Psikolojik Nefes Darlığı

Psikolojik nefes darlığı, nefes darlığı çoğu insanın şikayetçi olduğu rahatsızlıklardan birisi. Aniden gelişen ve geçici olan nefes darlığı problemlerinin yanında, ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan nefes darlığı problemleri de var. Nefes darlığı fizyolojik sebeplere bağlı olabildiği gibi psikolojik kökenli de olabiliyor.

Psikolojik Nefes Darlığı

Peki nefes darlığı psikolojik sebeplere bağlı olarak gelişirse bu durumdan nasıl ve ne yöntemlerle kurtulmak gerekir? Eğer nefes darlığı problemi yaşıyorsak ve nefes darlığına sebebiyet verecek fiziksel bir rahatsızlığımız yoksa, o zaman büyük olasılıkla psikolojik nefes darlığı belirtileri yaşıyor olabilirsiniz.

Hava açlığı da denilen psikolojik nefes darlığı daha çok gençler arasında görülmektedir. Hastalar nefes alamadıkça panikleyip daha fazla nefes almak isterler ve bu durum kısır döngüye girer.

Doğal yollarla nefes alıp verirken göğüs kafesi kaslarını kullanmayız. Diyafram kasının verdiği güçle ciğerlerimizi şişirir ve boşaltırız. İşte psikolojik nefes darlığında farkında olmadan kullandığımız diyafram kasını devre dışı bırakırız ve göğüs kaslarını kullanarak nefes alıp veririz. Bu durum bir müddet sonra sırt ve göğüs gölgesinde ağrılara sebep olur. Bu ağrılar kişiyi endişelendirir.

Psikolojik Nefes Darlığı 1

Endişelenen hastanın nefes alış verişi daha güçleşir. Buyurun size kısır döngü. Nefes darlığı psikolojik olan kişilerde boğazda düğümlenme, göğüste ağırlık hissi gibi bulgular yaşanır. Bazı ruhsal problemler kişilerde nefes alma ile ilgili rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde çoğunlukla nefes alma problemleri görülebilmektedir.

Psikolojik nefes darlığı belirtileri arasında; derin nefes alma ihtiyacı, alınan nefesin yetmeyeceği düşüncesi, hafif çarpıntı, ağızda kuruma ve iç sıkıntısı varsa psikolojik nefes darlığı problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Psikolojik nefes darlığı ne kadar sürer sorusunu cevabını her bünye farklı verir ama yaklaşık olarak 15 dakika sürdüğünü söyleyebiliriz.

Psikolojik Nefes Darlığı 3

Kişi bu durumun geçici olduğunu düşünmeli ve rahat edebileceği bir yere oturmalı ve diyaframını kullanarak derin nefes almaya çalışmalıdır. Oturur vaziyette burnundan nefes almalı, bunu yaparken karnın şiştiği görülmelidir. Nefesi birkaç saniye içerde tutup sonra yavaş yavaş ağızdan vermelidir. Tüm dikkat nefese ve gevşeyen karın kaslarına yöneltilmelidir. Bunu yaparken tüm vücudun gevşediği ve rahatladığı düşünülmelidir.

Bu problemi yaşayanlar psikolojik nefes darlığı nasıl geçer sorusuna acilen yanıt arar. Hastalığın tedavisinde öncelikle nefes darlığının altında yatan bir sebep olup olmadığına bakılmalı ve bu yönde araştırma yapılmalıdır. Eğer yoksa, psikolojik etkenler üzerinde durulmalı ve bir psikoloğa başvurulmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/psikolojik-nefes-darligi/