Rahim Nedir?

Rahim nedir? Bir diğer adı ile uterus veya döl yatağı olarak da bilinen rahim memelilerde döllenmiş yumurtanın yerleştiği ve doğum anına kadar barındıran, doğum zamanı geldiğinde de kasılmalar yaratarak dışarıya atan organdır.

Gebelik organı olan rahim, uzunda rahimin ucunda selviks denen rahim ağzı bulunmaktadır ve güçlü kaslara sahip bir organdır. Şekil olarak bir armuda benzeyen rahmin içerisinde ise rahim iç tabakası, yanlarında ise follop tüpleri bulunmaktadır.

Rahim Nedir?

Rahim bölge olarak bağırsakların alt tarafında, sidik torbası ile göden bağırsağı arasında ve dölyolunun üstünde bulunur. 6 – 7 cm uzunluğunda olan rahim önden arkaya doğru yassı şekildedir. Gebelik dönemi dışında yaklaşık 60 gr olan rahim bu dönemde mandalina büyüklüğündedir.

Gebelik döneminde ise yaklaşık olarak 3 kg olabilmekte ve bebeği içerisinde barındıracak kadar büyüyebilmektedir. Rahim doğum zamanında ise güçlü kasları ile kasılarak ve rahim ağzı gevşeyerek bebeğin doğmasını sağlar.

Kadın bedenindeki en güçlü organlardan biri olan rahim, gebelik döneminde bebeğin büyümesine oranla büyüdüğü için son derece esnek bir yapıya da sahiptir. Görevi sadece bebeğin büyümesini ve doğum anında dışarı atılmasını sağlamak değil aynı zamanda bebeği bu süreçte dış zararlardan da korumaktadır. Rahim, her ay bir bebeği besleyebilecek kadar doku üreten müthiş bir organdır. Hamilelik dönemi dışında bu dokular adet kanamaları ile dışarı atılır.

Rahim Nedir? 2

Ancak her organda olduğu gibi rahimde de bazı hastalıkların ve sorunların oluşması kaçınılmazdır. Bu rahatsızlıklardan olan Rahim kanseri nedir?, Rahim duvarı kasılması nedir?, Rahim sarkması nedir? inceleyelim.

Rahim ağzı kanseri nedir? Selviks olarak bilinen rahim ağzı kanseri tedavisi iğneler ile gerçekleştirilebilen ender kanser türlerinden biridir. Tedavi için erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis edilen vakaların iyileştirilme oranı %90 lara ulaşmaktadır. Erken teşhis edilmeyen rahim ağzı kanseri diğer organlara yayılabilmekte bu durumda iyileşme oranını düşürmektedir.

Rahim ağzı kanserinin kanser oluşmadan önce bir belirtisi olmamakla birlikte, vajinal kanama, anormal vajinal akıntı, cinsel ilişki esnasında ağrı veya lekelerin olması, pelvik ağrı gibi belirtiler görülebilir. Rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için en doğru yol düzenli bir şekilde smear testi yaptırmaktır.

Rahim Nedir? 3

Rahim duvarı kasılması nedir? Rahim duvarı kasılması, rahimde bulunan güçlü kasların kasılması ve gevşemesidir. Rahim tarafından üretilen protaglandin isimli kimyasal maddeler rahmin kasılmasına sebep olmaktadır. Rahim kasılması ile birlikte karın bölgesinde ağrı görülmektedir. BU kasılmalar bazı durumlarda kronik hale gelebilir ve adet döngüsü ile bağlantılı olarak yaklaşık 6 ay kadar sürebilmektedir.

Uzayan rahim kasılmalarında cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Sebepleri arasında regl döneminde yumurtaların dışarıya atılmasında zorlanma, rahimde tümörlerin oluşması, erken doğum tanısı olması, rahmin küçük olması, stres ve rahimde veya rahim civarındaki organlarda iltihaplanma olması gibi nedenlerle gerçekleşebilmektedir.

Tedavi ve kasılmaların azalması için ise, uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalı, karın bölgesine masaj yapılmalı, spor yapılmalı, kalsiyum, magnezyum ve çinko bakımından zengin gıdaların tercih edilmesi, B1 ve E vitamini takviye edilmesi, akapunktur gibi tedavi yöntemleri uygulanması, kasılma anında sıcak duş alınması, doktor tavsiyesi doğrultusunda ağrı kesici veya kas gevşetici kullanılması.

Rahim Nedir? 4

Rahim sarkması nedir? Rahmin normalde bulunduğu yerden, yaşanan hamilelikler ve doğumlar nedeni ile rahmi tutan pelvik kemiklerinin ve dokuların zayıflaması sonucu vajinanın içine doğru ve daha sonrasında da vajinanın içinden dışa doğru çıkmasına rahim sarkması denilmektedir.

Sarkma ile birlikte, kasıklarda basınç hissi, idrar yaparken yanma, bel ağrısı, idrar sonrası temizlik esnasında dışarıya sarkan organda acıma, sık idrara çıkma isteği, idrara sıkıştığında rahim ağzında acıma, cinsel ilişki sırasında gerginlik, cinsle isteksizlik, cinsellik esnasında korku, sık sık idrar yolu enfeksiyonu olması, banyo yaparken ele gelen şişkinlik ve çıkıntı, dışarı çıkan kısmın çamaşıra sürtmesi sonucu kanama olması, gaz kaçırma problemi, ishal olunduğunda dışkı kaçırma gibi şikayetler görülür.

Rahim sarkması hayati bir probleme sebep olmamaktadır. Ancak, yaşam kalitesini düşüren yukarıdaki gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Rahim sarkması cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Ancak, 50 ve üzerindeki yaşlarda tedavi rahim içerisine yerleştirilen bazı aletler ile yapılabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/rahim-nedir/