Penye İpten Puf Yapımı

Hem evde kullanmak, hem kişisel kullanım için büyük ürünlerin örgü olarak hazırlanmasında en fazla kullanılan ipler, penye iplerdir. Hazır olarak satılan bu ip türlerini evde çok sayıda eski penye olduğunda kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Evde hazırlanan penye ipler, hazır olanlarından daha kalın olacağı için bu ipler ile genelde paspas hazırlanır. Hazır olarak satılan penye iplerle ise çanta, saç bandı, paspas ve puf gibi çok sayıda değişik ürün ortaya çıkarılabilir.

Penye İpten Puf Yapımı 1

 

Penye ip ile puf yapımı, son derece basittir. Dışarıda hazır olarak satılan özel pufların fiyatları yüksek geldiğinde ya da ev dekorasyonunuza uygun renk ve desenlerde puflar bulamadığınızda evde kendiniz çok rahat bir şekilde puf hazırlayabilirsiniz. Örgü örmeyi bilen herkesin yapabieceği penye ipten pufları şiş ya da tığ ile hazırlayabilirsiniz. Satın aldığınız ipin üzerinde yazan tığ ve şiş numaralarına göre örgü aracınızın kalınlığını belirleyebilirsiniz.

Penye ipten puf yapımı Derya Baykal’ın sunduğu programlarda da sıkça ele alınmıştır. Hem tığ, hem şiş ile hazırlanan bu özel pufları, evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz. Boy olarak biraz uzun yapılan pufları dekoratif sehpa yerine kullanabilir, yerden pufları, dinlenmek için kullanabilirsiniz.

Penye İpten Puf Yapımı 2

Daha çok yuvarlak ve kare şekilde hazırlanan penye ip ile puf modellerinde şiş olarak genelde 10 numara şişler kullanılır. Bu şişler ile pirinç örgüsü, düz örgü, lastik ya da ters ilmek örgüsü kullanılarak puflar hazırlanabilir. Şiş ile penye ipten puf yapımı anlatımlı resimleri ve videolarına internet üzerinden arama yaparak ulaşabilirsiniz. Kare şekilli pufları yapımında genel olarak 6 adet aynı boyutta kare örülür.

Penye İpten Puf Yapımı 3

Bu kareler daha sonra birbirlerine dikilir ve içine büyüklüğüne uygun elyaflı parçalar konulur. Eğer isterseniz yapım aşamasında alt ve üst taban olarak 2 adet kare, yan duvarlar olarak bu karelerin 4 katı büyüklüğünde bir parça hazırlayıp aynı şekilde dikimini yapabilirsiniz.

Tığ işi ve yuvarlak penye puf yapımı içinse sık iğne ve trabzanlardan yararlanılabilir. Normal bir paspas ya da masa örtüsüne başlar gibi yuvarlak puf yapımına başlanabilir. İlk sıranın ardından üst kısmı tamamlanana kadar her sırada trabzanları arttırın.

Penye İpten Puf Yapımı 4

İstediğiniz büyüklüğe geldiğinde arttırmadan üstlerine batarak trabzanlara devam edin. Boyuna ulaşınca içine istediğiniz elyaf ya da yumuşak malzemeyi yerletirin. Kapatmak için bu sefer arttırdığınız gibi azaltarak pufun taban kısmını yapabilirsiniz.

Yuvarlak puf modellerini kalın şişler ile yuvarlak paspas örer gibi iki parçada hazırlayıp dikebilir, içine istediğiniz malzemeleri koyup kullanabilirsiniz. Şık dekoratif ürünler olan pufları çocuklarınızın odasında da eğlenceli bir eşya olarak konumlandırabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/penye-ipten-puf-yapimi/