Prezervatif Çeşitleri

Prezervatif çeşitleri, kondom olarak da bilinen prezervatif cinsel ilişki öncesi kullanılan ve hem doğum kontrolü hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlayan bir araçtır. Kaliteli bir prezervatif doğru kullanıldığında ortalama %97 oranında koruma sağlayabilmektedir.

Prezervatif Çeşitleri

Kondom ya da prezervatifin, AİDS gibi kan ve sperm yoluyla bulaşan ciddi hastalıklar ve diğer zührevi hastalıklardan koruyucu özelliği de vardır. Latekse alerjisi olan kişiler tarafından kullanılması sakıncalı olabilen prezervatifin bilinen başka bir yan etkisi yoktur.

Cinsel ilişkiye başlarken tahrik sonucu ereksiyon halindeki penise takılan prezervatif; ilişki boyunca ve boşalma sonucunda penisten fışkıran meninin, uç kısmındaki rezervuarda birikmesini ve hapsolmasını sağlar. Prezervatifi asal görevi budur ama girişimin ve hayal gücünün haddi hududu yoktur.

Üretici firmalar tarafınan çeşitli renk, ebat, koku ve fonksiyonda üretilen kondomlar, bir taraftan doğum kontrolü ve hijyen sağlarken, bir yandan da sekse heyecan ve artı haz katarlar. Tırtıklı, ısınan, soğuyan, fosforlu, geciktirici, ekstra haz veren çeşitleriyle envai türde prezervatif üretilmiştir.

Öyle albenili ve güzel pazarlanan ürünlerdir ki, prezervatif kullanmayanlar için bile merak ve ilgi uyandıracak kadar renklidirler. En iyi ve bilinen prezervatif markaları tarafından üretilen bu ürünlerin en bilinen ve ilgi çekenleri hangileri bir bakalım.

Geciktiricili prezervatif kondomu sadece kondom yapmaz alır başka bir kategoriye oturtur adeta. Özellikle sekste doyumsuz bir kadın partneri olan erkekler için ideal bir çeşittir. Geciktiricili prezervatifin kayganlaştırıcılarında “Benzocaine” denilen bir kimyasal kullanılmaktadır.

Prezervatif Çeşitleri 1

Bu kimyasalın oranı %5 civarındadır. Benzocaine, penis derisi tarafından emilir ve penis yüzeyinde hafif bir uyuşma etkisi oluşturur. Bu anestezik etki penisin çok ince bir tabakasında meydana gelir, bu yüzden de erkeğin cinsel anlamda zevk almasını engellemez.

Penisin dokunma, sürtünme, basınca maruz kalma, emilme ve vakumlanma gibi etkilerle uyarılma gibi bir özelliği vardır. İşte geciktiricili prezervatifler, penisin vajinaya giriş çıkışında oluşan sürtünme ile meydana gelen uyarılmayı az miktarda da olsa azaltır. Bu da boşalma süresini öteler.

Geciktiricili prezervatif penise takıldıktan sonra 15 dakikaya kadar uyuşma hissi cılızlaşır ve tamamen ortadan kalkar.

Desenli prezervatifler; üzerlerinde noktalar, benekler, halkalar, tırtıklar olan türlerdir ve bunlar penisin vajene giriş çıkışı sırasında sürtünme be baskıdan doğan zevki arttırmayı hedefliyorlar. Sözgelimi tırtıklı prezervatif en bilinenidir ama her kadının hoşlandığı söylenemez.

Prezervatif Çeşitleri 2

Üzerindeki kabartıların vajinaya her sürtünüşünde daha fazla haz vereceği mantığı üzerine üretilmiştir. Kadından kadına değişir. Seçim ve tercih meselesi.

Koku esansı içeren kokulu prezervatifler de var. Naneli olanları oldukça popüler.

Fosforlu ve rengarenk prezervatifler de var. Renk dışında herhangi bir özellik taşımıyorlar. Renk seviyorsanız partnerinizin penisinde envai çeşit rengi görebilirsiniz. Özellikle fosforlu olanlar karanlıkta bile ışıl ışıl parlar. Değişik bir fantezidir. Karanlıkta sevişmeyi seviyorsanız denenebilir.

 • Yırtılmaya karşı önlem olarak kalın malzemeden üretilmiş prezervatifler de yok değildir ama alınan hazzı öldürüp öldürmeyeceğine siz karar verin.
 • Oldukça ince olanları da vardır.
 • Prezervatif Çeşitleri 3

 • Penis boyutları kalın ve uzun olan erkekler için üretilen büyük boy prezervatifler de yok değildir. Her ne kadar “boyu değil işlevi önemli” dense de, bir şey ilk önce gözü doyurmalı, gözlerde tahrik sağlamalı.
 • Küçük ve ince penisli erkekler için de üretilen küçük boy prezervatifler yok değildir. Klasik prezervatif yapısındadırlar.
 • Cinsel ilişki sırasında vajinaya sıcacık bir etki vermesi için üretilen ısıtıcı etkili kondomlar da yok değildir.
 • Tam tersi soğutucu etki sağlayanları da vardır.
 • Titreşim halkalı olan prezervatif çeşitleri de vardır. Bunlar cinsel ilişki sırasında vajina içinde klitorise vibrasyon etkisi yaparlar. Erkekte ise geç gelmeyi sağlarlar.
 • Penisinin küçük ve hacimsiz olduğunu düşünen erkekler için üretilmiş uzatmalı prezervatifler, ön kısımlarında bulunan dolgu sayesinde penis boyutunu yaklaşık 5 santim kadar büyütüp 2 santim kalınlaştırabilmektedir. Uzatmalı prezervatifin tam uzunluğu ortalama 18 santimdir. Bu ürünle penisi devasa boyutlara getirmek mümkün olabilmektedir. Cinsel ilişki sırasında zorlanmayı ve biraz da acıyı seven kadınlar için ideal bir ürün olabilir.

  Prezervatif Boyutları

  Prezervatifler genellikle 3 boydan oluşmaktadırlar. Küçük boy, standart boy ve büyük boy. Standart boy prezervatifler genelde 180 mm uzunlukta ve 52 mm genişlikte olurlar. Büyük boy prezervatifler ise 190 mm uzunluk ve 52 mm genişliğe sahiptir.

  Prezervatif Boyutları

  Prezervatif markalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Şey,
 • Billy Boy,
 • eros,
 • fe,
 • fiesta,
 • jellia,
 • OK,
 • sico,
 • silky kiss
 • Durex
 • Bugün piyasada en bilinen prezervatif markaları OK ve Durex’tir.
 • Kimilerine göre sekste en gereksiz şeylerden biri prezervatiftir. Her ne kadar ince malzemeden üretilseler de sonuçta penisin sert, damarlı ve sıcacık dokunuşunu gölgelerler. Erekte olmuş penisin derisinden yayılan sıcaklık ve enerjinin, vajina duvarlarına birebir temas etmesi kadar çıldırtıcı bir haz olamaz.

  Bu sebeple her ne kadar iyi teknolojilerle ve kreatif fikirlerle donatılırlarsa donatılsınlar prezervatifi, penisle vajinanın arasına giren bir kara kedi, bir engel olarak görenler de yok değildir. Tek eşli evlilik ve ilişkilerde doğum kontrolü başka yöntemlerle de yapılabilir belki ama çok eşli ilişkilerde, birbirini çok da iyi tanımayan partnerler için seks sırasında prezervatif kullanımı oldukça önemlidir. Hele ki bu kadar çeşidi ve türü varken

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/prezervatif-cesitleri/