Peynirli Makarna Kaç Kalori

Peynirli makarna kaç kalori, dünyanın hem en pratik, hem en kolay, hem en lezzetli, hem de en ekonomik yemeği nedir diye sorulsa pek çok kişi makarna diye yanıtlar kuşkusuz. Gerçekten de hem besleyici ve doyurucu, hem de maliyeti düşük ama bir o kadar lezzetli ve şık bir yemek olan makarna, en mütevazı öğrenci sofralarından en şık salon sofralarına kadar her sofrada kendine yer buluyor.

Peynirli Makarna Kaç Kalori 1

Makarnayı bunca şık ve özel kılan şey de kesim şekilleri, hamurunun içeriği ve tazeliği ile, üzerine eklenen ve iç içe geçtiği sosu elbette. Suda haşlanıp süzülmüş makarna olayın temelidir. Asıl şölen o hamur taneciklerinin, o birbirinden değişik şekillerin üzerinde nazlı nazlı gezinen sosudur. Krema, mantar, kıyma, fesleğen, pesto, domates, ton balığı, tavuk, patlıcan sosları ile şenlenip hayat bulan makarnanın bir de peynirli hali vardır ki ağızlara şenlik…

İster Ezine peyniri ufalayın fiyonkların, burguların, şerit spagettilerin üzerine; isterseniz tam yağlı beyaz peynir, isterseniz sapsarı bir büyük dilim eski kaşar rendeleyin. Makarnanın yeni pişmiş sıcağıyla erisin o peynirler, sakız sakız olsun ve siz bu tadın keyfini çıkarın.

Peynirli makarna geleneksel Türk mutfağının en temel, en kişilikli, en geleneksel tatlarından biridir ve böreklere, gözlemelere, poğaçalara çok yakışan peynir, özellikle de beyaz peynir, makarnayı da hayli mesut eder, el üstünde tutar, lezzetine lezzet katar.

Peynirli makarna protein oranı da son derece yüksek, karbonhidrat ile B vitaminlerinin birleştiği çok besleyici bir öğün yemeği. Peynirli  makarnayı ana yemeğin yanına eşlikçi edebileceğiniz gibi, ana yemek yerine de koyabilirsiniz. Üstelik peynirli makarna yapmak hayli kolaydır da. Bilen bilir elbet ama sırası gelmişken bir peynirli makarna yapalım ne dersiniz?

Peynirli Makarna Yapılışı

Malzeme olarak istediğiniz tipteki makarnayı istediğiniz miktarda haşlayın. İster yarım paket, ister tam paket. Geniş bir tencerede bol suyu kaynatın, içine 1 çorba kaşığı tuz boca edin. Su fokurdamaya başladığında makarnaları suya kaydırın ve ister dişe gelecek dirilikte, isterseniz biraz daha yumuşak olacak şekilde haşlayın.

Peynirli Makarna Yapılışı

Diri seviyorsanız 9 dakika; yumuşak seviyorsanız 11-12 dakika pişmesi yeterlidir. Makarnanızı süzün ve tabağa alın. İsterseniz eritilmiş tereyağı da ilave edebilirsiniz. Yağ oranı düşük olsun isterseniz tam yağlı peynirin yağı da yeterli gelecektir.

İstediğiniz türde ve miktarda peyniri bir kasede çatalla ezin ve servis tabağına aldığınız makarnanın üzerine ilave edip karıştırın. Biraz karabiber sepin ve afiyetle yiyin. Hafif ve besleyici bir öğün olan peynirli makarna size gün içinde lazım gelen enerjiyi de sağlayacaktır.

Beyaz peynir deyip geçmemeklazım. Sadece kahvaltı sofralarını doldurmakla kalmayan beyaz peynir, pek çok yemeğin içinde de son derece güzel durmaktadır. Beyaz peynir salatalara, hamur işlerine, mezelere, hatta tatlılara bile çok yakışır. Makarnanın ise yüzünde güller açtırır. Beyaz peynirin faydaları da az buz değil. Bakın beyaz peynir nelere iyi geliyor, bedene gibi yararlar sağlıyor…

 

Beyaz Peynirin Faydaları

 • Beyaz peynir bol miktarda kalsiyum ve protein içerir. Bu sebeple de kemiklere, saçlara ve cilde çok iyi gelir.
 • Saç dökülmelerini önler, saçları güçlendirir.
 • Hafıza zayıflığını ve konsantrasyon bozukluğunu önler
 • Görme zayıflıklarını azaltır.
 • Kolesterol oranı düşüktür
 • Aminoasit kaynağı olan beyaz peynir zekayı geliştirir.
 • Bağışıklık sistemine güç katar
 • Bağırsak florasını düzenler ve zararlı mikroorganizmaların ömrünü kısaltır
 • A, B1, B2, B6, B12, folik asit, Tokoferol içeriği ile vücuda kuvvet verir
 • Kadınlarda kemik erimesinin önüne geçer, dişleri korur
 • Büyüme çağındaki çocukların kemik gelişiminde dolayısıyla boylarının uzamasında büyük katkısı vardır.
 • Sindirimi son derece kolaydır
 • Laktoz oranı hayli düşük olduğundan süt ürünlerine karşı hassasiyeti olanlar için de ideal bir besindir.

100 gram peynirli makarnada ortalama 130 kalori bulunur.

1 porsiyon peynirli makarna ise yine ortalama 300 kalori civarındadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/peynirli-makarna-kac-kalori/