Pelin Otunun Yararları Nelerdir, Pelin Otu Neye İyi Gelir?

Pelin otu başka çoğu bitki gibi natürel olarak yetişebilen; en çok Asya ve Amerika kıtalarında görülen bir bitkidir. Pelin otu çoğu hastalığın devası amacıyla sarf edilen bir bitki olsa da keyfinin acımsı ve keskin olması amacıyla, mutfaklarda sarf edilen başka bitkilerden biraz farklıdır.

Pelin Otunun Yararları Nelerdir, Pelin Otu Neye İyi Gelir?

Hem de pelin otunun içerdiği toksik maddelerde, bu bitkinin mutfaklarda yer almamasının başlıca amaçları arasındadır. Pelin otunun tanınan pek çok faydası olsa da kullanırken kesinlikle eksper tavsiyesine başvurmak gerekmektedir.

İçeriğindeki zararlı madde ve uyuşturucuların bedene geri dönüşü olmayan yan tesiri söz hususu olabilir. Genellikle hamilelerin uzak durmaları gereken bitkiler arasındadır.

Pelin otunun içeriğindeki maddelerin alışkanlık yapıcı özelliklerinden ötürü uzun vakit tüketiminden kaçınılmalıdır. Aksi durumda sinir sistemi, beyin ve böbrek fonksiyonlarının büyük bölümü zarar görebilir.

Pelin Otu Nedir?

Rengi yeşil, ardından gri olan ve boyları aşağı yukarı 60 cm uzayabilen pelin otu bitkisi, uzun vakit yaşayabilen bitkilerdir. Tadının acı bulunduğundan ötürü acı pelin ve acı yavşan isimleri ile de bilinmektedir. Türkiye’nin çoğu yerinde natürel olarak yetişen pelin otu, yetiştirilmek istendiğinde çoğu toprakta verimli bir şekilde yaşam bulabilir.

Pelin Otunun Yararları Nelerdir, Pelin Otu Neye İyi Gelir? 2

Pelin otundan yararlanmak amacıyla çiçekleri toplanarak kurutulur ve özel kutularda muhafaza edilerek saklanır. Pelin otu ilaç pazarında vakit gelen olarak kullanılmasının yanı sıra, bir vakit içkilerin amacıyla de katılarak kullanılmıştır fakat 1908 senesinde bu şekilde tüketimi yasaklanmıştır.

Pelin Otu Nasıl Kullanılır?

Sağlık amacıyla tabiatının insanlara sunmuş bulunduğu bitkilerden biri de pelin otudur. Pelin otu çiçek açmaya başladığı dönemlerde toplanıp kurutularak deva bulmak hedefiyle kullanılmaktadır. Kullanım biçimi tanınan bitki çayı demleme biçiminde hazırlanmaktadır. Her içim amacıyla taze olarak hazırlamak üzere bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı kuru pelin otu eklenerek demlemek gerekir.

Günde iki kereden çok içmemeye özen göstermek ve 3 haftadan uzun vakit pelin otu çayını tüketmemek gerekir. Şifa bulmak amacıyla devam edilmek dilenen pelin otuna 3 haftalık kullanımdan sonra 2 hafta ara verilerek devam edilmelidir. Hem de günlük tüketim miktarına da ilgi etmek gerekir. Fazlası bedene ciddi zararlar verebilmektedir.

Pelin Otunun Yararları Nelerdir, Pelin Otu Neye İyi Gelir? 3

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir?

Pelin otu tavsiye edilen şekilde tüketildiğinde iştahsızlık ve hazımsızlık gibi problemlerin yok olmasında gerektiğince tesirlidir. İdrar söktürücü özelliği yardımıyla, idrar yolları rahatsızlıklarının kısa vakitte iyileşmesini sağlar. İçeriğindeki kuvvetli maddeler bedene dinçlik ve dirilik kazandırmaktadır. Yüksek ateşin düşürülmesinde ve enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesinde pelin otunun faydaları gerektiğince çoktur.

Pelin otu üstüne oluşturulan araştırmalarda, pelin otunun böbrek üstü bezlerine son derece iyi geldiği, aynı vakitte bedenin bulaşıcı hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Pelin otunun keyfinin acı bulunduğundan ötürü, çayını içerken balla tatlandırmak daha rahat bir içim sağlayacaktır.

Pelin Otunun Kullanım Alanları

Alkollü İçki:

Daha çok süs bitkisi olarak kullanılsa da tıp bölümünde ve çoğu alkollü içeceğin yapımında da tüketimidir. Bu içeceklerin başında Absinth olarak tanınan ünlü İsviçre içkisidir.

Pelin Otunun Yararları Nelerdir, Pelin Otu Neye İyi Gelir? 4

Ünlü Amerikalı yazar Edgar Allan Poe ve Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un ölüm sebebinin Absinthe bulunduğu rivayet edilir.

Geleneksel tedavi:

Sentetik marihuana yapımında da sarf edilen pelin otunun iştahı açtığı ve sindirim kuvvetini azalttığına inanılır.

Tadı gerektiğince acıdır. Mide problemleri olanların, bağırsağında ülser tespit edilenlerin ya da böbrek hastalıklarına sahip insanların pelin otunu kullanmamaları önerilir. Kendisinde barındırdığı thujone amacıyla çok miktarda kullanıldığında epileptik kasılmalara ya da böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/pelin-otunun-yararlari-nelerdir-pelin-otu-neye-iyi-gelir/