Penisilin İğnesi

Penisilin İğnesi, ilk olarak 1911 yılında İskandinavyalı bir bilimci tarafından ortaya çıkarılan, 1928 yılında da Londra’da antibiyotik olarak keşfedilen ve 1945 yılından itibarense piyasada rahatlıkla bulunabilir ve kullanılabilir hale gelen bir antibiyotiktir.

Genel olarak doğal penisilinler ve yapay yani sentetik penisilinler olarak ikiye ayrılan penisilin iğnesi, böbrek iltihapları, zatürreler, boğaz iltihapları, meme ve beyin iltihapları, boğaz enfeksiyonları, farenjit, kemik iltihabı, kan zehirlenmesi, kanda bakteri tespit edilmesi gibi tedavi edilmesi güç olan ve hap ile tedavi edilemeyen hastalıklarda kullanılmaktadır.

Penisilin İğnesi

Genellikle hap ve diğer tedavilerin yeterli olmadığı durumlarda kaslara enjekte edilerek uygulanan penisilin iğnesi daha uzun süre raf ömrü olması için toz hainde üretilmektedir. Bu toz kullanım esnasında kendi özel solüsyonu ile karıştırılır ve hemen şırıngaya çekilir.

Şırıngaya çekme süresi karışımın donmaması için çok kısa tutulur. Şırıngaya çekilen penisilin, kasa enjekte edilir. Enjekte işlemi ne hızlı nede yavaş bir şekilde yapılır ve enjekte edildikten sonra iğne yapılan bölgeye ilacın daha kolay dağılması için iki parmakla titreşim uygulanır.

Penisilin iğnesi yapılan bölgede fiziksel bir ağrı meydana gelebilir. Genelde iğneyi yaptıranların şikayetçi olduğu bu ağrının azaltılması için penisiline bir miktar ağrıkesici ilave edilebilmektedir. Bu ağrı penisilin iğnesi yaptırmak bazı hastalar için bazen tercih edilmeme sebebi olabilmektedir. Ancak, doktorunuz bu iğneye ihtiyaç olduğuna karar verdiği taktir de kullanılması önerilmektedir.

Penisilin İğnesi Öldürür mü?

Penisilin İğnesi, iğne yapıldıktan sonra uyku gelmesi, mide bulantısı, baş dönmesi ve alerjik reaksiyon oluşması gibi yan etkileri yapabilmektedir. BU yan etkiler arasında özellikle alerjik duruma çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Penisilin İğnesi 1

Penisilin bazı kişilerde analfatik şok denen ciddi bir alerjik duruma sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda hasta gerekli tedbir hemen alınmazsa hayatını kaybedebilir. Bu oran çok az olsa da alerjik ihtimaline karşı özellikle ilk defa penisilin iğnesi yaptıracaklara alerji testi yapılması gerekmektedir.

Penisilin iğnesinin alerjiye sebep olduğu hastalarda hastanın boğazının şiştiği, kapandığı ve nefes alamadığı görülebilmektedir. Ayrıca, vücutta kızarıklık, şişme, ayak ve ellerde karıncalanma ve kusma gibi belirtiler görülebilmektedir.

Bu belirtilerin görülmesi durumunda hastanın hemen doktora görünmesi gereklidir. Penisilin iğnesi yapıldıktan sonra alerjik durumu olduğu tespit edilen hastalara hemen penisilinin vücuttaki etkisini yok edecek panzehir verilir. Panzehir sayesinde penisilinin yan etkilerinden korunmuş olunur.

Özellikle alerjik duruma karşı gerekli testler yapıldıktan sonra iğnenin uygulanması önemlidir. Alerjik durumlar genelde ilk kullanımda ortaya çıkarken bazen sonraki kullanımlarda da görülebilmektedir.

Penisilin İğnesi 3

Alerjik testi genelde koldaki kasa az bir miktarda penisilin iğnesi enjekte edilerek yapılmaktadır. Yapılan bu iğne sonucunda deri altında kızarıklık olması durumunda alerjik durum tespit edilir ve panzehir uygulanır. Yapılan bu test sonucuna göre de penisilin tedavisi uygulanır.

Penislin iğnesi kolay bulunabilen, ucuz olan ve etkili bir antibiyotiktir. Fakat özellikle alerjik durumlara karşı dikkatli olunması, doktor önerisi ile ve doktor gözetiminde yapılması gerekmektedir.

Penisilin de dahil olmak üzere tedavi amaçlı kullanılacak ilaçların mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılması ve doktorun önerdiği dozlarda kullanılması esastır. Ülkemizde evde uzun süre kalmış ve kullanılmamış ilaçların, başkalarının tavsiye ettiği ilaçların kullanımı yaygın olmaktadır. Bu ve benzeri durumlar aslında yanlış uygulamalardır. İlaç kullanımı mutlaka doktor kontrolünde ve önerisi ile yapılmalıdır.

Penisilin İğnesi 4

Not: İsmi geçen ilaç ve ilaçların mutlaka hekim muayenesi ve tavsiyesi neticesinde ve hekimin vereceği reçete ile kullanılması gerekir. Hekime danışmadan kullanılan ilaçlar daha büyük ve telafisi mümkün olmayan ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden hekiminize danışmadan asla reçetesiz ilaç kullanmayınız.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/penisilin-ignesi/