Primolut Yan Etkileri

Primolut yan etkileri, primolut-n kadınlardaki progesteron hormonunun bir formu olan Noretisteron hormonu içeren bir ilaçtır. Noretisteron, yumurtalıklardan yumurta atımını engeller. Bu arada spermlerin rahime ulaşmasını ve döllenen yumurtanın rahime tutunmasını engeller.

Primolut Yan Etkileri

Herhangi bir sebepten ötürü adet periyodunu ertelemek isteyen bir kadın primolut-n kullanarak bunu gerçekleştirebilir. Peki bunu yaparken vücudumuza herhangi bir zarar verir miyiz, primolut-n tablet yan etkileri var mıdır, hormonlara zarar verir mi,  primolut yan etkileri nelerdir göz atmakta fayda var.

Primolut-n yan etkileri ilaç kullanımının ilk zamanlarında daha fazla görülürken, ilaç kullanımı süresince gitgide azalır. Düzensiz kanamalar, lekelenmeler görülebilir.

Adet geciktirici Primolut yan etkileri olan bir ilaçtır. İlacın kullanımı ile birlikte rahim duvarında kalınlaşma görülür. Bir sonraki adet periyodu değişebilir ve ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra başlayan adet periyodunda kanama yoğun olabilir. Ancak bir sonraki adet döneminde her şey eski düzenine döner. Zaman zaman lekelenme ve kanama da görülebilir.

Primolut Yan Etkileri 3

Bunlara paralel olarak aniden gelişen duyu bozuklukları, yoğun baş ağrısı, nefes alıp verirken ortaya çıkan ağrı, bacaklarda şişlik, kaşıntı, sarılık, gebelik oluşumu, tansiyon yükselmesi gibi yan etkiler nadir görülen yan etkilerdir. İlacı kullanırken göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet, vücutta ödem, sancı gibi adet belirtilerini yaşamak olasıdır.

Nadir görülen yan etkileri ve daha şiddetlilerini gördüğünüzde mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

Primolut Yan Etkileri 1

Primolut-n çok mecbur kalındığında yılda 1 yahut en fazla 2 sefer kullanıldığında vücuda herhangi bir zara vermeyecektir. Ama ilacı sık sık kullanmak ve 10 günden fazla kullanmak hormonlar üzerinde istenmeyen etkiler bırakabilir. Bu sebeple ilacı çok mecbur kalmadıkça keyfi sebeplerle kullanmamak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/primolut-yan-etkileri/