Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates nasıl yapılır, pilates neredeyse 100 yıllık bir geçmişi olan, vücudun kas yapısını korumaya ve geliştirmeye yarayan bir egzersiz şeklidir. Pilates spordan ziyade terapi olarak kullanılır. Vücudun kas ve iskelet sistemini harekete geçirir.

Bel ağrısı ve omurilik ağrıları çekenler için de pilates son derece faydalıdır. Pilates omur yapısını esnetir ve ağrıları dindirir. Ama etkisini görmek için her gün disiplinli olarak yapılması gerekir.  Pilates hareketleri ile vücuttaki yağları eritmek, kasları çalıştırarak şekillendirmek ve bölgesel zayıflamaya destek vermek mümkündür.

Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates başlangıçta zor gibi görünebilir. Ama alışıldığında kolay, pratik ve eğlenceli bir egzersizdir. Sistemli ve düzenli olarak yapıldığında etkisini görmemek mümkün değildir. Pilates egzersizlerini bilmek, onları daha kolay ve rahat yapmayı sağlayacaktır. Pilates egzersizleri  için her gün 30 dakika ayırmak yeterli gelecektir.

Evde pilates yapacaklar için pilates aletleri olarak bir adet pilates topu ile pilates bandı yeterli olacaktır. İnternetten yeni başlayanlar için pilates videoları izlemek de faydalı ve bilgilendirici olacaktır. Bunun yanı sıra pilates dersleri içeren vcd’ler de izlenebilir. Eğer imkanınız varsa bir pilates kursuna yazılarak temel pilates hareketlerini öğrenebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Pilates

Yeni başlayanlar için pilates zorlu bir yol gibi gözükebilir. Ama pilates başlangıç hareketleri vücudu pilatese alıştırma anlamında oldukça etkili ve yol gösterici olacaktır.

Pilates başlangıç aşaması için öncelikle kendinizi iyi bir eğitmen bulmalısınız. Eğitmeniniz deneyimli ise geniş repertuarından sizi de faydalandıracaktır. Pilates eğitmeninin sertifikaları da size fikir verecektir.

Pilatesi düzenli olarak yapın ve çok kısa sürede mükemmel sonuçlar beklemeyin. Bu süreç sabır ve istikrar isteyen bir süreçtir.

Pilates Nasıl Yapılır? 2

Pilates başlangıç aşamasında ertesi güne halk arasında “hamlamak” olarak tabir edilen kas ağrıları ile uyanmazsınız. Eğer bu tür ağrılar hissediyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Pilates bir kardiyo egzersizi değil, nefese yoğunlaşılan bir egzersizdir.

Pilates hareketlerini yaptıktan sonra günün geri kalan kısmını yanlış vücut duruşlarıyla geçirirseniz yaptığınız pilates egzersizlerinin bir anlamı kalmaz. O yüzden duruşunuza da dikkat etmelisiniz.

Pilates egzersizlerini evinizde hep aynı yerde yapacağınız bir köşe oluşturun. Bu sizin bu durumu benimsemenizi de sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/pilates-nasil-yapilir/