Reflor 250mg Liyofilize Toz İçeren Saşe Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Reflor 250 mg liyofilize toz içeren saşe, bir çeşit ishal kesici ilaçtır. Yetişkinlerde ya da çocuklarda gerekli durumlarda doktor reçetesi ile alınması gerekir. Alınan ilaçların zamanında ve yeterli dozda içilmesi sonucunda hastada kısa sürede iyileşme gözlemlenir. Yazımızda reflor şase bebeklerde kullanımı, çocuklarda kullanımı, yetişkinlerde kullanımı, ilacın yan etkileri, kullanma talimatları, fiyatı ve kullanım şekli ile ilgili bilgileri derledik.

Reflor 250mg Liyofilize Toz İçeren Saşe Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Reflor prospektüsü bilgilerinde de belirtildiği gibi bir çeşit ishal ilacıdır. İlacın etken maddesi Saccharomyces boulardii ‘dir. Bu madde biyolojik kaynaklı bir ishal kesicidir. Genel olarak 10 adet ya da 20 adet saşeden oluşan ambalajlarda satılır.

Normal reçete ile satılır ve eczanelerden başka yerden alınmaması tavsiye edilir. Son kullanma tarihi ve ambalajının sağlam olması satın alınma aşamasında en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

İlacın kullanım şekli ve dozu hastalığın durumuna göre değişebilir. Tedavi sırasında ilacın etkisinde artış ya da azalış meydana geldiğinde durum hakkında doktora başvurulması gerekir. Bu durumda ilacın dozunda ayarlamaya gidilebilir.

Endikasyon Bilgisi

Reflor, farklı nedenlerden kaynaklanan ishalin tedavisi için kullanılan bir ishal için ilaç türüdür. Seyahata bağlı turist ishali, antibiyotik tedavisine bağlı ishal, sindirim sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanan ishal ya da mikrobik (enfeksiyöz) ve spesifik olmayan ishallerin tedavisinde kullanılabilir.

Reflor 250mg Liyofilize Toz İçeren Saşe Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 2

Tedavinin yanı sıra ishal türlerinin ortaya çıkmasını önlemek için de kullanılabilir. Sürekli ishal sorunu yaşayan ya da ishal olma durumu söz konusu olan kişiler kullanabilir. Kullanım öncesinde mutlaka doktor önerisi olması gerekir.

Reflor 250 mg Liyofilize Toz İçeren Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Reflor ishal ilacının kullanımından önce mutlaka kullanma talimatları ve ilacın yan etkileri hakkındaki bilgilerin okunması gerekir. Bu bilgilerin okunmasının ardından ilacın etken maddelerine karşı hastanın duyarlılığı gözden geçirilir. Daha önce benzer etken maddeleri içeren ilaçların kullanımından sonra gelişen bir alerjik durum söz konusu olduysa ilacı kullanmayın. Bu durum hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Santral venöz kateteriniz varsa ilacı kullanmayın.

Daha önce her hangi bir sağlık sorunu ya da ilaç kullanımında doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassasiyetiniz olduğu konusunda bilgi verildiyse ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirin. Reflor ishal ilacını günün her hangi bir saatinde su içinde eritip kullanabilirsiniz. İlaçtan daha kısa sürede etki almak için yemek saatleri dışında tüketilmesi önerilir.

Reflor 250mg Liyofilize Toz İçeren Saşe Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 3

Reflor liyofilize toz içeren saşe, hamilelerde ve emziren annelerde mutlaka doktora danışıldıktan sonra alınmalıdır.

Aksi halde annesini emen ya da daha annesinin karnında olan bebekte ilaç etken maddelerine bağlı olarak sağlık sıkıntısı ortaya çıkabilir.

Reflor ishal ilacı genel olarak saşenin su içinde eritilmesi ile hastaya verilir. Ancak bazı acil ya da özel durumlarda damar yolundan da verilebilir. Damar yolundan ilacın verilmesi, sağlık merkezlerinde ve sağlık çalışanları tarafından yapılmalıdır. İlacın ne şekilde alınacağı konusunda doktor muayenesinden sonra karar verilebilir.

Reflor 250 mg Liyofilize Toz İçeren Saşe’in Kullanım Şekli

Reflor ishal ilacı toz içeren saşe halindedir. Bu ilacın kullanımı ağız yolu iledir ancak normal tablet ilaçlar gibi yutularak alınamaz. Toz içeren saşelerin su içinde eritilip bu şekilde tüketilmesi gerekir.

Reflor 250 mg Liyofilize Toz İçeren Saşe, kullanılmadan önce ilacı hazırlamak için bir su bardağı içine su hazırlanır. Bu su şekerli ya da sade olabilir. Ancak kesinlikle sıvının alkol içermemesine dikkat edin. Su ya da sıvının oda sıcaklığında olması gerekir. Bir su bardağı suyun içine bir adet saşe atılır. Tamamen erimesi için beklenir. Daha sonra tek seferde çok fazla bekletmeden karışım içilir.

