Perde Beyazlatmanın Püf Noktaları

Evimizin hem dışarıdan hem de içeriden marka imajını yükselten en büyük değerleri perdelerin temizliği ile ne kadar ilgileniyorsunuz. Gündelik olarak hem güneş hem de ev içerisinde olan kokuların etkisi ile renkleri ve dokusu etkilenen perdelere doğru şekilde bakım yaptığımızdan emin miyiz? Perde yıkamanın püf noktaları ile başlayarak size yazımın içerisinde perde bakımı, temizliği ve beyazlatmanın püf noktalarını aktarmaya devam edeceğim.

Perdeler üzerinde cam açtığımız zaman çevreden gelen duman kokusu sinebilir ya da evimizde yaptığımız yemeğin kokusu, sokaktan arabaların kaldırdığı toz da uçuşarak perdelerimize yapışabilir. En kötüsü de güneşin oluşturduğu soluk lekelerdir. Bu lekelere karşı yapılabilecek çok şey yoktur. Fakat yine de size perde materyalinize göre yapılabilecek en iyi beyazlatma yöntemini aktarmaya çalışacağım.

Perdelerinizi beyazlatmak için yapabileceğiniz ilk şey, perdeniz için uygun olan temizlik ürününü seçmek. Çünkü her perde için farklı bir temizlik türü gerekmektedir. Bunun için de uygun olan ürünü bulmak durumundasınız. Bu seçimi yapmak için eğer perdelerinizi yeni aldıysanız, aldığınız yere sorabilirsiniz ya da fotoğrafını çekerek bir perde satan mağazaya danışabilirsiniz. Size fazlası ile yardımcı olacaklardır.

Sonrasında temizliğe başlamadan önce bir diğer dikkat etmeniz gereken konu da perdenizi doğru şekilde sökmektir. Eğer bir yanlışlık yaparsanız perdeniz yırtılabilir ya da aksanında bulunan parçaları yamulabilir. Tül beyazlatmanın püf noktaları mesela perdeye kıyas ile daha farklı bir yöntem izlenmesi gerekmektedir. Yıl içerisinde dört en fazla beş kez yıkanması gerekmektedir. Bunu da bilerek temizliğine dikkat etmenizde fayda vardır. Eğer bu sayılardan fazla yaparsanız sonucunda perdeleriniz ve tülleriniz yıpranarak eskiyecek belki de en ufak bir müdahale de yırtılacak ve yıpranacaktır. Eğer gündelik kirler var ise üzerinde, süpürge yardımı ya da bez ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

Çamaşır makinesinde otuz ya da kırk derede yıkamanız yeterli olur. Çünkü perdelerinizin narin yapısını bozarsanız, düzelmesi gerçekten çok güç. Yıkama işlemi için dört yüz devir de standart olacaktır. Kırışıklık oluşmasını engelleyen çalıştırma seçimini işaretledikten sonra, hassas ayarlar da kalmak sureti ile ütülenerek hemen yerine asılmalıdır. Nemli olması sorun teşkil etmez.

Sararmış tüller nasıl beyazlatılır? Bu sorunun yanıtı ise oldukça basit. Çamaşır makinesinde yıkamadan öncesinde tül ya da perdelerinizi deterjan içeren ılık bir suyun içerisinde gece boyunca bekletmelisiniz. Ardından gecenin sabahında, perdelerinizi makinaya atarsanız. Makineden çıkardığınızda farkı hissedeceksiniz. Bir diğer yöntem de yıkama suyuna katabileceğiniz iki kaşık şekerdir. Bu da lekeleri çözmek ve sarartıyı almak için oldukça güçlü bir yöntemdir.

Perde Beyazlatmanın Püf Noktaları 1

Tabi ki tüllerinizi ve perdeleriniz için en uygun yıkama şeklini aldığınız yere danışarak öğrenebilirsiniz. Size nasıl temizleneceğinden, temizliği ile ilgili dikkat etmeniz gerekenlere kadar bir çok detay söyleyeceklerinden emin olabilirsiniz. Eğer standart bir tül perde yapınız var ise ve yağ lekesi ile mücadele etmeniz gerekiyorsa da; Çamaşır makinesinde yıkamalısınız. Ekstra olarak deterjan gözüne iki üç yemek kaşığı kadar toz halinde bulaşık deterjanı da eklerseniz iş çözülmüş olur. Yağ lekelerini en kısa şekilde bulaşık deterjanları çözerler.

Eğer siz de bu temizliklerden birini ya da birden fazlasını deneyerek başarılı olduysanız bizim ile bunu paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca kendinize özel bir temizlik yönteminiz var ise bunu bize aktarmayı da unutmayın. Çünkü hem sizin hem de bizim her zaman bu formüllere ihtiyacımız olacaktır. Sağlıklı ve temiz bir gün dileriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/perde-beyazlatmanin-puf-noktalari/