Portakalın Faydaları

Portakalın Faydaları

Botanik biliminde Citrus Sinensis olarak adlandırılan, parlak rengi ve o parlak rengiyle renk skalasına “portakal rengi” ismini vererek doğadaki renk tonlarına isim önderliği yapan; sulu, güzel kokulu, iştah açıcı ve hastalıklara karşı direnç veren gücüyle tanınan C vitamini deposu portakal, kış aylarına en çok yakışan meyvedir kuşkusuz.. Hele bir de kabukları soba üzerinde kurutulup koku tüm eve yayıldığında, kış mevsiminin ruhu tümüyle hissedilir.

Portakal başta C vitamini olmak üzere, B, E ve P vitaminleriyle; magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, demir, bakır ve manganez mineralleri ve protein  de içerir.

Portakal vücuda enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalık evrelerinde iyileşmeyi hızlandırır. Yüksek tansiyonu düşürür ve kolesterolü dengeler. Kalp damar sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelen ve damar tıkanıklığını önleyen portakal, kansere karşı koruyucudur. Sinirleri teskin edip, yorgunluğu gideren; damarları güçlendirip, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış rahatsızlıklarına iyi gelen portakal, cilt kırışıklıklarını önleyen, cildin taze ve pürüzsüz görünmesini sağlayan özelliklere de sahiptir. Portakal aynı zamanda karaciğeri çalıştırır, vücuttaki zararlı maddeleri temizler, kansızlığa iyi gelir, idrar söktürür ve hazmı kolaylaştırır. Portakalın içeriğindeki folik asit, hamile kadınlar ve bebekler için çok faydalıdır.Portakalın-Faydaları1

Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakalın sadece kendisi değil, kabukları da faydalıdır. Portakal kabuğunun faydaları arasında kek, kurabiye ve şekerlemelere aroma vermekten, cilt maskesi yapımına; iştah açıcı özelliğinden, kanı temizlemeye yarayan karoten içeriğine kadar pek çok madde sayılabilir. Portakal kabuğu özü, biberiye özü ile birleşince cilt sorunlarına iyi gelecek çözümler sunar.

portakal-kabugu-faydları4jpg

 • Portakal kabuğu yüzde 5 oranında mineral tuzlar, organik asitler, yüzde 5-8 oranında flavonoidler ve yüzde 1-2 esansiyel yağlar içerir. Portakalın kabuğunda bulunan citrus aurantium (turunç)’ un, damar tıkanıklıkları ve kanser gibi pek çok ciddi rahatsızlıkta kullanıldığı bilinmektedir.
 • Portakal kabuğunun iştahsızlık problemine iyi geldiği de bilinmektedir.
 • B ve E vitaminleri, potasyum ve protein barındıran portakal kabuğu, aynı zaman da içerdiği karoten ile de kanı temizler ve bu sebeple cilt sağlığı ve güzelliği için çok önemlidir.
 • Isıya dayanıksız olan portakal kabuğu, kaynatılmamalı, üzerine kaynar su dökülerek haşlanıp öyle tüketilmelidir.
 • Portakal kabuklarını daha sonra kullanmak üzere muhafaza etmek istiyorsanız; ısı, ışık, hava ve nem almayacak biçimde ağzı kapalı vaziyette ve 20 derecenin altındaki ısıda saklamalısınız. Aksi takdirde alerjiye sebebiyet verebilir.
 • Portakal kabuğunun cilde faydaları müthiştir. Portakal kabuğu ile hazırlayacağınız cilt maskesi ile hem parlak  hem de taze bir cilde kavuşabilirsiniz.

  • 3 adet portakal
  • Yoğurt
  • Bal

Hazırlanışı: Portakalların kabuklarını soyun, küçük küçük parçalara ayırın, yıkayın ve kurumaları için geniş bir yüzeye serin. Ortalama 3 gün güneşte beklettiğiniz kabukları bir blendere alın ve öğütün.

İkişer kaşık portakal kabuğu tozu, yoğurt ve balı karıştırın ve cildinize maske olarak uygulayın. 15-20 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Haftada 3 kez yapabilirsiniz.

