Prolaktin Nedir?

Prolaktin süt üretimini tetiklemesi haricinde başta bağışıklık sistemi olmak üzere vücutta başka fonksiyonları da bulunmakta. Prolaktin seviyesinin yüksek olması hanımlarda doğurganlık erkeklerde ise libido üzerinde negatif tesir yaratır. Tıpta hiperprolaktinemi adı verilen prolaktin hormonu seviyesi yüksekliği hipofiz bezinde oluşan tümörlerin bir sonucu olabilir.

Prolaktin Nedir?

Prolaktin seviyesi kaç olmalı sorusu ve prolaktin ne demek gibi sorular, bu konuda en yaygın şekilde yöneltilen sorular arasında yer almaktadır. Prolaktin eksikliği ise doğum sonrası vücutta süt üretiminin azalmasına dolayısıyla yetersiz emzirmeye ve regl devri bozukluklarına yol açabilmektedir. Prolaktin hormonunun düşük olması ise gene hipofiz bezi hücrelerindeki sorunlardan kaynaklanabilir.

Prolaktin hormonu gebelik döneminde östrojen etkisiyle kısıtlanır. Doğum sonrası düşen östrojen seviyesi prolaktin vücut tarafınca süt üretimi için kullanılmasına olanak tanır. Prolaktin hormonu kaç olmalı? Sorusuna yönelik olarak, sağlıklı bir insanda 100 ng/ml olmalıdır.

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin, gebelik esnasında, öteki iç salgı hormonlarının yardımıyla tam olarak gelişimi sağlanmış meme bezlerinde süt algısını uyarmaya devam eder. Öteki hipofiz maddeleri olmadan, prolaktin de tesir göstermesi mümkün değildir. Eğer dopamin hormonu azalırsa, prolaktin salgısı artar. Aynı zamanda süt bezlerinin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur iken kadınlardaki annelik duygusunu da ortaya çıkarmada bir hayli etkili olmaktadır.

Bu sayede, hanımı emzirme dönemindeyken gene hamile kalmaktan korur. Prolaktin değerleri, çeşitli nedenlerden dolayı farklı salgılanmaya başlarsa, regl dönemlerinin düzenini bozabilir. Kimi süre, reglin tamamen kesilmesine niçin olabildiği benzer biçimde, regl kanamalarında artış da meydana getirebilir.

Prolaktin Nedir? 1

Bu şekil şeylerin haricinde, eğer aşırı oranda salgılanırsa, böbreklerde çeşitli bozuklukların meydana gelmesine sebep olur. Prolaktin hem hanımlarda bununla birlikte erkeklerde bulunur yalnız erkeklerdeki görevi tam olarak bilinmemektedir.

Prolaktin testi ile birlikte, kişilerde prolaktin seviyesi belirlenebilmektedir. Prolaktin hormonunun yüksek olması durumuna hiperprolaktinemi denir. Bu sebeple de kişilerin muhakkak ki düzenli olarak bu gibi sağlık testlerini yaptırması gerekmekte ve gerekli destekleri de alması gerekmektedir. Prolaktin hormonu yükselen bir hastanın reglinin başlaması gecikir ya da regl erken gelir.

Veyahut hasta hiç regl olmaz. Bununla beraber, hamile olunmadığı biçimde göğüsten süt gelebilir ya da çocuk sahibi olmak mevzusunda kuvvetlik çekilebilir. Kimi süre bu durumlar, prolaktin hormonunun kıymeti yüksek olsa da yaşanmaz, regl düzeni düzgüsel seyrinde devam eder ya da göğüsten süt gelmez. Burada, aslolan dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan, bu şeklinde durumlar ortada yokken dahi hipofizde tümör olma riskidir.

Hormonsal dengesizlikler de prolaktin hormonunun düzgüsel değerinden fazla çıkmasına sebep olabilir. Hormon düzeyleri, sabah aç karnına denetim yapılmak suretiyle denetim edilmelidir. Tiroit bozukluklarına bağlı olarak da prolaktin yükselmesi görülebilir. Bundan dolayı, TSH ve T4 isimleriyle malum tiroit fonksiyonlarına dair detayları içeren hormon ölçümleri de gerçekleştirilmelidir.

Prolaktin Nedir? 3

 

Prolaktin kıymeti denetim edilirken, muhakkak hastanın psikiyatri ilaçları kullanıp kullanmadığı, gerilim ilacı alıp almadığı ve doğum denetim hapı kullanımı sorulmalıdır. Çünkü bu ilaçların kullanımı da prolaktin hormonunun düzgüsel kıymet aralığından fazla çıkmasına niçin olabilir. Uzun soluklu sinir ve stres problemleri da prolaktin hormonunu yükselten etmenlerdendir.

Bu şekil şeylerin haricinde, memenin dış uyaranlar tarafınca darbe görmesi de prolaktin yükseltebilir. Regl düzensizliğine sebep olan polistik over sendromu da prolaktin düzeyini yükseltebilir. Hipotalamus bölgesi tarafından denetim edilmiş olduğundan, hipotalamus ya da hipofizde meydana gelen hastalıklar da prolaktin hormon seviyesini yükseltecektir. Gebelik haricinde gerçekleşirse, prolaktin hormonunun yükselmesi, kadının hamile kalmasını zorlaştırabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/prolaktin-nedir/