Pizza Hamuru Nasıl Yapılır Püf Noktaları

Pizza nedir? Nasıl yapılır? Pizza Hamuru Nasıl Yapılır Püf Noktaları nelerdir? En iyi pizza hamuru tarifi hangisidir. Gelin size bu enfes gıda ile ilgili birkaç püf noktası verelim.

<!– –>

Pizza ismi böyle söylendiğinde bize pek tanıdık gelmiyor tabi. Ama size PIKTE desek bir şey ifade eder mi? Veya Pide tüm soruların cevabı olur herhalde. Anadolu’nun bu enfes gıdası ile Pizza yakın akrabadır. İtalya’ya Anadolu’ dan Bizans döneminde gittiği bilinir. O dönemlerde Anadolu Roma İmparatorluğunun bir parçasıydı ve ciddi bir kültürel alışveriş söz konusuydu.

Tabii günümüzde bizim pidecilerimizde pişirilen pide ile, pizza farklıdır. Özellikle Amerikan tipi pizza hamurları çok kalındır ve geleneksel pizza ile yakından ilişkili bile değildir. Pizza hamuru orijini itibariyle ince ve sert bir pişkinliğe sahip olmalıdır. Tabiri caizse çıtır çıtır olmalıdır. Tabii bunun için hamurun pişirilmesinin yanında, hamurun yapılmasında da önemli püf noktaları vardır.

Pizza Hamuru Nasil Yapilir

Pide’den bir diğer farkı ise, Et yerine şarküteri kullanılması ve hamur tabanına domates sosu sürülmesidir. Tabii İtalyan mutfağının geneline hakim olan domates sosu burada da etkisini gösterir. Ayrıca hamurun nitelikler bu sos yüzünden pişmeme veya hamur kalmaması için de önemlidir.

Pizza Hamuru: Pizza geleneksel olarak çok ince hamurdan yapılır. Bu nedenle hamurun açılabilir kıvamda olması şarttır. İyi yoğrulmuş ve sert bir hamur olmalıdır. Mayalı veya mayasız olabilir. Anadolu pidesi mayalı hamurla yapılır, ancak napoliten pizzaların çoğunda mayasız hamur tercih ediliyor. Bizce de mayalı hamur daha doğru olacaktır.

Pizza hamuru, içeriğinin hazırlanması, yoğurulması ve açılması sanat olan bir işlemdir. Hamuru havalarda uçuran şefleri bilirsiniz. İşte o işlemler aslında şov değil, hamurun doğru açılması için gerilmesi işlemidir.

Pizza hamuru içeriği hazırlandıktan sonra yeterince yoğrulmalıdır. Yeterince yoğrulmayan hamur homojen olmaz ve açılması sırasında sorunlar yaşanır. Ayrıca hamuru açmak için oklava veya merdane kullanmanız gerekeceğini de unutmayınız.

pizza hamuru

Bir İtalyan şefe sorduğunuzda Pizza hamuru çok ince olmalıdır cevabını alırsınız. Ancak, Pizzayı Amerikalılardan yemek isterseniz, çok ilginç hamurlar göreceksiniz. Örneğin Amerikan kalın hamuru neredeyse 2-3 cm dir,ki nasıl pişebildiğine bile şaşırmamak mümkün değildir. Ayrıca sağlıklı olduğunu da söyleyemeyiz doğrusu. Kalın hamurlar ciddi miktarda karbonhidrat ve kalori içeriğinden dolayı zararlı sayılabilirler.

Şimdi bakalım, sağlıklı ve leziz pizza hamuru nasıl olurmuş.

Pizza hamuru yapımı pizza yapımı sürecinde ilk basamağımız, önce malzemeler:

  • 4 su bardağı un
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Tek kullanımlı hızlı maya
  • Silme 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • Yeterince ılık su.

Öncelikle unumuzu ve tuzumuzu bir kaba koyuyoruz ve kuru halde iyice karıştırıyoruz, Bu esnada mayamızı sulandırıp ezmemiz ve kullanıma hazır hale getirmemiz gerekiyor. Başka bir bardak içerisinde sulandırıp eziyoruz ve sıvı hale getiriyoruz.

Sıvı hale gelmiş olan mayayı kaba ekliyoruz ardından yağımızı da koyup, tüm malzemeleri iyice karıştırıyoruz. Şu anda hamurdan çok bulamaç şeklinde olacaktır, sertleştikçe damlatma yöntemi ile ıslatıp, yumuşamasını sağlıyoruz. Dikkat edelim fazla koyarsak çok cıvık bir hal alır ve geri dönüşü olmayabilir.

Hamurumuzu ele yapışmayacak ve açılabilecek şekilde bir sertliğe ulaşana kadar yoğurup, hijyenik bir masa üzerinde açmak üzere, masayı unluyoruz. Hamuru masaya aldıktan sonra bir miktar unu da hamura serpiyoruz ve açıyoruz.

evde pizza yapimi

Evde Pizza Yapımı: Pizza hamurumuzu hazırladıktan sonra,

  • 3 adet domates
  • 2 Kaşık salça
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

Kullanarak pizza sosu yapacağız. Sosun ekşi olmaması için domatesin yerine salçanın daha fazla tercih edilmesi daha doğru olur.

Sosumuzu açtığımız hamurun tabanına kaşığın tersi ile yayıp, üzerine yarım kase kaşar (tercihen mozarella) peynirini rendelenmiş olarak serpiyoruz. Sonraki kata tercihe göre, şarküteri ürünleri, biber ve domates doğranabilir. İnce dilimler yapılmalıdır.

200 derecedeki fırına koyduğumuz pizzamızı izlememiz gerekir. Yaklaşık 10-12 dakika sonra hazır olacaktır, yine de piştiğinden emin olmak üzere izleyiniz. Fırından aldıktan sonra üzerine az bir miktar kekik serpebilirsiniz.

Afiyet olsun

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/pizza-hamuru-nasil-yapilir/