Progesteron Testi Ne Demek, Progesteron Testi Yaptırmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Progestan yan etkileri, progestan 100 mg. adet periyodu düzensizliğinde, kısırlık tedavisinde, menopoz döneminde ve erken doğum riskinin önlenmesi amacıyla kullanılır. Makalemize progestan ne işe yarar sorusunun cevabıyla başladık. Peki eğer progestan kullanacaksanız progestan zararları ve progestan kilo aldırır mı gibi soruların yanıtlarını da merak ediyor olmalısınız.

Progesteron Testi Ne Demek, Progesteron Testi Yaptırmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Önce progestan iğne yan etkilerine bir göz atalım. Progestan sinirlilik, uyku hali, ağız kuruluğu, bilinç bulanıklığı, gebelik lekesi, baş dönmesi, sersemlik, iğne yapılan bölgede şişlik ve ağrı, adet süresinde kısalma, kilo artışı yahut kilo kaybı, yorgunluk, bulantı, sivilcelenme, vücutta kıllanma, saç dökülmesi ve ateştir.

Progestan 100 mg. yan etkileri ve Progestan 200 mg. yan etkileri aynıdır. Her bünyede aynı yan etkiyi göstermesi beklenemez, kimi bünyelerde hiç yan etki de göstermeyebilir ama çoğunlukla ve sık karşılaşılan yan etkiler bunlardır.

Progestan kilo aldırır mı sorusu özellikle bu ilacı kullanacak olan kadınlar tarafından çok sık sorulan ve yanıtı merak edilen bir sorudur.       

Doğum kontrol haplarının içinde bulunan progesteron ve türevi maddeler vücutta su tutulmasına sebebiyet verirler. Ama bu durum kişiden kişiye değişir. Vücudun su tutması hasıl olsa bile, biriken madde yağ değil su olduğundan gerçek bir kilo artışından söz etmek mümkün değildir. Ancak bazı haplar beyindeki açlık merkezine etki ederek iştah artışına sebep olabilirler.

Progesteron Testi Ne Demek, Progesteron Testi Yaptırmak İsteyenler Ne Yapmalı? 1

Ama bu çok yoğun ve belirgin bir iştah artışı olmayacağından büyük bir kilo artışından söz etmek olası değildir. Ama eğer böyle bir korkunuz varsa hapları en az 4 ay kullanmalısınız. 4 ayın sonunda eğer kilo artışı varsa hekiminize danışarak farklı bir özüm deneyebilirsiniz.

Ayrıca progestan ve aslında bu tür progesteron içeren hapların kısırlık yaptığına, kansere sebep olduğuna, her gün aynı saatte alınmazsa gebeliğe sebep olacağına,

Progestan kullananlar ilaçtan son derece memnun olduklarını ve çok rahatsız edici bir yan etki yaşamadıklarını belirtiyor.

Progesteron Testi Ne Demek, Progesteron Testi Yaptırmak İsteyenler Ne Yapmalı? 3

Ama progeston ve türevi hormon içeren hapların hekim kontrolü olmadan kullanılması geriye dönüşü ve telafisi mümkün olmayan sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu sebeple hekime danışılmadan asla kullanılmamalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/progesteron-testi-ne-demek-progesteron-testi-yaptirmak-isteyenler-ne-yapmali/