Progestan İlacının Yan Etkileri Nelerdir?

Progesteron testi, kandaki progesteron hormonu seviyesini ölçmeye yarayan teste progesteron testi denilir. Progesteron hormonu, kadının vücudunu gebeliğe hazırlayan steroid bir hormondur. Progesteron hormonu gebelik boyunca artar ve bebek doğana kadar da salgılanmaya devam eder. Eğer döllenme gerçekleşmezse progesteron düzeyi düşer ve adet kanaması başlar.

Progestan İlacının Yan Etkileri Nelerdir? 4

Progesteron her ne kadar kadınlık hormonu olarak bilinse de erkeklerde de az bir miktarda salgılanır ve sperm gelişimi sağlar.

Progesteron Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Progesteron değerlerinin ölçülebilmesi için progesteron testi yapılmalıdır. Progesteron testi bu işte ehil kişilerce yapılmalıdır. Test, kan tahlili ile sonuç verir.

Yapılan test sonucunda rahimde yumurta olup olmadığına bakılır. Test neticesinde 10ng/mg değeri ve üzeri bir rakam çıkarsa yumurtlama olduğu düşünülür. Progesteron değerleri herkeste farklıdır.

Erkeklerde progesteron hormonu değerleri 0.1-1 ng/ml’dir.

Progestan İlacının Yan Etkileri Nelerdir? 3

Progesteron testi değerlerine bakacak olursak;

 • Yumurtlama evvelinde 1 ng/mL’den daha az
 • Adet döneminde 5-20 ng/ml
 • Menopoz sonrasında 1 ng/ml’den az
 • Gebeliğin ilk üçte birliğinde 11.2-90 ng/ml
 • Gebeliğin ikinci üçte birlik kısmında 25.6-89.4 ng/ml
 • Gebeliğin üçüncü ve son üçte birlik kısmında 48-300 ve daha fazla ng/ml olmalıdır.
 • Çoğu kez progesteron yüksekliği ve progesteron düşüklüğü ifadelerini de duyarız. Ne olduğuna ve ne anlama geldiğine bir bakalım.

  Progesteron yüksekliği çoğu kez yumurtlama yahut hamilelik anlamına gelir. Ama eğer progesteron yüksekliğine bu iki faktör sebep olmamışsa başka bir durumdan söz edilebilir. Progesteron yüksekliği tek başına bir hastalık habercisi değildir.

  Progestan İlacının Yan Etkileri Nelerdir? 2

  Peki progesteron düşüklüğü nedir ve niye gelişir? Hamilelik ve yumurtlama dönemleri dışında vücutta progesteron seviyesi  düşüktür. Ama progesteron düşüklüğü ileri seviyede ise yumurtalıklarda bir sorun olduğunu da düşündürtebilir.

  Progesteron düşüklüğü adet periyodunun düzensiz olmasına, kanamaların sıkıntılı geçmesine sebep olabilir. Bunun dışında menopoz, dış gebelik, fallop tüpü iltihapları, düşük, yumurtlama sorunları, preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi ve sigara tüketimi de progesteron düşüklüğü sebepleri arasında sayılabilir.

  Progesteron değeri nasıl yükselir sorusunu yanıtını doğa yardımıyla verebiliriz. Doğada buluna bazı sebze meyve ve gıdalar progesteron hormonu düzeyinin artmasına destek olabilirler. Bunlar E ve C vitamini içeren besinler, fermente soya, dere otu, bektaşi üzümü, ceviz, et ve süt ürünleri gibi protein içeren besinler, lifli yeşil sebzeler, zerdeçal ve kekik gibi bazı baharatlar, ay çekirdeği, avokado, domates, kabuklu kuru yemiş gibi besinlerin düzenli tüketimi progesteron değeri nasıl yükselir sorusu için iyi bir yanıttır.

  Progestan İlacının Yan Etkileri Nelerdir? 1

  Hamilelikte progesteron değerlerine gelecek olursak; hamilelikte vücuttaki progesteron değerleri 100 ng ve üzerindedir. Bu hormon sayesinde gebeliğin devamı sağlanır. Gebelik boyunca vücuttaki progesteron değeri en yüksek düzeye çıkar. Özellikle gebeliğin 10 ila 36. haftalarında progesteron en yüksek seviyede seyreder.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/progestan-ilacinin-yan-etkileri-nelerdir/