Reflüye Ne İyi Gelir

Reflüye Ne İyi Gelir?
Reflü en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Genel anlamda gıda kaynaklı olarak mide-bağırsak sorunu olarak adlandırılır. Elbette daha komplike durumları da vardır. Reflünün kaynağı her zaman mideden kaynaklanmayabilir, başka organ kaynaklı da olabilir.

Bazı gıdalar midede mide asidinin artmasına sebep olur. Bu da reflü şikayetlerinin belirmesine yol açar. Bazı gıdalar ise mide ve yemek borusu arasında bulunan, mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen özofagus kasının zayıflamasına neden olur. Bu zayıflama neticesinde mide asidi yemek borusuna çıkar ve yangı oluşturur. Bu tehlikeli bir durumdur. Yemek borusunu ciddi derecede tahriş edebilir.  Buna yol açan yiyecekler özellikle yağlı ve kızarmış gıdalardır. Yine domates, çikolata, kafeinli içecekler ve alkol de bu etkiyi yaratır. Bu tip besinler hem geç sindirildiklerinden dolayı hem de mide asidini artırıcı özelliklerinden dolayı reflüye olumsuz etkilidirler.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflü için en güvenli yiyeceklerin başında meyveler gelir. Taze elma, armut, muz ve havuç reflü etkilerini azaltıcı özelliklere sahiptir. Yine fırında pişirilmiş brokoli, kabak, yeşil fasülye ve bezelye gibi sebzeler de güvenle tüketilebilir. Reflünün düşmanları olan asitli narenciyeler; portakal, mandalina, greyfurt ve limondan mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.

Reflüye-Ne-İyi-Gelir2

Sürekli devam eden reflü rahatsızlığında yine yağsız kıyma, yağsız dana eti, derisiz tavuk göğsü, yumurta beyazı ve balık çok sağlıklı seçeneklerdir. Bu besinlerin yağda pişirilmemesi gerekmektedir. Yağ sindirimi zorlaştırdığında dolayı reflüyü azdırabilir. Ayrıca, reflü etkileri görüldüğünde süt içilmesi ve buna düzenli bir şekilde devam edilmesi de reflünün belirtilerini bir süre sonra tamamen ortadan kaldırabilir. Ama süt mutlaka yağsız olmalıdır.

Reflüye iyi gelen bitkiler arasında  karaağaç ve papatya vardır. Çayları yapılabilir. Yine tahıllardan düşük yağlı olanları kepekli, çavdar ve yulaflı gıdalar, mısır ekmeği, bulgur ve pirinç güvenle yenilebilir. Ekmek iyi bir mide asidi azaltıcısıdır. Midede yanma görüldüğünde ağza bir parça ekmek atılması yanmayı azaltır.

Reflüye-Ne-İyi-Gelir1

Reflü Nasıl Geçer

İlaçlar ile reflüye kesin çözüm yoktur. Piyasada bulunan birtakım reflü ilaçları aslında reflüyü tedavi edici nitelikte değildir. Bu ilaçlar mide asidini azaltarak ya da besinlerin bağırsağa daha hızlı geçişini sağlayarak reflüye etki ederler, belirtileri azaltırlar. Yine piyasadaki reflü yastığı da baş bölgesini yukarıda tutan tasarımı sayesinde mide asidinin yukarılara çıkmasını engelleyecek niteliktedir. Birçok kişi tarafından reflünün belirtilerini yaşamamak için güvenle kullanılmaktadır.

Bunun  dışında, daha ileriki hallerde; kanama, çok şiddetli yangı ve ağrı vs. gibi durumlarında cerrahi operasyona başvurulabilir. Reflüye iyi gelecek doğal yöntemler;

  • Mideyi çok dolduracak kadar yememek.
  • Yavaş yemek
  • Yediklerin iyi çiğnenmesini sağlamak
  • Yemek yiyip hemen yatmamak
  • Fazla kiloları vermek
  • Yatmadan önceki saatlerde kahve,alkol, kolalı içecekler ve çikolata gibi besinleri almamak

Reflüye-Ne-İyi-Gelir3

Reflü Diyeti

Reflü, genel anlamda mide asidinin artması dolayısıyla, bu asidin yemek borusuna geri kaçması şeklinde adlandırılabilir. Buna birçok neden sebep olabilmektedir. Kişi, reflü olduğunda reflüyü tetikleyen gıdaları da tanır. Reflü hastaları yakınma oluşmaması için birçok gıdayı tüketemez ve yaşam koşullarında ciddi değişiklik yapmak durumunda kalırlar. Reflü diyeti, hastanın temel besin guruplarından hepsinden yararlanması için düzenlenmiş ve mide asidini güvenli seviyede tutacak besinleri içeren özel bir diyettir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/refluye-ne-iyi-gelir/