Ponpon Yapımı

Ponpon yapımı? Daha çok kışlık berelerin üzerinde gördüğümüz ponponlar aslında hayal gücü yüksek olan kişiler tarafından bir çok yerde kullanılmaktadır. Ev içerisindeki bir çok eşyanın süslenmesinde, kıyafetlerde, okulda, işte her yerde rengarenk ponponları görmek mümkün.

Ponpon Yapımı 1

Ponponlar ile paspas, çanta, atkı, kolye, atta küpe, şal, patik, kapı süsü yapılabilirken, birçok giyim eşyası ve ev eşyası için süsleme aracı olarak da kullanılmaktadır. Ponpon yapılışı hem kolaydır hem de çok fazla bir malzeme gerektirmemektedir.

Çok az bir emek ve az bir maliyetle ponpon paspas yaparak hem çok değişik ve ilgi çekici bir ürün elde etmiş olursunuz hem de gerek evdeki fazlalık ipleri değerlendirmiş, gerekse de eğlenceli zaman geçirmiş olursunuz. Ponponlar ip, kağıt, rafya gibi ürünlerden yapılabilmektedir.

Hatta tülden ponpon yapımı  dahi gerçekleştirilebilmektedir. Ponpon yapımı için ise malzemelerin yanında duruma göre, bazen bir çatal, bazen bir sandalye, bazen bir masa, bazen se sadece parmaklar yeterli olmaktadır.

Ponpon Nasıl Yapılır?

Hayal gücü kullanılarak ponponlar ile sadece eşya değil oyuncaklar ve hayvan modellerde yapabilirsiniz. Bu sayede bir yandan evdeki fazlalık kağıt, yün, ip ve kumaş gibi ürünleri değerlendirmiş olur hem de evinizi rengarenk ponponlarla süslemiş olursunuz. En basit şekli ile kolay ponpon yapımı parmaklar kullanılarak olmaktadır.

Ponpon Yapımı 2

Parmakları kullanarak ponpon yapimi için ihtiyacınız olan ip ve bir makastır. Ponpon yapmaya başlarken öncelikle ipin ucunu sol elimizin parmakları arasına sıkıştırıyoruz ve ipi sol elimizin 4 parmağının etrafına dolamaya başlıyoruz. Burada ponponunuzun kabarıklığına sizin karar vermeniz gerekmektedir. Ne kadar kabarık olmasını isterseniz ipi o kadar fazla parmaklarınızın etrafına dolmanız lazım. Ponponunuzun uzunluğu ise yaklaşık 6 – 7 cm olacaktır.

Eğer daha uzun bir ponpon istiyorsanız parmaklar yerine daha uzun bir araç kullanabilirsiniz. İpi parmaklarınıza dolama işlemi bittikten sonra arta kalan ip bir makas ile kesilir. Eğer birden fazla ponpon kullanacağınız bir çalışma yapacaksanız ipin parmaklarınıza dolama sayısını sayarak her seferinde aynı miktarda dolamanız eşit büyüklükte ponpon elde etmenize yardımcı olacaktır.

Fazla kalan ip kesildikten sonra sağ elin baş parmağı ponponun içerisine sokulur ve ponpon sağ ele alındıktan sonra sol elin baş ve işaret parmakları ile ponpon ortadan sıkılır. Daha sonra ponpon masaya veya sehpaya bırakılır. Fazla kalan ipten bir miktar daha kesilerek ponpon tam ortasında bu ip ile bağlanır.

Ponpon Yapımı 3

Bağladığınız yerin ponponun tam ortasında olmasına dikkat edin. Daha sonra bir makas ile ponponun iki tarafındaki ipler ortadan kesilir. Bütün ipler kesildikten sonra elinizle ponponun iplerini sağa sola oynatarak yayılmalarını sağlayın. Ponponun ipleri yayıldıktan sonra yine makas ile iplerin uçlarını düzelterek ponponunuza şekil verebilirsiniz.

Çatalla Ponpon Yapımı

Ponpon yapımı genelde aynı mantık üzerine kuruludur. İster çatal, ister parmaklar, isterseniz de başka her hangi bir yardımcı ürün kullanın hepsinde mantık aynıdır. Çatalla ponpon yapmak için öncelikle ipin ucu çatalın orta kısmındaki dişlerden birine bağlanır.

Daha sonra ip çatalın etrafına dolanmaya başlanır. Dolama işlemi yapmak istediğiniz ponponun kabarıklığına göre değişiklik gösterecektir. Eğer kabarık bir popon istiyorsanız ipi 100 kez dolamanız gerekecektir.

Ponpon Yapımı 4

İpi çatalın etrafına sarma işlemi bittikten sonra fazla gelen ipi makas yardımı ile kesin ve ardından bir miktar daha ip alarak ponponu çatalın ortasından sıkıca bağlayın. Ponponu ortadan sıkıca bağladıktan sonra yine makas ile çatalın iki yanından da ponponun iplerini kesin. Ponpon çataldan alındıktan sonra ponponun iplerini elinizle hafifçe ovalayın ve dağıtın. Daha sonra makas ile ponponun iplerinin uçlarını hafifçe keserek düzeltin ve ponponunuzun şekil almasını sağlayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ponpon-yapimi/