Pulmoner Hipertansiyon Nedir?

İnsanların belli bir yaştan sonra en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biride tansiyondur. Düşük ve yüksek tansiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ikisi de sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Buna neden olan sağlıksız beslenme ve spor yapmamadır.

Bu kapsamda pulmoner hipertansiyon ppt gibi tanımları yazımızın içerisinde bulabileceksiniz. Kalp ile akciğer arasında temizlik amacı ile kirli kanı taşıyan atar damalar bulunmaktadır. Bu damarlardaki kan basıncının sürekli olarak yüksek olmasına pulmoner hipertansiyon adı verilmektedir. Pulmoner hipertansiyon bir yüksek tansiyon türüdür. İlerleyen safhalarda ciddi olan ve hayatı risk altın alan bir hastalıktır.

Bu kapsamda kronik tromboembbolik pulmoner hipertansiyon kontrol altına alınmadığı takdirde beyin kanaması veya benzer sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Temel nedeni henüz kanıtlanamamıştır. Kesin tedavisi yoktur. Nefes darlığı, halsizlik gibi önemli belirtileri bulunmaktadır.

Pulmoner Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

İleri evrelerinde kalp rahatsızlıkları gibi ölümcül sonuçlara neden olan bir hastalıktır. En az kanser kadar tehlikeli olan bu hastalıkla mücadele etmek oldukça zordur. Tedavi edilmesi şarttır. Tedavi edilmediğinde 6 ay ile 5 yıl arasında ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Pulmoner hipertansiyon tedavisinde pulmoner hipertansiyon evreleri önem arz etmektedir. Pulmoner hipertansiyon hastalığında bazı önemli belirtiler olabilmektedir. Bu belirtileri aşağıda bulabilirsiniz.

Pulmoner Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi

 • Baş dönmesi
 • Bayılma durumları
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Nefes darlığı çekme
 • Ayak bileklerinde şişlik olması
 • Deri ve dudaklarda renk değişikliği
 • Göğüs ağrıları
 • Sürekli öksürük
 • Büyümüş karaciğer
 • Karın şişkinliği

Bu hastalıkta en sık karşılaşılan belirti spor egzersizleri sonrasında nefessiz kalma, yorgunluk hissi, egzersiz sonraları göğüs ağrıları ve bayılmadır. Hastalığın en büyük handikapı belirtilerinin erken dönemlerde ortaya çıkmamasıdır. Bu nedenle erken teşhis şansı çok azdır.

Özellikle astım gibi hastalıklar ile karışması çok daha zorlaştırmaktadır. Bu hastalık için pulmoner hipertansiyon bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. ilaç tedavisinin yanında bitkisel tedavi yöntemleri de tercih edilmelidir.

Pulmoner Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi 1

Pulmoner hipertaniyon hastalığında tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavinin temel amacı hastalığın etkisini azaltmak, yaşam kalitesini arttırmak ve olası büyük etkilerini en aza indirmektir. Özellikle ilaç ve cerrahi tedavi en çok uygulanan yöntemler arasındadır.

Bunun yanında akciğer transplantasyonu yine önemli tedavi yöntemleri arasında gösterilmektedir. Özellikle ph belirtilerinin azaltılmasında uygulanan bu tedaviler önemli rol oynamaktadır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında akciğerdeki damarların kalınlaşması veya daralması ile meydana gelmektedir. Kalp üzerinde artan basınç ile birlikte damarlara kan pompalaması yaptıkça zorlanır ve ortaya önemli sağlık sorunları çıkmaktadır.

Akciğere ait damarlarda meydana gelen kan pıhtılaşması nedeniyle kan pompalamak bir hayli zorlaşır. Bu durumda da pulmoner hipertansiyon yaşam süresi bakımından önemli zorluklar ortaya çıkar.

Pulmoner Hipertansiyon Belirtileri ve Tedavisi 2

Bu hastalıktan tamamen kurtulmak ne yazık ki zordur. Hastalığın belirtilerini ve yaşam kalitenize olan etkilerini azaltmak adına bazı basit detayları bilmenizde fayda vardır. Bu anlamda yapabilecekleriniz aşağıdaki gibi olmalıdır.

 • Yaptığınız herhangi bir aktiviteye nefessiz kaldığınızda ara vermelisiniz. Bu tür durumlarda hemen oturun ve dinlenmeye başlayın. Yaşamınızın her anında nefes nefese kalmamaya çalışın ve kendinizi her zaman koruyun.
 • Bunun dışında alkol ve tütün ürünleri tüketmek kesinlikle yasaktır. Özellikle sigara tüketimini hayatınızdan çıkartın. Ayrıca, sigara içilen ortamlardan her zaman için uzak durmaya çalışın.
 • Ağır ve keskin kokulardan uzak durun. Toz ve duman içinde durmamaya çalışın.
 • Her türlü günlük yaşam alışkanlıklarınızı hafifletin. Ev işlerinde ve benzer işlerde temponuzu düşürün. Her zaman kontrollü olun ve kendinizi yormamaya çalışın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/pulmoner-hipertansiyon-nedir/