Portakal Suyunun Faydaları

Portakalın-Faydaları

 • Soğuk algınlıklarında, spordan sonra, sabah kahvaltılarında sevilerek tüketilen taze sıkılmış portakal suyunun faydaları hayli fazladır. Potasyum açısından son drece zengin bir meyve olan portakal, ödem attırıcı ve böbrekleri çalıştırıcı etkisiyle suyu sıkılarak tüketildiğinde de idrar söktürücü etki sağlar.
 • Portakal suyu, yoğun C vitamini içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı dirençli olmayı sağlar. Düzenli olarak portakal veportakal suyu tükettiğinizde, hastalanma riski de azalacaktır.
 • Portakal suyu içerek, özellikle ileri yaşlarda sorun haline gelen kolesterol sorunuyla baş etmek de mümkündür.
 • Portakal suyu içerek hem ihtiyaç duyulan günlük enerjinin bir kısmı sağlanmış olur, hem de günlük B1 vitamini gereksiniminin %18’i karşılanır.
 • Eğer yüksek tansiyon probleminiz varsa portakal suyu size iyi gelecektir. Böbrekleri çalıştıran etkisiyle kan basıncının düşürülmesini ve tansiyonun dengelenmesini sağlar.
 • Antioksidan açısından zengin olan portakalın suyunu içerek, başta meme kanseri ve prostat kanseri olmak üzere pek çok kanser türünden korunmak mümkün olabilir.
 • Portakal suyu içerek kanın vücuttaki dolaşım seviyesi arttırılmış ve kalp krizi riski de azaltılmış olur.
 • Folik asit (folat) açısından da zengin olan portakalı yiyerek yahut taze sıkılmış suyunu içerek, yeni hücre oluşumu için gerekli bileşenleri almış olursunuz. Özellikle hamile kadınlar için çok faydalıdır.

Portakal Yağının Faydaları

Portakaldan bahsederken, portakal yağına değinmemek ve portakal yağının faydaları başlığı altında birkaç kelam etmemek olmaz.

Portakalın-Yağı-Faydaları3

 • Portakal yağı; soğuk sıkım, ya da soğuk pres denilen yöntemle, portakal kabuğundan çıkarılan uçucu bir yağdır. Kimyasal işlem görmüş, doğallıktan uzaklaşmış yağlardan ziyade, soğuk sıkım tekniğiyle elde edilmiş yağları kullanmak çok daha sağlıklı ve sonuç veren bir tutumdur.
 • Kendine has narenciye kokusuyla öne çıkan portakal yağı; antiseptik, spazm çözücü, afrodizyak, iltihap ve gaz giderici, yatıştırıcı ve antidepresan özellikleriyle  pek çok sorunun tedavisinde kullanılır. Tatlı ve acı olmak üzere iki değişik çeşidi olan portakal yağının, anksiyete ve kaygı tedavisinde hatırı sayılır bir tesiri vardır. Toksinlerin, enfeksiyonların, antibiyotik ve diğer ilaçların sebep olduğu olumsuzlukları gidererek rahatlama sağlayan portakal yağı, kan dolaşımını da uyararak dokulardaki şişmelerin tedavisinde destek sağlar.
 • Gargara şeklinde uygulanan portakal yağı, mikropların yayılmasını engeller ve boğaz ağrılarının ve ağız içi yaraların hafifletilmesine ve iyileşmesine fayda sağlar.
 • Kronik öksürük, kas problemleri, spazmlar, kramp ve ishal gibi sağlık sorunlarında da yine portakal yağına başvurulabilir.
 • Portakal yağının sindirimi düzenleme, kabızlık sorununu giderme  ve C vitamininin vücut tarafından emilme oranını arttırdığı da rahatlıkla söylenebilir.
 • Tatlı portakal yağı, böbrekleri, lenfatik sistemi ve mesaneyi uyarır. İdrar yoluyla ürik asit, toksin, tuz ve safra atımını sağlar. Portakal yağının detoks edici yapısı, selülitlerin parçalanarak atılmasını sağlar.
 • Afrodizyak etkileri de olan portakal yağı, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, sertleşme problemleri gibi cinsel sorunların tedavisinde de kullanılır.
 • Cilt bakımı ve güzelliğinde de başvurulacak adreslerden biri olan portakal yağı, ciltte kolajen üretimini teşvik ederek şişlikleri azaltır. Ciltteki ince çizgileri giderir. Ciltte doğal bir ışıltı sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Akneli ve akne eğilimli ciltlere de iyi gelir.
 • Saçları da unutmayan portakal yağı, mükemmel bir saç nemlendiricisi olarak kullanılabilir. Ayrıca saçların uzaması ve gürleşmesine de yardımcı olur.
 • Zihne de kuvvet veren portakal yağı, sağ beyin fonksiyonlarını destekler.
 • Lavanta yağı ile karıştırılan portakal yağı uyku bozukluklarına iyi gelir.
 • Süt salgılarını geliştiren portakal yağı, safra ve sindirim salgılarının üretimini arttırır, düzensiz adet periyodunu tekrar düzene sokar. 

Portakal Kaç Kalori: 1 adet orta boy bir portakal ortalama 103.4 kalori içerir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/portakalin-faydalari/