Protein Tozu Zararları

Protein Tozu Zararları
Protein tozu, sadece vücut geliştirmek isteyenler ve düzenli spor yapanlar tarafından değil; yemek yapmak ve düzenli beslenme için vakti ve olanağı olmayan ve vücut direncini en üst seviyede tutmak isteyenler tarafından da kullanılan bir destek üründür. Protein tozu sütten elde edildiği için normal dozda kullanıldığında vücut için hiçbir tehlike içermez. Performans arttıran ve vücudun protein ihtiyacını karşılayan protein tozu, her ne bir besin takviyesi de olsa, her faydalı ürünün yüksek dozda kullanıldığında zarar verdiği gibi, protein tozu da vücuda zararları olabilen bir zehire dönüşebilir.  Peki nedir protein tozunun zararları?

Belli bir protein, vücuttaki bağışıklık sistemini harekete geçirdiğinde gıda alerjisine yol açabilir. Süt kullanılarak elde edilen whey, yahut kazein protein tozu bazı kimselerde, mide bulantısı ve ishalle belirti verecek olan alerjiye sebep olabilir. Böyle belirtiler yaşadığınızda kazein ve whey proteini kullanımını kesmelisiniz.

Bazı kimselerin bağırsaklarında, sütün içeriğinde bulunan süt şekerini, yani laktozu sindirecek enzimler ya çok az bulunur, yahut hiç bulunmaz.  Bu da süt içildiğinde sindirim sorununa sebep olur. Vücudu bu enzimi üretemeyen kişilerde laktoz sindirilemez, bağırsaktaki bakteriler tarafından yenilir. Bu durum hem aşırı derecede gaz oluşumuna; hem de karın ağrısı, mide bulantısı ve ishale sebep olur.  Laktoz intoleransınız varsa, konsantre edilmiş whey yerine, izole whey proteini kullanabilirsiniz.

Eğer böbrekleriniz sağlıklı çalışıyorsa ve herhangi bir böbrek problemi yaşamıyorsanız, aldığınız protein hiçbir yan etki göstermeyecektir. Ancak böbreklerinizde herhangi bir problem varsa, protein içeren gıdalar da, hazır protein tozları da böbreklere aşırı yük bindirecektir. Böyle bir durumda, protein dozunu çok iyi ayarlamanız  gerekecektir.

Protein Tozu Zararları 1

Güvenilir firmalar tarafından pazarlanan ve satışa sunulan tanıdık ve güvenilir markalar dışındaki protein tozlarını kullanmamanız, alacağınız ilk önlem olmalı. Belli bir kalite standardına sahip olmayan protein tozları, arsenik, kadmiyum ve bakır gibi ağır metaller içerebilir. Zaman içinde dokularda biriken bu metaller kronik toksisiteye sebep olabilir.

Bu sebeple protein tozu almaya karar verdiğinizde bunu güvenli sitelerden ve güvenli markaları tercih ederek tedarik edin.

Protein tozunun kilo aldırıp aldırmayacağını merak ediyorsanız hemen söyleyelim; protein tozu kilo aldırmaz. Protein tozu düşük kalori içerir ve vücutta yağlanmaya sebep olmaz. Kilo almak istiyorsanız karbonhidrat tozu kullanabilirsiniz.

Protein Tozu Kullanımı

Vücut geliştirme hususunda temel faktör proteindir. Zira kas oluşumunda en büyük etki protein ile sağlanır. Sporcu besinleri içinde en bilineni ve sık başvurulanı olan protein tozu kullanımı ile kas oluşumunda gerekli olan protein, hızlı ve kolay bir şekilde alınmış olur. Sözgelimi bir öğünde yaklaşık 50 gram protein alması gereken sporcu, bunu  karşılamak için 6-7 adet yumurta yahut 200 gram et yemek yerine, kısa sürede ve çaba harcamadan protein tozu kullanımı ile protein ihtiyacını gidermiş olur.  Bir bardak süte karıştırılacak protein tozu ile çok kısa süre içinde protein ihtiyacı karşılanmış olur.

Protein Tozu Zararları 2

Protein tozu kullanımı demek, başka gıda tüketmeyeceğiniz anlamına gelmemeli. Taze ve sağlıklı gıdaları da dengeli ve yeterli biçimde tüketmelisiniz. Protein tozu tek başına günlük gıda ihtiyacını karşılamaz. İyi planlanmış bir beslenme rejiminin içerisine yerleştirilmeli ve ihtiyaç duyulduğu kadar ve belirli zamanlarda tüketilmelidir. 

Protein Tozu Markaları ve Fiyatları

En bilinen ve çok satılan protein tozu markaları ve fiyatlarına göz atmak isterseniz, hazırladığımız liste size fikir verebilir.

  1. Weider Premium Whey protein: Fiyat aralığı 2 ila 3 kilosu ve 169 TL-180 TL arasındadır.
  2. Optimum Gold Standart Whey: Fiyat aralığı 214-229 TL arasındadır.
  3. BSN Syntha-6: Fiyat aralığı 130 – 150 TL arasıdır.
  4. Multipower Whey Protein Isolate 100: Fiyat aralığı 135 TL – 150 TL arasındadır.
  5. Hardline Whey 3Matrix: Fiyat aralığı 98 TL- 100 TL arasındadır.
  6. Dymatize ISO 100: Fiyat aralığı 223 ila 238 TL arasındadır.
  7. Weider CFM Whey Protein: Fiyat aralığı 194 – 209 TL arasındadır.
  8. VPX Zerocarb: Fiyat aralığı  179 TL civarındadır.
  9. Olimp Whey Protein: Fiyatı 200 TL civarındadır.
  10. Nutrade Premium Protein: Fiyatı 215 TL civarıdır.

Protein Tozu Zararları 3

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/protein-tozu-zararlari/