Reflor 250mg Liyofilize Toz İçeren Saşe Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 4

 

Tadı her ne kadar ilaç gibi olmasa da bu karışımların ilaç olduğu unutulmamalı. Meyve suyu ya da meşrubat içer gibi uzun sürede tüketilmemesi gerekir. Karışım yemeklerde alınmamalı, başka bir saatte tüketilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri

Her ilacın kullanımda ortaya çıkabilecek yan etkiler mevcuttur. Reflor toz saşe kullanımı sonrasında eğer aşağıdaki etkilerden her hangi biri ya da birden fazlası hastada belirdiyse acil olarak doktora başvurulması gerekir.

  • İlaç kullanımı sonrası kaşıntı
  • İlaca bağlı kurdeşen
  • Normal olmayan deri döküntüsü
  • El, ayak ve bileklerin şişmesi
  • Aniden yüz, boyun, dudak ve ağız kısmının şişmesi
  • Nefes alma ve yutkunmada güçlük

Yukarıdaki bu belirtiler genel olarak ilacın etken maddesine ya da maddelerine karşı alerjik reaksiyon sonucu ortaya çıkar. Bu etkilerden zarar görmemek için mutlaka en kısa sürede acil sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir.
İshal için kullanılan bu ilacın seyrek görülen yan etkileri ise midede rahatsızlık hissi ve bağırsaklarda gaz sorunudur. Çok seyrek olarak ise mantar enfeksiyonu ve ateş durumu ile karşı karşıya kalınabilir.

Reflor Liyofilize Toz İçeren Saşe kullanımı yetişkinler ve çocuklar için uygundur. Genel doz olarak yetişkinler günde 1-2 kere çocuklar ise günde sadece 1 kere 1 saşe şeklinde ilacı tüketebilir. İlacın kullanımı ile ilgili her hangi bir özel kullanım söz konusu değildir. Genel dozların dışında doktorunuz başka dozlar önerdi ise ilacı doktorunuzun dediği şekilde tüketmeniz gerekir.

Verilen dozun dışında yanlışlıkla yüksek doz ilaç aldığınızda bir doktor ya da eczacı ile durumu görüşün. Almanız gereken saatte ilacı almadığınızda dozu dengelemek için bir sonraki saatte daha fazla doz Reflor kullanmayın. Bu ilaçtan zarar görmenize neden olabilir. Etkili ishal ilaçları arasında yer alan Reflor kullanıldıktan sonra etkisi görülür ve iyileşme sağlanırsa bırakılabilir. Bırakma aşamasında hastalarda her hangi bir etkisine rastlanmamıştır.

Reflor liyofilize toz içeren saşe ilacı başka ilaçlar ile birlikte de kullanabilirsiniz. Antibiyotik tedavisine yardımcı ilaç olarak verilebilir. Bu durumda antibiyotik ile birlikte kullanılabilir. Ancak iki ilacın birbirini olumsuz olarak etkilemeyeceği şekilde olması gerekir. Depresyon ve duygu durum bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar ile birlikte kullanıldığında hipertansiyona neden olabilir. Bunun için dikkatli kullanılmasında fayda vardır.

Reflor 250mg Liyofilize Toz İçeren Saşe Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?  5

Reçete ile satılan ishal ilaçlarından birisidir. Genel eczane satış fiyatı 10 saşelik paketler için 26,24 TL’dir. Reflor 250 mg Liyofilize Toz içeren saşe 20 adet fiyatı 36,52 TL olarak güncellenmiştir. İlaç ile benzer etkileri olan Reflor muadili Diyacure 250 mg liyofilize toz içeren saşe fiyatı ise 21.83 TL olarak belirlenmiştir. İlaçların kullanımı ya da eşdeğerlerinin satın alınması konusunda mutlaka doktorunuza danışmalı ve daha sonra kullanmalısınız.

Reflor 250 mg liyofilize toz içeren saşe uygun saklama koşullarında son kullanma tarihine kadar saklanabilir. İlacın saklama koşulları genel ilaç saklama koşulları ile aynıdır. Reflor ishal ilacı çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklanmalıdır. İlaç mutlaka kendi ambalajında saklanmalıdır.

Ambalaj üzerinde yazan son kullanma tarihinin okunur şekilde olmasına dikkat edilmesi gerekir. İlaç nemden ve sıcaktan korunarak saklanmalıdır. Oda sıcaklığında 25 derece altında bir dolap içinde ilacın saklaması uygundur. Eczane haricinde ilacı başka yerlerden satın almayın. Üzerinde son kullanma tarihi bulunmayan ya da son kullanma tarihi okunmayan ilaçların da alınıp kullanılmaması sağlık için çok önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/reflor-250mg-liyofilize-toz-iceren-sase-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir-fiyati-nedir/