Pirinç Suyu Maskesi

Kadınlar cilt bakımı için kullandıkları pek çok ürün olmak ile birlikte evde yer alan malzemeler ile de cilt bakımı için maskeler hazırlamaktadır. Bu malzemelerden biri de her evde mutlaka yer alan ve hafta içerisinde birkaç kez tüketilen pirinç olmaktadır. Pirinç sağlığın yanı sıra cilt için de çok faydalı olmaktadır.

Pirinç Suyu Maskesi 1

Cilde olan faydalarını ilk olarak Uzakdoğu ülkeleri keşfetmiş olmaktadır. Asya kadınlarının beyaz tenli ve ciltlerinin pürüzsüz bir şekilde olmasının nedenlerinden biri de pirinç suyu ile ciltlerine bakım yapmalarından kaynaklanmaktadır.

Cildi beyazlatmasının yanı sıra, dışarıda yer alan cilt bakımı ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasal bileşenler pirinçte yer almadığından dolayı tamamen doğal olmaktadır. Bu doğallık ile birlikte de pirincin cilde fazlası ile faydası bulunmaktadır.

Pirinç su ile temas ettiğinde fitik asit üretmektedir. Üretilen bu fitik asit sayesinde ciltte yer alan ölü deri yok olmakta ve cilde peeling yapılmaktadır. Ölü deri atıldığından dolayı cilt beyazlamakta ve bu sayede alt tabakada yer alan yeni deri meydana çıkmaktadır.

Ayrıca ciltte yer alan gözeneklerin açılmasını ve hava almasına da yardımcı olmaktadır. Cilt lekelerine pirinç suyu kullanmak kısa bir süre içerisinde lekelerin yok olmasını sağlamaktadır. Piyasada yer alan cilt lekeleri için olan kremlerin bazılarının içerisinde de fitik asit yer almaktadır.

Kişilerin cilt bakımı yapmadan önce mutlaka cilt tipini bilmeleri ve buna göre ürünleri kullanmaları gerekmektedir. Kuru cilt yapısına kullanılan kremler eğer kurutucu etkisi var ise cilt daha da kurumakta ve pul pul dökülmektedir. Yağlı ciltlerin çok fazla nemlendirici krem kullanmaması gerekmektedir ki ciltte daha fazla yağlanma görülmesin.

Pirinç Suyu Maskesi 2

Normal ya da karma cilt yapısına sahip kişilerin kullanacakları ürünler daha kolay olmaktadır. Cilt bakım ürünleri kullanırken en çok sorun yaşayan cilt tipi hassas ciltler olmaktadır. Bu yüzden pirinç suyu, hassas ciltler için aslında altın değerinde bir bakım ürünü olmaktadır. Cildin temizlenmesi tamamen doğal olduğundan dolayı, cilde herhangi bir zarar vermemektedir. Pirinç suyu cilde parlaklık verirken, evde hazırlanacak pirinç suyu maskesi de ciltte oluşan kırışıklıkların azalmasında görev almaktadır.

Yağlı yiyecekler tüketildiğinde ya da yüz bölgesinin iyi temizlenmediği zamanlarda sivilce ve siyah nokta oluşumu artmaktadır. Bu durumlarda hazırlanan pirinç suyu maskesi hem sivilce ve siyah noktaların daha kısa sürede kurumasını sağlamakta hem de gözenekleri temizleyerek yeniden oluşumunu engellemektedir. Gözeneklerin açılması yeniden sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olacağından pirinç suyu ile cildin yıkanması ciltte ki gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlamaktadır.

Pirinç suyu içerisinde yer alan bileşenler sayesinde güneş koruyucu bir krem yerine de kullanılabilmektedir. Yaz aylarında güneş ışınlarından dolayı oluşan yanıkları azaltmakta ve cildin daha kısa sürede onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Pirinç Suyu Maskesi

Yüzdeki lekelere pirinç suyu maskesi hazırlandığında ve düzenli kullanıldığında belirli bir süre sonra göz ile görülür şekilde cilt lekelerinde azalmalar meydana gelmektedir. Pirinç suyu hazırlanırken bir çay bardağı pirincin 2 çay bardağı suyun içerisinde en az 3 saat süre ile bekletilmesi gerekmektedir. Bu süre boyunca pirincin besleyici bileşenleri suya geçmektedir.

Daha sonrasında pirinçler süzülmekte ve elde edilen su ile cilt yıkanmaktadır. 10 gün süre ile yıkanması yeterli olan pirinç suyu en az fazla iki gün süre ile buzdolabında bekletilmesi gerekmektedir. Daha fazla bekletilen pirinç suyunda bakteri oluşumu görülmektedir.

Pirinç Suyu Cildi Beyazlatır Mı?

Yüzdeki lekeler için pirinç suyu kullanılırken aslında cildi beyazlatmak için de pirinç suyu kullanılmaktadır. Aynı yöntem ile hazırlanan pirinç suyu ile cilt yıkamak yeterli olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/pirinc-suyu-maskesi/