Pilates Nedir?

Pilates nedir, pilates bedenin dengede tutulmasına ve omurgayı desteklemeye yardımcı olan kaslar üzerinde yoğunlaşan bir egzersizler bütünüdür.

Pilates; hem estetik ameliyatlar, doğumlar, aşırı kilo alıp vermeler ve bunun gibi derinin sarkmasına sebep olan durumlardan sonra sıkılaşma ve toparlama yöntemi olarak oldukça işe yarar.

Diyetlerle birlikte eş zamanlı yapılacak pilates egzersizleri özellikle kollarda, bacaklarda, karında, basenlerde, kalçada toparlanma, sıkışma ve genel olarak vücut ölçülerinde daralma sağlayacaktır. Pilates hareketlerinin temelini öğrenerek evde pilates yapmak da mümkün. Pilates başlangıçta basit hareketlerle başlar ve giderek zorlaşan ve daha uzun zamana yayılan egzersizlerle devam eder.

Pilates her yaş grubu için oldukça faydalı ve sağlıklı bir egzersiz disiplinidir ve her yaştan insana tavsiye edilir. Pilates kemiklerin yaşlanma sürecinin de önüne geçer, esnek ve sağlıklı bir vücut vaat eder.

Pilates bireysel olarak ve özgürce yapılan bir egzersizler bütünüdür. Pilates herkese hitap etse de daha çok kadınlar tarafından benimsenmiştir. Evde tek başınıza da yapabileceğiniz pilates egzersizleri size pek çok fayda sağlar.

Pilatesin en büyük artılarından bir de kemiklerin arasındaki disklerin açılmasını sağlaması ve böylelikle boyun 1-2 cm. kadar uzamasına yardımcı olmasıdır. Pilates yağ kaybına bağlı kilo verdirmese de vücudun sıkılaşmasını sağlar ve bedende incelmiş bir görüntü oluşturur.

Pilates Nedir? 2

Pilates Eğitmenliği

Pilates yapmaktan çok hoşlanıyorum. Kendimi pilates yapmadığım zamanlarda çok eksik ve yorgun hissediyorum. Ama pilates yapmakla kalmayıp ayrıca pilatesin nasıl yapıldığını da başkalarıyla paylaşmak istiyorum diyenler pilates eğitmenliği yapabiliyor.

Böylelikle hem kendisi de düzenli olarak pilates yapıyor, hem de pilates öğrenmek ve yapmak isteyenlere koçluk yapabiliyor. Üstelik bu işi meslek haline getirip para kazanmak da işin başka bir boyutu. Pilates eğitmeni olmak için elzem olan koşullar var. Bunlar ilk yardım eğitimi, etkili iletişim, anatomi eğitimi gibi eğitimlerdir.

Pilates Nedir? 1

Tabii öncesinde pilates derslerine katılmak, pilates aletlerini etkili şekilde kullanmayı öğrenmek; sonrasında ilgili eğitim ve workshoplara katılmak ve dönemsel olarak düzenlenen eğitmen sertifika programlarına iştirak etmek ve eğitmen sertifikası alabilecek yetkinliğe ulaşmak, pilates eğitmenliği için gerekli olan ön hazırlıklarıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/pilates-nedir/