Polikistik Over Hamilelik

Polikistik over hamilelik, polikistik over fazla ayıda kist içeren yumurtalık demektir ve birtakım olumsuz sonuçları vardır. Adet düzeninde aksama, vücutta tüylenme, kilo artışı ve hatta obezite, sivilce problemi, hamile kalamama yahut zor hamile kalma gibi olumsuzluklar yaşanmasına sebep olan PKOS yani polikistik over sendromu en çok gebe kalamama hususunda kadınlarda sıkıntı yaratmaktadır.

Polikistik Over Hamilelik 3

Bebek planlamayan bir kadın için çok da önemli bir husus olmayan polikistik over sendromu, hamilelik planlayan ve çocuk sahibi olmak isteyen bir kadın için son derece üzücü bir problemdir. Polikistik over sendromu hamilelik ilişkisine değineceğimiz bu makalede konu ile ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

PKOS hastaları için polikistik over hastaları nasıl hamile kalır sorusunun yanıtı ve bu yanıtın hayata yansıması olan tıbbi süreç son derece mühimdir. Yeni evli ve bebek düşünen bir kadın için PKOS olduğunu öğrenmek adeta bir kabus olabilmektedir; zira polikistik overli kadınları hamile kalabilme ihtimali, bu sendromu yaşamayan kadınlara oranla daha düşüktür.

Polikistik over sendromlu kadınlar zor hamile kalır zira bu kadınlarda “ovulasyon” yani yumurtlama yoktur yahut yumurtlama düzensizdir. Polikistik overli kadınlar daha çok destek üreme tedavileri ile gebe kalabilmektedirler.

Polikistik over sendromunda ortaya çıkan yüksek androjenler, kan şekerinin yüksek düzeyde olması ve insülin direnci gebelik için risk oluşturur.

Polikistik Over Hamilelik 2

Polikistik Over Hamilelik Tedavisi

Polikistik over sendromu olan kadınlar her şeyden evvel beslenme düzenlerini ve şeklini değiştirmek zorundadır. Büyük oranda kilolu olan PKOS hastaları şeker yükü yani glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmeli ve mutlaka kilo vermelidir. Hekim ve diyetisyen kontrolünde sağlanacak bir kilo kaybı ile hormonların çalışması ve salınımı da düzene girer ki bu tedavinin çok önemli bir parçasını teşkil eder.

Beslenme düzenindeki olumlu değişiklikten sonra  klomifen sitrat benzeri ilaçlar, yumurtlama sağlamak amacıyla hekimin belirlediği süre boyunca kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde yaklaşık 6 ay içinde %40-50 oranında hamilelik elde edilebilmektedir.

6 ay bitiminde klomifen ile hamilelik oluşmazsa gonadotropin yani iğne tedavisi uygulanır. Bu seçenek de gebelik için yeterli olmazsa tüp bebek tedavisine geçilir.

Polikistik Over Hamilelik 1

Bazı hastalarda ise tüp bebek tedavisine başlamadan önce ameliyat gerekebilir.

Polikistik over hamile kalanlar hususunun sonsuza dek kapatılacağı anlamına gelmez zira PKOS sebebiyle hamile kalamadığı halde, tedaviden sonra bebek sahibi olan kadın sayısı hiç de az değildir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/polikistik-over-hamilelik/