Rahimde Yara

Rahimde yara görülmesi erken teşhis ile birlikte kolaylıkla tedavi edilebilen bir durumdur. Ancak rahimde oluşan yaralar bazı durumlarda rahim kanserine veya rahim ağzı kanserine sebep olabileceği için de takip edilmesi gereken bir durumdur.

Kadın hastalıkları arasında en sık yaşanan rahatsızlıklardan olan rahimde yara rahim ağzı dokusunun iltihaplanması ile oluşur ve bu yaralar genel olarak enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkarlar. Selvisit olarak adlandırılan bu yaralar cinsel ilişki süreci devam eden her kadın için risk oluşturmaktadır.

Vajinal akıntısı olan ve kasık bölgesinde ağrı yaşayan kadınlarda rahimde yara belirtileri bulunabilmektedir. Ancak rahim yaraları hem fazla belirti vermemesi hem de belirtilerinin diğer hastalıklar ile benzer özellik taşıması nedeni ile hastaların kendi kendilerine teşhis etmesi zor olan yaralardır.

Rahimde yara neden olur diye baktığımızda en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Klamidya, gonore ve trikomonaz gibi enfeksiyonlar tedavi edilmedikleri sürece yaraya sebep olmaktadırlar. Bunun dışında  hormonal değişikliklerin olması, sıklıkla cinsle ilişkiye girmek, prezevatifler üzerindeki kimyasal maddeler rahimde yara oluşmasına sebep olabilecekken, bazı durumlarda da hiçbir sebep yokken yaralar oluşabilmektedir.

Rahimde yara nasıl anlaşılır? Çıplak gözle tespit edilemeyen ve çok fazla bir belirtisi olmayan rahim yaralarının en doğru tespiti yapılacak olan smear testleri ile yapılabilmektedir. Buna karşın rahimde yara belirtileri arasında ilk sırada adet dönemindeki kanamanın sonlanmasından sonraki dönemde yaşanan vajinal akıntılardır. Bu akıntıların dışında;

Rahimde Yara

 • Vajinal kanama
 • Kaşınma hissi
 • Vajinal bölgede yanma hissi
 • Cinsel ilişki sırasında acı yaşanması
 • Cinsel ilişkiden sonra kanama olması
 • İdrar çıkarma sırasında yanma hissi oluşması
 • Bel ağrısı
 • gibi belirtilerde rahim yaralarının tespiti için belirleyici faktörler olabilmektedir.

  Rahim yaralarının teşhisi en doğru şekilde doktorunuz tarafından yapılacak olan smear testi ile öğrenilebilmektedir. Smear testi rahim ağzı salgısının incelenmesi ile yapılan bir testtir ve hem basit hem de ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir.

  Bayanların yara belirtisi olsun veya olmasın düzenli bir şekilde smear testi yaptırmasında fayda vardır. Test durumuna göre biopsi veya kolposkopi testleri de yapılabilmektedir. Smear testi ile tespit edilen yaralar yakma, dondurma veya lazer ile tedavi yöntemlerinden biri ile 5 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir.

  Rahimde Yara 1

  Rahim yaralarının oluşmasını engellemek için, her hangi bir belirti olmasa bile senede bir kez smear testi yaptırılmalı, vajinal akıntı olması halinde doktor kontrolüne gidilmeli, kokulu tampon kullanımı, deodorant kullanımı ve pudra kullanımı gibi maddeleri vajinal bölgeden uzak tutmak,  vajinanın iç kısmını su veya sabunla yıkamamak, iç çamaşırını sık değiştirmek ve pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı, tuvalet sonrası bölge temizliğine özen gösterilmelidir.

  Rahim yaraları için tıbbı çözümler ile kesin sonuç alınabilmektedir. Bunu yanı sıra rahimde yara bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak da tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Aşağıda fayda sağladığı düşünülen bitkisel tedavi yöntemleri paylaşılacaktır ancak tedavi için doktor muayenesi ve doktorun önereceği tedavi yöntemlerinin kullanılması önerilmektedir.

  Rahimde Yara 3

 • Rahim yarasına bitkisel tedavi için uygulanabilecek bir yöntemde 1 – 2 damla kekik yağı bir pamuğa veya beze damlatılarak bez rahme konur.
 • Bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise kudret narı meyveleri güneşte bekletilerek kurutulduktan sonra zeytinyağı ile karıştırılır ve merhem kıvamına getirilir. Daha sonra hazırlanan merhem rahme sürülür. Krem her kullanıldığında rahim iyice temizlenir ve yıkanır.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/rahimde-yara/