Reflüye İyi Gelen 8 Harika Besin

Reflüye iyi gelen 8 harika besin,  besinler mideye girdikten sonra mide üzerinde yer alan ve aslında bir kas olan mide kapakçığı kapanır ve böylelikle besinlerin yemek borusundan yukarı çıkması engellenmiş olur. Gıdalar yemek borusu aracılığı ile mideye iner ve mide kapakçığı denilen kas kapanır.

Bu şekilde besinler mideden yukarı çıkamaz olur. Bu kapakçık bir nevi emniyet kilididir. Mide kapakçığında meydana gelen sorunlar nedeniyle bu kas çalışmayabiliyor ve besinler yemek borusundan yukarı doğru hareket edince reflü meydana geliyor.

Reflü neden olur sorusuna verilecek en kısa ve net yanıt budur. Ama daha da açacak olursak, reflü oluşma nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Alkol, sigara, obezite gibi faktörler reflü oluşumunu tetikleyen sebeplerdir.
 • Yağlı ve ağır soslu yiyecekler, kızartmalar, fast food tarzı beslenme, soğan, sarımsak, çikolata, kafeinli içecekler, baharatlı yiyecekler ve asitli gıdalar da reflüye zemin hazırlar.
 • Büyük porsiyonlar, hızlı yemek yemek, yatma saatine yakın geç vakitlerde yemek yemek reflüyü tetikler
 • Bazı ilaçlar, gebelik, hızlı kilo artışı gibi durumlar da reflü neden olur sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Reflü tedavisi, üzerinde önemle durulması gereken bir durumdur ve asla ihmale gelmez. Reflü tedavi edilmezse ses kısıklığı, astım, yutma güçlüğü gibi problemlere sebep olabilir. Reflünün en etkili çözümlerinden birisi de yemeklerden önce 2 bardak, sonrasında da 1 bardak su içmektir.

Reflüye İyi Gelen 8 Harika Besin

 

Hatta 2 saatte bir 250 ml su tüketmek reflü için son derece etkili ve basit bir tedavi olacaktır. Şekerli yiyecekleri azaltmak ve Her lokmayı en az 30 kez çiğnemek de etkili olacaktır.

Mide asidinin yemek borusuna geri gelmesi olarak bilinen reflü; tedavi edilmez ise astım, ses kısıklığı ve yutma güçlüğüne neden olabilir. Reflünün en etkili ilacı yemeklerden önce iki bardak ve sonrasında bir bardak su içmektir. İki saatte bir 250 ml. su içmek de etkili olacaktır.

Reflüye ne iyi gelir diyenler için, tıbbi tedaviye destek sağlayacak doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz.

Sakız çiğnemek, meyan kökü, karbonatlı su, aleo vera bitkisi yemek…

Reflüye İyi Gelen 8 Harika Besin 1

Reflünün oluşmasında beslenme düzeni ve gıdaların niteliği çok önemli. Asitli yiyecek ve içecekler yemek borusuna hareket ettiğinde midede acıya sebep oluyor. Reflü tedavisinde alınan gıdalar ve beslenme düzeni çok önemli.

Reflü nasıl geçer sorusu içinse şunları söyleyebiliriz; reflü hastaları mide yanması başladığında 2 yudum süt içerlerse ve her mide yanması başladığında bu işlemi tekrar ederlerse 10-15 gün içinde bu şikayetlerin geçtiğini en azında hayli azaldığını görebilirler. Ama bu hususta sütün ya oda sıcaklığında ya da soğuk olması gerekir. Sıcak süt çözüm değildir.

Reflüye İyi Gelen 8 Harika Besin 3

Süte alerjisi olan reflü hastaları içinse havuç başka bir alternatif çözümdür. 1 bardak taze sıkılmış havuç suyunu yudum yudum tüketmek de çözüm olabilir.

Reflü Nedir Belirtileri Nelerdir?

 • Sıkıntı verici bir mide problemi olan reflü belirtileri arasında en yaygın olanları mide de ve göğüste yanma hissidir.
 • Ağza acı ve ekşi su gelmesi ve mide ekşimesi de en bilinen reflü belirtilerindendir.
 • Ağız kokusu, ses kısıklığı, genizde tahriş, kronik kuru öksürük de yine reflü belirtileri arasında sayılabilir.
 • Kronik sinüzit ve faranjit de yine reflünün vücutta bıraktığı izlerdendir.
 • Bazı diş çürümelerinin sorumlusu olarak da reflü gösterilmektedir.
 • Eğer reflü mide fıtığına bağlı olarak geliştiyse çarpıntı ve kalpte basınç duyusu oluşturur. Hatta bazı hastalar bunu kalp damar hastalıklarıyla karıştırabilmektedir.
 • Gece öksürükleri de yine reflünün azizliği olarak gösterilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/refluye-iyi-gelen-8-harika-besin/