Polikistik Over Diyeti

Polikistik over diyeti, polikistik over hastalarının kilo-hormon dengesizliği kısır döngüsünü kırabilmeleri ve tedaviye daha iyi yanıt verebilmeleri için polikistik over diyeti olarak adlandırılan bir diyet yapmaları gerekir. Eğer polikistik over hastasıysanız ve fazla kilonuz da varsa, adet düzeninizin düzelmesi, kilo verebilmeniz, yumurtlamanız ve gebe kalabilmeniz için kilo vermeniz şarttır.

Polikistik Over Diyeti

Adet periyodu düzensiz olan, çok hızlı kilo alan ve tatlı yeme isteği çok güçlü olan kadınlarda, bu belirtiler polikistik overe işaret edebilmektedir.

Polikistik over problemi olan kadınların çoğunda insülin direnci ve prolaktin hormonunun yüksek olduğu söylenebilir. Tüm bunların değerlendirmesi ve teşhisi için endokrin uzmanlarına danışmak gerekir.

Polikistik over sorunu olan kadınların glisemik indeks diyeti yapmaları salık verilir. Bunu hekimleri gerekli görürse bizzat önerecektir.

Polikistik Over Hastaları Nasıl Zayıflar?

Kilo verebilmek için glisemik indeksi düşük gıdaları tüketmek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek gerekir. Glisemik indeksi yani şeker yükü yüksek olan gıdalar, yer yemez kan şekerini çok hızlı yükseltip düşüreceğinden, kısa süre sonra yeniden ve daha belirgin bir açlık hissiyle karşı karşıya kaşırlar.

Polikistik Over Diyeti 1

Rafine un ve rafine şeker içeren tün yiyecek ve içecekler, beyaz undan imal edilmiş hamur işleri, reçel, çikolata, gofret ve akla gelebilecek her türlü tatlı, abur cubur gıdalar, işlenmiş gıdalar, paketlenmiş ürünler, meşrubatlar, bira ve bu tür yiyecek ve içecekler yüksek miktarda basit karbonhidrat yani şeker içerirler. Yani glisemik indeksleri yüksektir.

Bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durmak hem kilo vermeyi kolaylaştırır hem de eğer varsa vücuttaki insülin direncini kırar. Beyaz ekmek, kek, börek, çörek, kurabiye, kuru pasta ve akla gelebilecek her türlü hamur işi, pirinç, patates gibi gıdalardan olabildiğince uzak durmak gerekir. Daha düşük şeker yükü olan gıdalar ise tüketilebilir. Bunlar da kuru baklagiller, yulaf, kepek ekmeği ve tam buğday ekmeğidir.

Sebze ve meyveler, kuru yemişler, bezelye gibi sebzeler de rahatlıkla tüketilebilir.

Salatalık, rezene, hindiba, patlıcan, taze fasulye, pırasa, sarımsak, bamya, mantar, marul, yeşil soğan, ıspanak, kabak, turp, brokoli, karnabahar, domates, lahana gibi sebzeler; limon, ahududu, avokado gibi meyveler glisemik indeksi düşük gıdalardır ve yenilebilir.

Polikistik Over Diyeti 3

Tarhana, mercimek ve sebze çorbası polikistik over diyetinde rahatlıkla tüketilebilir. Yağsız peynir ve yoğurtlar yenilebilir. Tatlı olarak baklava yerine dondurma tüketilebilir.

Patatesi salata halinde hazırlayıp, buzdılabında soğutup bir de içine sirke ilave ederseniz glisemik indeksi daha düşük olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/polikistik-over-diyeti/