Pilates Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olan pilates yapılışı oldukça kolay bir spor dalıdır. İnsanın biriyle yarıştığını hissetmeden, tamamen bireysel olarak yapılan bu spor dalı özellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Evinizde, kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz pilatesin faydalarını öğrendikten sonra hayatınızın vazgeçilmezi yapacağınızdan şüphemiz yok.

20. yüzyılda geliştirilmiş bir spor çeşidi olan pilates, vücudun dik durmasını sağlayan sayılı spor dallarından bir tanesidir. Her yaş için uygun hareketleri barındırması ile her dönem için uygun bir spor dalı olarak kabul edilmiştir.

Ayrıca pilates yapan kişinin sağlığına oldukça yararlı olduğundan her yaşta tavsiye edilmektedir. Özellikle kemiklerin yaşlanmasının önüne geçen pilatesin, daha esnek ve sağlıklı vücutlar ortaya koyduğu bilinen bir gerçektir.

Herhangi bir müsabakaya, rekabete ve yarış ortamına gerek duymadan tamamen özgürce ve bireysel olarak yapılan pilates toplumun her kesimi tarafından benimsenmiştir. Özellikle kadınlar bu spor türüne büyük ilgi göstermektedir. Evde tek başınıza yapabileceğiniz pilatesin sayısız faydalarından biri de, kemiklerin arasındaki disklerin açılmasını sağlayarak boy uzamasına yardımcı olmasıdır. Boyunun uzaması durmuş birçok kişinin, düzenli pilates yaptıkları dönemde, boylarının 1-2 cm kadar uzadığı ispatlanmıştır. Pilates size kilo verdirmez ama vücudunuzun sıkılaşmasını sağladığından, bedeniniz incelir. Dolayısıyla giydiğiniz kıyafetlerin de birkaç beden küçüldüğünü görürsünüz. Bu sebeple pilates konusunu zayıflama kategorisi içerisinde incelemek mantıklı olacaktır.

Pilates Nedir?

Pilates Nedir?Fizyoterapi temelinde bir rehabilitasyon hizmeti olan, kemik güçlendirici pilates asrın sporu olarak adlandırılabilir. Sağlığa birçok yarar sağlamasının yanında aynı zamanda vücudun duruşunu da düzenlemesi ile genç kızların gözdesi olmuştur. Üstelik diğer sporlar gibi herhangi bir yarışa ya da rekabete gerek duyulmadan yapılan bir spor dalıdır. Pilates yalnızca beden için yararlı bir spor dalı değildir. Bunun yanında ruhsal sağlık açısından da bir çok artısı bulunmakta ve meditasyon olarak da uygulanmaktadır.

Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates Nasıl Yapılır?Pilates yapmak oldukça kolay bir iştir. Önemli olan öncesinde tüm kasların tam anlamıyla açılmış olmasıdır. Sonrasında pilates hareketlerinin anlatıldığı şekilde yapılması yeterli olacaktır. Bu şekilde yapıldığında herhangi bir sorun oluşturmayan pilates yeterince ısınmadan yapıldığında ölümcül sonuçlara neden olabilecektir. Pilatesin yapılışını tam anlamıyla kavramak için, videolu anlatımlardan faydalanmanız tavsiyemizdir.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

  • Pilates kişinin vücudunu tanıyarak ona daha da hâkim olmasını sağlayan bir spor dalıdır.
  • Kemiklerin güçlendirilmesi ve daha yavaş yaşlanması konusunda bir fizik tedavi yöntemi olarak adlandırılabilir.
  • Vücutta oluşan kas ve kemik ağrılarında yapılması önerilir, çünkü onarıcı bir etki gösterdiği bilinir.
  • Vücudun esnemesini ve açılmasını sağlayarak dinç kalmasına yardımcı olur.
  • Vücudun daha dik görünmesine ve kamburluk gibi kötü duruşların sergilenmesine engel olur.
  • Daha rahat ve doğru şekilde nefes alıp vermenizden, daha sağlıklı yaşamanıza kadar birçok alanda etki gösterir. (Doğru Nefes Nasıl Alınır?)
  • Kalp ve damar sağlığı için gerekli olan günlük hareket düzeyini gerçekleştirdiğinden koruyucu bir özelliğe sahiptir.
  • Hamilelik dönemlerinde bir uzman eşliğinde yapılması halinde doğumun rahat geçmesini sağlayacaktır ama bu durumlarda kişinin mutlaka bir uzman desteği alması gereklidir.

Pilatesin Tarihçesi

Pilatesin Tarihçesi1880 doğumlu Pilates, çok çelimsiz bir çocuk olduğundan vücut geliştirme işlerine genç yaşta başladı ve ilk uğraştığı spor dalları da kayak ve jimnastik oldu. Bu sayede spor ile tanışan bu çocuğun 20. yüzyılda pilates sporunu üretmesi ile pilates akımı başlamış oldu. Kendi sorunlarına bir cevap niteliği taşıyan hem vücut geliştirme, hem dik durma; hem kemikleri güçlendirme hem de yaşlanma karşıtı özelliklere sahip bir spor dalı olan pilates, ismini yaratıcısı Joseph Pilates ’ten alır. Bu spor dalı ile fiziksel kasları üzerindeki hastalıktan doğal zayıflıkları ve kontrolsüzlüğü engelleme adına 500 kadar hareket geliştirdi ve sonucunda da kontrol bilimi olarak adlandırılan bu asrın sporuna imza atmış oldu.

İlk aşamada 500 egzersiz hareketi ile kullanılmaya başlanan pilates sporu zamanla gelişti. Esasen sporun yapılış biçimi bir egzersizin birden fazla kez yapılmasına dayandığından, 500 hareket pilates için oldukça geniş arşive neden oldu. Hareketlerin tamamı birbirine bağlı olan ve nefesin kontrol edilerek konsantrasyon sonucu ortaya çıkarılması ile oluşan bu spor dalı herhangi bir yan etkisi bulunmaması ile her kesim tarafından kabul gördü. Günümüzde en çok yapılan spor dalları arasında bulunan pilatesin gelişimi halen bile sürmektedir. Türkiye’nin neredeyse her yerinde pilates küçük ya da büyük çaplı olarak yapılmaktadır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/pilates-nedir-nasil-yapilir/