gerekmektedir.

İlaç kullanım süreci tedavi bittikten sonrasında bir iki ay daha devam edebilmektedir. İlaç yemeklerle birlikte çoğu süre sabah kahvaltısında bir bardak su yardımıyla çiğnenmeden alınması gerekmektedir. 18 yaşın altında ki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.

Günümüzde hemen her ilacı alabilmek son derece kolay bir hale gelmiştir. Reçeteli olarak satılan Paxera tabletin 2017 yılındaki geçerli fiyatı ise ortalama olarak 14 TL olmaktadır. kişiler, doktorlarının yazdığı reçete ile birlikte kendilerine en yakın bir eczaneden bu ilacı oldukça kolay bir şekilde temin edebilmektedirler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/paxera-10-mg-20mg-30mg-40mg-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/