Penye İpten Sepet Yapımı

Penye ip en kalın yapılı ipler arasında yer alıyor. Yapısından dolayı örüldüğünde kalıp şeklinde duran bu ipler hazır olarak satılmaktadır. Ancak evde bulunan eski penyeler ile de penye ip yapılabilir. Çok sayıda değişik ürün elde edilen penye iplerden bugün sepet yapımını ele alacağız. Penye ipten sepet yapımı ve bu çalışmanın aşamalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Penye İpten Sepet Yapımı 1

Penye ip sepet yapımı için kullanılabilecek en ideal ip türlerinden biridir. Kalın yapılı bu özel ip ile yuvarlak, kare ya da dikdörtgen şekillerde sepetler hazırlanabilir. Hazırlanan bu sepetler, evdeki yayıntıların toplanması, çocuklar için oyuncak sepeti, örgü seven bayanlar için iplerini ve şişlerini saklayabilecekleri saklama sepeti ya da bebek kirli çamaşır sepeti olarak değerlendirilebilir.

İpten sepet yapımı için büyük tığlar kullanılır. Hazır olarak satılan penye iplerin üzerinde kaç numara tığ ya da şişler ile örülebileceğine dair bilgilere yer verilir. İpe göre tığ numarasını kendiniz seçebilirsiniz. Genelde 10 mm tığ kullanılır. Eğer penye ipi evde kendiniz hazırladıysanız kalınlığına göre göz kararı tığ numarasını kendiniz belirleyip satın alabilirsiniz.

Penye İpten Sepet Yapımı 5

Penye ip ile yuvarlak sepet hazırlarken en basit yöntem yuvarlak sık iğne yöntemidir. Penye ipten paspas modelleri yapım aşamalarında da sıkça rastladığımız yuvarlak sık iğne modeli, sepetlerin tabanları için uygundur. İlk olarak sinirli halka ile başlanan yuvarlak sepetlere belirli sayıda sık iğne yapılır.

Penye İpten Sepet Yapımı 2

İlk sıradan sonra ikinci, üçüncü ve daha sonraki sıralarda sık iğne sayısını arttırarak devam edilir. Sıra ilerledikçe ve sık iğne sayısı arttırıldıkça büyüyen tabandan sonra yan kenarlar için ikili, üçlü trabzan ya da tığ ile uygulanan başka örgü modelleri kullanılabilir.

Tek renk olarak hazırlanabilen penye ipten sepetleri kendi zevkinize göre daha farklı renkler ile birlikte de hazırlayabilirsiniz. Bu renk değişikliklerini desenlere göre ayarlayabilirsiniz. İki ya da daha fazla renk seçeneklerine yer verilecek olan sepetlerde kullanılacak renk tonlarının birbirleri ile uyumlu olmalarına dikkat edilmesi gerekir.

Penye İpten Sepet Yapımı 3

İki ve daha fazla renk ile hazırladığınız penye ipten sepet modellerinin yanında tek renk ile hazırladığınız ancak üzerine farklı figürler işlediğiniz sepet modellerini de hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan sepetler her zaman daha sevimli ve daha farklı bir model oluşturmuştur.

Yuvarlak şekilde hazırladığınız penye ipten bir sepeti, yukarıdaki örnekteki gibi sap ekleyerek çanta-sepet olarak hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan bir sepeti evinizde her hangi bir yerden başka bir yere taşırken zorlanmadan taşıyabilir hatta bu şekilde dışarıya bile çıkabilirsiniz.

Penye İpten Sepet Yapımı 4

Yuvarlak olarak hazırlanan penye ipten sepetler kadar köşeli sepetler de yaygındır. Kare ya da dikdörtgen penye sepet yapımı için ilk olarak düz zincir çekilir. Bu düz zincir üzerinden yapılan trabzanlar ile sepet büyütülür ve şekil alması sağlanır. İsteğe göre sap kısımlarına yer verilen sepetleri kapaklı olarak da hazırlamak mümkündür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/penye-ipten-sepet-yapimi/