Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Vücuttaki prolaktin seviyesini belirlemek amacı ile uzmanlar tarafından basit bir kan testi yapılmaktadır.  Kan tahlilinden kesin sonuç almak için dikkat edilmesi gereken, aç karnına ve sabah saatlerinde test yapılması gibi, bazı hususlar vardır. Bu konuda doktor veya laboratuvar tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği 4

Prolaktin Hormonu Nedir?

Vücuttaki prolaktin değerleri düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahip olmakta ve tedavisi de muhakkak ki bir uzman tarafından yapılmalıdır. Tedaviyi ikiye ayırmak gerekir.

Prolaktin seviyesi dikkat çekici şekilde artmışsa bu durumda sadece stres deyip geçilemez ve daha derin bir araştırma yapılması gerekir. Hormon seviyesini yükseltebilecek kimi rahatsızlıkların söz konusu olup olmadığına bakılır.

Kronik böbrek ya da siroz gibi hastalıklara sahip olan kişilerde ise, kullanılan ilaçlar ve hastalıktan kaynaklanan prolaktin hormon yüksekliği durumları söz konusu olabilmektedir.

Prolaktin Hormonu Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Prolaktin, vücut içerisindeki önemli olan hormonlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple de kişilerin düzenli olarak vücutlarındaki prolaktin seviyesini ölçtürmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir bireyde olması gereken prolaktin hormonu seviyesi ise 100 ng/ml olmaktadır.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği 3

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Kadınların emzirme döneminde olmamasına rağmen göğsünden süt gelmesi gibi durumlar, prolaktin hormonu yüksek olduğunun belirtileri arasında yer almaktadır. Memelerden nedensiz olarak süt gelmesine tıp dilinde ‘galaktore‘ denir. Anne sütünü vücut doğumdan sonra üretir. Ancak gebelik döneminde de vücudun süt üretmesi ve memelerden süt gelmesi normal olarak karşılanan bir durumdur.

Kadın üreme organının fonksiyonlarında önemli etkisi olan prolaktin, vücutta yüksek seviyeye ulaştığında yumurtlama ve adet görme döngüsünün bozulmasına neden olur. Prolaktin yüksekliğine bağlı yumurtlamanın olmaması kadınların gebe kalmasını engeller. Bu durum yüksek prolaktin seviyesinin tedavi edilmediği durumlarda kısırlığa neden olur.

Uzun süre denenmesine rağmen gebelik gerçekleşmiyorsa kan tahlili yapılarak prolaktin seviyesi kontrol edilir. Erkeklerde olan prolaktin hormonunun yüksekliği, cinsel ilişkideki iktidarsızlığa da yol açtığı yapılan araştırmalarda ortaya koyulmuştur. Sperm üretimini olumsuz etkileyerek kısırlığa neden olduğu da bilinmektedir. Prolaktin yüksekliği olan erkeklerde meme büyümesi görülebilir.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği 2

Çok sık rastlanmamakla birlikte baş ağrısı, görme bozuklukları ya da bulantı gibi prolaktin yüksekliğine bağlı diğer belirtilerden söz edilebilir.

Prolaktin Yüksekliği Belirtileri

Hipotroid adı verilen, tiroit bezinin az çalışması sorunu da bu hormonu arttıran önemli bir nedendir. Depresyon ve depresyona bağlı kullanılan antidepresan gibi bazı psikiyatrik ilaçların prolaktin seviyeleri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Hipertansiyon hastalarının kullandıkları bazı ilaçların yan etkisi prolaktin seviyesinin yükselmesidir.

Kadınların meme uçlarının sürekli uyarılması, göğüs bölgelerine aldıkları sert darbeler veya göğüs bölgesine uygulanan büyük operasyonlar da prolaktin seviyesini arttırır. Bu veriler şu ana kadar yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bilgilerdir.

Her zaman ana etken olmasalar da tetikleyici etkenler oldukları bilinmektedir. Hiperprolaktinemi rahatsızlığını yaşayanların yaklaşık üçte birinde, hormon artışını açıklayan kesin bir neden söylemek mümkün olmaz.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Prolaktin hormonu normal seviyenin üstüne çıkması vücut için ciddi riskler oluşturabilir. Özellikle kadınların üreme organlarının gelişiminde ve fonksiyonlarını yerine getirmesinde etken olan prolaktin hormonu, normal değerlerini aştığı zaman bu fonksiyonların sağlıklı olarak işlemesini engeller. Prolaktin düşüren bitkiler olmadığı gibi aynı zamanda prolaktini yükselten yiyecekler de söz konusu değildir.

Kişilerin bu kapsamda muhakkak bir uzman kontrolünde tedavi altına alınması gerekmektedir. Bahsedildiği gibi prolaktin hormonu, kişilerin vücutlarında son derece büyük bir ehemmiyete sahip olan hormonlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple de kişilerin düzenli olarak prolaktin hormonlarının ne durumda olduğunu kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/prolaktin-hormonu-yuksekligi/