Poğaça Kaç Kalori

Poğaça kaç kalori, poğaça pastanelerin ve fırınların özellikle sabah saatlerinde kokusu en çok yayılan, en çok satılan ve en çok tercih edilen ürünlerinden birisidir. Un ve yağ ile yapıldığından kalorisi hayli yüksek olan poğaça, kilo problemi, şeker hastalığı, kolesterol sorunu olan kişiler tarafından tüketilmemesi gereken bir hamur işidir.

Poğaça Kaç Kalori 1

Karbonhidrat puanı oldukça yüksek olan poğaça yerken son derece lezzetlidir lezzetli olmasına ancak çoklukla beyaz undan yapıldığı için kan şekerini ani yükseltir ve çok çabuk acıktırır. Özellikle mayalı çeşitleri uzun süre dayandığında yola çıkarken, pikniğe giderken, okulda teneffüs aralarında, sabah geçiştirmek istenen hızlı kahvaltılarda, kabul gününün sofralarında, çay saatlerinde sıklıkla tercih edilir.

Mayalı hamurun şekil verilip ve üzerine yumurta sarısı sürülüp fırında pişirilmesi ile elde edilen poğaçanın fırından yeni çıkmış olan sıcağı makbuldür. Türk kültürünün en tanınmış simalarından ve en sık tüketilen yiyeceklerinden olan poğaçanın kalori cetveli de hayli kabarık.

1 adet orta boy sade poğaça ortalama 250 kaloridir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/pogaca-kac-kalori/