Prozac Şurup

Prozac şurup, Fluoksetin hidroklorür etken maddeli bir likit ilaçtır. Farklı çok sayıda hastalık ve sağlık sorununun çözümünde kullanılan bu ilaç, mutlaka doktor kontrolünde ve belirtilen dozlarda alınmalıdır. Reçete haricinde satın alınması ve kullanılması yasak olan Prozac şurup, tablet olarak satılan çeşidine göre zaman zaman farklı etkiler gösterir.

 

Prozac şurup özel ölçüsü ile alınan bir ilaçtır. Sıvı olmasından dolayı tüketimi kolay olan bu ilaç, kısa sürede etki ederek sağlık sorununun çözümünü sağlar. Kullanım öncesinde hasta şikayetlerinin iyi değerlendirilmesi gereken ilaç zaman zaman alerjik nedenlere yol açabilir.

Prozac Şurup 5

 

Bu alerjik nedenlerin ortaya çıkmaması için ilaç içeriğinde yer alan maddelerin iyi incelenmesi ve hastada bu maddelere göre alerjik durum olup olmadığına bakılması gerekir. Eğer hastada şurup içindeki maddelere göre bir alejik durum söz konusu ise kullanılmaması tavsiye edilir. Bu ilaç yerine eş değer başka ilaçlar kullanılabilir.

Prozac şurup çocuk ve ergenler için önerilmez. 24 yaş altındaki gençlerde kullanımında ise özellikle intihara meyilli durumlarda mutlaka 1-2 hafta aile kontrolünde alınması gerekir. Bu sürede hastaların kendilerine sezdirilmeden kontrol altında tutulması gerekir. Eğer karaciğer hastalıklarınız varsa ya da sara krizi geçiriyorsanız, durumunuz hakkında mutlaka doktora bilgi vermeniz gerekir.

Prozac Şurup Nasıl Kullanılır?

Prozac şurup kullanımında ilk dikkat edilmesi gereken nokta, mutlaka ilacın kendi ölçüsü ile içilmesidir. Bu ölçü yerine başka bir şurup kaşığı, tatlı ya da yemek kaşığı kullanılmaması gerekir. Şurup tüketiminden sonra ölçünn güzelce yıkanması ve temiz olarak kutusunda saklanması dikkat edilmesi gereken ikinci noktadır.

Prozac Şurup Nasıl Kullanılır?

 

Şurup doktorun belirttiği şekilde alınmalıdır. Kaç doz ve günde kaç kere denildiyse ilaç kullanımında bu dozun dışına çıkılmaması gerekir. Şurubun her gün aynı saatte alınması, etkisini arttırmanın dışında unutkanlık gibi olumsuzlukları da ortadan kaldırır.

İlacın kullanımı sırasında mutlaka dozun doktorun belirttiği şekilde alınması gerekir. Her hangi bir olumsuz etki görüldüğünde hastanın kendi kendine ilacı bırakması ya da dozunu düşürüp içmeye devam etmesi uygun değildir. Bunun için en ufak bir yan etki görüldüğünde doktora konu hakkında bilgi verilmesi gereklidir.

İlaç yan etkilerini yok etmek için özel tedavi ya da doz ayarlanmaları yapılması gerekebilir. Bazı özel durumlarda hastanın hastaneye yatması ve bu şekilde tedavi edilmesi gerekebilir.

Prozac Şurup Nasıl Kullanılır? 1

Prozac Şurup Yan Etkileri

Prozac şurubun yan etkileri tablete göre daha değişiktir. Şurubun en çok görülen yan etkileri, kurdeşen, karın ağrısı, yüzde, dudakta, dilde, boğazda şişlik, nefes almada güçlük, iştahta azalma, kabızlık, hazımsızlık, ağız kuruluğu, gerginlik, uyku bozukluğu, eklem ağrıları, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, gerginlik, sabahları erken kalkma, uyku bozukluğu, sinirlilik hali Prozac şurubun yan etkileridir.

Bu yan etkiler herkeste değişik şekilde ortaya çıkabilir. Çok şiddetli olduğunda vakit kaybetmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. İlacın hafif yan etkileri dikkate alınmadığında havale, şuur kaybı, sürekli titreme, nefes alıp vermekte zorluk, nabız yükselmesi, kan basıncında yükselme ve solunum hızında artma meydana gelebilir. Bu etkiler uzun süreli kullanımlarda ortaya çıkabileceği gibi hassas bünyelerde hemen ilk kullanım ile de ortaya çıkabilir.

Prozac Şurup Yan Etkileri

Prozac şurup kilo aldırır mı sorusu da bu ilaç hakkında en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Kilo alımı konusunda bilimsel açıklaması olmayan şurup kişinin daha mutlu olmasını ve buna bağlı olarak daha düzenli beslenmesini sağlıyor. Düzenli ve yeterli beslenme ile kişide kilo alımı ortaya çıkabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/prozac-surup/