Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanseri belirtileri nelerdir bahsetmeden önce rahim ve rahimde oluşan kanserler hakkında kısa bilgi paylaşmakta fayda vardır. Bilindiği gibi rahim, kadınlarda yumurtanın döllenmesi ile birlikte yerleştiği ve doğum zamanına kadar barındığı, büyüdüğü, doğum zamanında ise kasılmaları ile yumurtanın dışarıya atıldığı yerdir.

Rahmin genel görevi yumurtayı barındırmak ve zamanı geldiğinde dışarı atmak aynı zamanda da dış zararlara karşı korumasını sağlamaktadır. Rahim bağırsakların alt tarafında, göden bağırsağı ile sidik torbasının arasında yer almakta ve güçlü kaslara sahip armut şeklinde bir organdır.

Rahimde bütün organlarda olduğu gibi bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Özellikle korkulu hastalıklardan biri olan kanser rahimde de görülebilmektedir. Rahimde görülebilen kanser iki farklı şekilde görülmektedir.

Bunlardan birincisi rahim kasları ve rahmin iç döşemesinde görülebilen rahim kanseri, diğeri ise rahmin ağzında görülen rahim ağzı kanseridir. Bu nedenle rahim ağzı kanseri belirtileri ve rahim kanseri belirtileri nasıl anlaşılır sorularına farklı başlıklar altında değinmek gerekmektedir.

Rahim kanseri belirtilerine geçmeden önce belirtmek gerekir ki rahim kanseri genellikle tedavi edilebilmektedir. Kanserin ömür boyu risk oluşturma oranı % 0,008 olarak gerçekleşmektedir. Kadınlarda görülen kanserler arasına % 15 oranında görülme istatistiği ile ikinci sıradaki kanser türüdür ve genellikle 50 yaş ve üzerindeki kadınlarda görülmektedir.

Rahim Kanseri Belirtileri 1

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın diğer organlara bulaşmadan teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi için belirtiler hakkında bilgi sahibi olmak ve takip etmek önemlidir. Rahim kanseri belirtileri arasında anormal derecede kanama, lekelenme ve yeni yaşanan bir akıntı veya menopozdan sonra kanama veya lekelenme olması belirtiler arasındadır.

Özellikle menopozdan sonra meydana gelen kanamaların mutlaka doktor tarafından incelenmesi gerekmektedir. Rahim kanseri belirtilerini incelersek:

 • Vajinadan gelen sulu ve kokulu ve çok az kanlı akıntılar,
 • Menopoz sonrasında yaşanan kanamalar
 • Cinsel ilişki sonrası kanama yaşanması
 • Nadiren de olsa belirti olabilen menopoz öncesinde adet dönemleri arasında yaşanan kanamalar
 • Cinsel ilişki sonrasında ağrı, karında ağrı ve rahatsızlık hissi olması
 • İlerleyen evrelerde halsizlik, kabızlık ve kilo kaybı yaşanması
 • Cinsel ilişkiden sonra veya banyo esnasında kanama görülmesi
 • 21 günde veya daha sık görülen adet kanamaları
 • 7 günden daha uzun süren kanamalar
 • Karnın altı kısmında ağrı veya şişlik görülmesi
 • Rahim Kanseri Belirtileri 2

  Yukarıdaki belirtilerin biri veya bir kaçı görüldüğünde mutlaka doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir.

  Rahim ağzı kanseri ise selviks denen rahim ağzında meydana gelen kanser türüdür. Erken teşhis sonucunda yapılan iğneler ile tedavi edilebilen bu kanser türü her 100 kadından 2 veya 3 ünde görülebilmektedir. Genellikle 40 yaş üşüt kadınlarda görülen bu kanser türü 60 yaşları en fazla görüldüğü dönemdir.

  Şişmanlık, düzensiz adet görme, hiç çocuk sahibi olmama, kısırlık, meme kanserini tedavi etmek için tamoksifen alınması, genetik durumlar, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, troid hastalığı, menopoz tedavisi, uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak ve sigara gibi nedenler bu kanserin tetikleyicileri arasındadır.

  Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir?  Bu kanser türünün en belirgin belirtileri arasında vajinal kanama, beklenmeyen anormal kokulu vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı ve lekelenme ve pelvik ağrılar yer almaktadır.

  Rahim Kanseri Belirtileri 3

  Pek fazla belirgin belirtileri olmayan bu kanser, fark edildiğinde genelde yayılmış olmaktadır. Ancak ilk belirtiler olarak ciltte lekelenme ve sulu akıntılar görülmektedir. Çok fazla kendini göstermemesi nedeni ile düzenli bir şekilde smear testi yaptırmak hastalıktan korunmak için en güvenilir yöntemdir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/rahim-kanseri-belirtileri/