Protein Tozu Ne İşe Yarar

Protein Tozu Nedir?
Yürümemizi, gülmemizi, gözlerimizi kapatıp açmamızı, oturup kalkmamızı, kısacası en basitinden en karmaşığına kadar yaşamsal tüm hareketleri yapabilmemizi sağlayan doku, kas dokumuzdur. İskeletimiz ve kaslarımız olmasa; hareketsiz, etten bir çuvala dönüşürüz adeta.

Protein Tozu Ne İşe Yarar 1

Kas sistemimizi oluşturan en ufak yapı taşları ise proteinlerdir. Vücut hücrelerimizin büyük çoğunluğu proteinlerden oluşur. Ve bu hücreler sürekli yenilendiğinden, bizim de sürekli protein almamız gerekmektedir. Eğer her gün yeterli miktarda protein almazsak, hücre yenilenmesi gerçekleşmez ve kaslarda yıkılma süreci başlamış olur. Bu da kas kaybı demektir.

Proteinler; vücut dokularının oluşumu ve tamirinden sorumludur. Kasların gelişmesi ve yıkılan kas hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Yaraların iyileşmesi protein sayesinde olur ve protein alımı, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine direkt etki eder.

Protein tozu dendiğinde ilk akla gelen ürün Whey proteindir. Veya sık duyulan ismiyle peynir altı suyu tozu… Peynir altı suyu tozu, peynir üretimi sırasında ortaya çıkan yüksek protein içerikli maddelerin, bazı kimyasal işlemlerden geçirilerek konsantre hale getirilmesidir. Dünyada en yaygı şekilde kullanılan protein desteği Whey proteindir.

Optimum Nutrition Gold, BSN Syntha 6, Dymatize ISO 100 gibi protein tozu markaları, piyasada en çok satılan kaliteli ve en iyi protein tozu markalarıdır.

Bunun dışında “tam protein” sınıfında incelenen kaynaklardan birisi de tavuk yumurtası kullanılarak üretilen bir protein destek türüdür.

Kazain ya da süt proteini adıyla bilinen bir başka tür ise, tam yağlı inek sütünün içinde bulunan ve diğer protein türlerinden daha yavaş sindirilmesi ile ayrılan bir türdür.

Bir de soya içerisinde bulunan soya proteini vardır. Yaygın olarak kullanılan bu tür, çoğu kişide alerjiye neden olabileceği için, içeriğinde bulunduğu ürünün kutusu üzerinde bilgilendirme yapılarak pazarlanır.

Protein Tozu Ne İşe Yarar

 • Her gün almamın gereken enerjinin %20’si protein olmalıdır. Bu sayede gün içinde yıkıma uğrayan kas dokusunun tamiri sağlanmış olur.
 • Eğer fazla bedensel güç harcayan yahut fazla spor yapan birisiyseniz, besinler yoluyla aldığınız protein, günlük almanız dozu karşılayamayabilir ve almanız gereken protein gereksinimi %40’lara kadar çıkabilir. Bu durumda protein takviyesi şarttır. İşte bu takviyeyi protein tozlarıyla karşılayabilirsiniz.
 • Birden fazla çeşidi olan sporcu besinleri (supplement) grubunun en fazla kullanılan ve rağbet gören türü protein tozu olarak adlandırılan türdür.Protein tozu tüm dünyada sadece sporcular tarafından değil, kanser hastaları, ağır diyet yapanlar ve kas kaybına sebep olan rahatsızlıklara maruz kalan kişiler tarafından, beslenme desteği olarak kullanılır.Protein-Tozu-Ne-İşe-Yarar2

  Protein Tozu Nasıl Kullanılır

  Protein tozu kullanımı özellikle yoğun günler için kurtarıcı niteliktedir. Whey protein tozunu kahvaltı öncesinde veya sırasında, gün içinde ara öğünlerde, spor öncesi, spor sırasında, spor sonrasında ve uyumadan evvel, 80 kilo altında olanlar için yarım ölçek, 80 kilo ve üzerindekiler için 1 ölçek, tercihen sütle birlikte alınabilir.

  Antrenman sonrası oluşacak enerji ve protein açığı, eğer hali hazırda doğal protein kaynağı yoksa, protein tozu sayesinde kapatılabilir. Antrenman sonrası yarım saat içinde protein tozu kullanabilir 30 gramlık tam ölçek tüketebilirsiniz.

  80 kilogram üzerinde olanlar ise 40 ila 60 gram kullanabilirler. Daha yüksek dozlarda almanın vücut için hiçbir faydası yoktur.

  Antrenman sonrasında ilk 2 saat içerisinde yapılacak en sağlıklı hareket, protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ içeren bir öğün almaktır.

  Vücut, gece uyku esnasında hücre yenilenmesi ve onarım süreci yaşadığı için yatma vaktine yakın saatlerde karbonhidrat içerikli gıdalar almak pek de doğru değildir. Fakat yatmadan önce alınacak saf protein, uyku sırasında kas yapımını ve hücre yenilenmesini destekler.

  Protein-Tozu-Ne-İşe-Yarar3

  Protein Tozu Faydaları

  Protein tozu faydaları açısından ele alındığında özellikle günümüz koşullarında ve hareketli yaşamın içinde büyük kolaylıklar sağlar. Protein; saçlarımız, tırnaklarımız, cildimiz, derimiz, kaslarımız, kemiklerimiz için elzem ve olmazsa olmaz bir yapı taşıdır. Sağlıklı ve güzel görünmek için proteine ihtiyacımız var. Ayrıca kaslarımızın çalışabilmesi için mutlaka protein almamız gerekiyor. Bir insanın vücut ağırlığının 1.5-2 katının gram cinsinden karşılığı, alması gereken protein miktarıdır. Yani ortalama 80 kilogram ağırlığında bir insanın günde 160 gram, minimum 120 gram protein tüketmesi gerekir. Eğer gün içinde doğal gıdalardan bu kadar protein alamıyorsak, bu açığı protein tozu ile kapatabiliriz. Bu destek gıdalar, hızlı şekilde kana karışarak amaçlarına ulaşırlar.

  Protein Tozunun Zararları

  Har faydalı ve şifalı gıdanın, maddenin, ürünün zararları da mevcuttur şüphesiz. Protein tozunun zararları var mıdır? Varsa nelerdir bir de bu tarafa bakalım…

  Protein tozları çoğunlukla yumurta proteinlerinin izolasyonuyla elde edilir. Protein tozunun zararları her bünyede farklı etkiler oluşturabilir.Protein tozunun zararları arasında kısırlık riskinden de söz edilmektedir. Protein tozunun zararları arasında bilinen en yaygın olanı sivilce oluşumunu tetiklediğidir. Doz aşıldığında böbrek taşı oluşumuna bile sebep olduğu iddia edilen protein tozu, karaciğere de zarar verebilmektedir.Protein tozu yan etkileri, bu doz aşımları neticesinde yaşanabilmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/protein-tozu-ne-ise-yarar/