Pilates Topu

Pilates topu, pilates çeşitli aletlerin ve malzemelerin yardımıyla yapılan, kasların daha güçlü ve sağlam olmasını sağlayan, omurgayı düzenleyen, postürü düzelten, fiziki yapıyı daha esnek ve zinde kılan bir egzersizler bütünüdür. Pilates bir kardiyo gibi terleterek kalori kaybettirmez belki ama kasları sıkılaştırarak vücudun bir iki beden daralmasını ve sıkılaşmasını sağlar.

Pilates Topu 1

Pilates yapmak için gereken pilates aletleri içinde en bilinen ve hemen akla geleni “gymball”  olarak da bilinen pilates topudur. Pilates topu kocaman, esnek ve üzerinde rahatlıkla yuvarlanmayı sağlayan bir malzemedir ve pek çok hareketin rahatça yapılmasını sağlar. Bir pilates topu edinerek evde pilates yapmanın keyfini sürebilirsiniz.

Pilates Topu Hareketleri

Pilates yapmak hem eğlencelidir hem de uygun bir diyetle desteklendiğinde vücudun sıkılaşmasını ve hem daha genç, hem de daha zinde ve fit görünmesini sağlar. Her gün ayrılacak yarım saatle ortalama 200- 300 kalori yakmak mümkündür.

Özellikle bel, basen, bacak ve kalça bölgesini çalıştıran pilates hareketlerini en kolay ve zevkli uygulamayı sağlayan materyal pilates topudur diyebiliriz.

Evde pilates yapmak için önce bir pilates topu edinin. Daha sonra internet ortamında bile son derece açıklamalı ve detaylı olarak anlatılan ve oynatılan pilates topu egzersizleri ile alakalı videoları izleyerek hareketleri uygulayın. Bunlar son derece keyifli ve kolaydan zora doğru giden hareketlerdir. Pilatese başlarken ısınma hareketleriyle ısının ve ilk etapta en basit hareketleri yapın.

Pilates Topu 2

Pilates topu hareketleri oldukça fazladır. Pilates topuyla karın kaslarını çalıştıran egzersizleri yapabilmek için topun üzerine sırt üstü yatarak mekik çekebilir, topu bacaklarınızın arasına sıkıştırarak kendinize doğru çekip itebilir, bacaklarınızı pilates topuna dayayarak üst bedeninizi ve karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bunun için pilates topu ile karın kası çalıştırma hareketi başlıklı videoları izlemek de size yol gösterir.

Pilates topuyla yapılan hareketler sadece karın hareketleriyle sınırlı değildir. Pilates topuyla sırt, bel, göğüs kasları, omuz bölgesi genişletme, bacak sıkılaştırma hareketleri, kol kasları çalıştırma hareketleri de yapılabilmektedir.

Pilates Topu 3

Pilates topu demişken pilates topu fiyatlarından bahsetmemek olmaz. Peki bir pilates topu ne kadar derseniz, topun ebatlarının ve markasının belirleyici kriter olduğunu söyleyebiliriz. Piyasada 55-65-75 cm’lik pilates topları mevcuttur. Süpermarketlerde bile satılan bu toplara artık kolayca ulaşmak mümkün.

Ama iyi bir pilates topu isterseniz spor malzemeler satan mağazalardan da kaliteli malzemeyle üretilmiş pilates topları temin edebilirsiniz. Buradan bakıldığında 15 TL’den 70-80  TL’ye kadar pilates topu bulmak mümkündür diyebiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/pilates-topu/