Progestan Ne Demek, Progestan İle İlgili Her Şey

Progesteron, yumurtalıklarda üretilen ve hamilelikte çok önemli rolü olan bir hormondur. Erkeklerde de çok az miktarda progesteron üretilse de progesteron aslen kadınlık hormonu olarak bilinir.

Progesteron Ne İşe Yarar?

Progesteron dediğimiz kadınlık hormonu kadınlarda rahmi, döllenmiş yumurta için hazır hale getirir.

 • Hamileliğin devamını sağlar.
 • Anne adaylarında göğüsleri süt üretimine hazır hale getirir.
 • Kanın pıhtılaşma sürecinde de etkili rol oynar.
 • Kolajen üretimini destekleyerek deri esnekliğine katkıda bulunur.
 • Kasların ve kemiklerin kuvvetli ve dirençli olmasını sağlar.
 • Progesteron hormonu aynı zamanda erkeklerde sperm oluşumunda da yer alır.

  Kadınlarda üreme sisteminin düzgün işlemesinde çok büyük rolü olan progesteron rahmi hamilelik için uygun hale getirir. Doğum kontrol yöntemlerinin çoğunda progesteron hormonunun sentetik türevlerinden istifade edilir. Hipofiz ve yumurtalıktan salgılanan progesteron hormonunun yüksekliğinde ve düşüklüğünde birtakım sağlık sorunları ortaya çıkar.

  Progestan Ne Demek, Progestan İle İlgili Her Şey

  Progesteron hormonu regl başlangıcından 15 gün sonra salgılanmaya başlar ve yumurtlama zamanı en yüksek seviyeye ulaşır. Progesteron hormonunun gebeliğin gerçekleşmesi ve sürmesinde çok önemli payı vardır. Düşük riski olduğunda hekim tarafından anne adayına kontrollü biçimde progesteron hormonu içeren haplar verilebilir.

  Progesteron Testi Nedir?

  Progesteron testi, kandaki progesteron hormonunun miktarının ölçülebilmesi için yapılan bir testtir. Progesteron testiyle gebelik olup olmadığı anlaşılır. Bir kadınlık hormonu olan progesteron, gebelik oluşumundan doğum sürecine kadar anne adayının vücudunda yükselmeye devam eder. Ama eğer gebelik oluşmazsa düşüşe geçer ve adet kanamasının oluşması için zemin hazırlar.

  Progesteron değerleri dengesiz ilerleyen kişilerde ve özellikle de progesteron değerleri düşük olan kadınlarda hamile kalabilme olasılığı oldukça düşüktür. İşte bu süreçte tedavi gerekir.

  Progestan Ne Demek, Progestan İle İlgili Her Şey 1

  Progesteron testi regl döneminin 21 ila 23. günleri arasında yapılmaktadır.

  Progesteron Değerleri Nelerdir?

  Progesteron hormonu gebelik döneminde ve yumurtlama dönemlerinde yükselirken, bunun haricinde belli seviyelerde kalır. Eğer progesteron hormonu 1ng’den az ise birtakım sağlık problemlerinden söz edilebilir. Adet dönemindeki bir takım değişiklikler, bebek istenmesine rağmen gebe kalamamak, progesteron hormonunun düşük salgılanmasından kaynaklanabilmektedir.

  Menopoz döneminde girmek üzere olan kadınlarda da progesteron düşüklüğü  gözlemlenir. Progesteron düşüklüğü belirtileri arasında hastada libido azalması yahut kaybı, adet periyotlarının düzensizleşmesi, duygu durumunda değişiklikler ve gece terlemeleri sayılabilir.

  Kadınlık hormonu progesteronun sadece düşüklüğü değil yüksek oluşu da problem oluşturur. Böbrek üstü bezindeki birtakım aksaklıklar progesteron yüksekliğine sebebiyet verebilir.

  Progestan Ne Demek, Progestan İle İlgili Her Şey 3

  Kilo kaybı, erkeklerde penis büyümesi, kadınlarda genital bölgede bozukluklar progesteron yüksekliğine bağlı olarak ortaya çıkar.

  Böbrek üstü bezindeki kistler, göğüs kanseri ve yumurtalık tümörleri de hormon dengesinin bozulmasına sebep olur. Uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak ve menopoz geciktirici hapları kullanmak da progesteron yüksekliğine sebebiyet verebilir. Çoklu gebelik hallerinde ve mol gebeliği olarak adlandırılan birden fazla plasentanın oluşumu durumunda da progesteron yüksekliğinden söz etmek olasıdır.

  Peki progesteron değerleri ne olmalı hemen bir göz atalım.

  Menopoza girmiş kadınlarda progesteron hormonu seviyesi 1 ng’den azdır. Yumurtlama zamanlarında da hormonun oranı 1ng’den az olur. Adet başlamadan 10-15 gün evvel hormon seviyesi 6-20 ng’ye kadar çıkar. Gebelik sürecinde ilk 3 ayda hormon 10-90 ng seviyesindeyken, gebeliğin orta dönemlerinde ise 25-89 ng’ye çıkar. Gebeliğin son 3 ayında ise 50 ve üzerine çıkarak en yüksek seviyeye ulaşmış olur.

   Progestan Ne Demek, Progestan İle İlgili Her Şey 4

  Progesteron İlaçları Hangi Durumlarda Kullanılır?

  Bir kapsülünde 200 mg doğal progesteron ihtiva eden progesteron ilaçları, adet düzensizliklerinde, adet öncesi sendrom durumunda, kısırlık tedavisinde, menopoz öncesinde ve menopozda ve düşük riski bulunan hamilelik süreçlerinde kullanılır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/progestan-ne-demek-progestan-ile-ilgili-her-sey/