Reishi Mantarı Faydaları

Mantarlar içerdikleri besinler ve vitaminler nedeniyle sağlık açısından bir çok fayda sağlamaktadırlar. Tüketimi oldukça yaygın olan mantarlar sağlık için faydalı olduğu kadar da zehirli çeşitleri de bulunmaktadır. Bu nedenle tüketimlerinde dikkatli olmak gerekmektedir. Son zamanlar da adını sıkça duymaya başladığımız reishi mantarı ise mantarların kraliçesi olarak tabir edilmektedir.

Ölümsüzlük mantarı olarak da isimlendirilen reishi mantarı Japonya’da 2000 yılı aşkın süredir doğal sağlık ürünü olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz de de gün geçtikçe ilgi görmeye başlayan reishi mantarının faydaları incelendiğinde, kanserden, tansiyona, ciltten zayıflamaya kadar bir çok alanda etkili olduğu görülmektedir.

 • Reishi mantarı kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaşlanmayı engeller.
 • Reishi mantarı cildi temizleyici özelliğe sahiptir. Ciltteki akne, sivilce, güneş yanıkları gibi lekelere karşı tedavide etkilidir. Cilt hücrelerinin sağlığını koruyarak cildi ölü hücrelerden temizler.
 • Saçların yeterli vitamini almasını sağlayarak dökülmelerini önler, saçların yeniden yapılanmasını ve yeniden çıkmasını sağlar.
 • Reishi mantarı karaciğer tahribatlarını giderici özelliklere sahiptir.
 • Kanser hastalığına karşı etkili bir doğal ilaçtır. Tümörlerin etrafını sararak büyümesini önler ve gerilemesine katkıda bulunur.
 • Alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • Sindirim sistemini canlandırması ve işlevlerine yardımcı olması sayesinde zayıflamada etkilidir. Diyet yapanlar için önemli bir tercih olabilecek olan reishi mantarını diyetisyeninizle görüşerek kullanabilirsiniz.
 • Reishi mantarı öksürük giderici özelliği ile solunum sistemine de katkıda bulunmaktadır.
 • Stres ve uyku sorunlarının giderilmesin de etkilidir.
 • Diyabet, kolestorol ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Kırmızı reishi mantarı doktor görüşleri incelendiğinde, özellikle bağışıklık sistemine katkıları ve kanser tedavisindeki etkilerine karşı olumlu görüşler olduğu görülmektedir. Reishi mantarı odunsu bir yapıya sahip olması ve sert olması nedeniyle yemeklerde kullanılmayan ve pişirilemeyen bir mantar türüdür.  Bu nedenle daha çok çay, kahve ve sabun şeklinde kullanılmaktadır.

  Reishi Mantarı Faydaları

  Kırmızı reishi mantarı çayını, kırımız reishi mantarı kahvesini ve kırmızı  reishi mantarı sabununu artık ülkemizde de rahatlıkla temin edilebilmektedir.

  Reishi mantarı kişiden kişiye değişen yan etkilerde göstrebilmektedir. Bu yan etkiler arasında ağız kuruluğu, mide bulantısı, kaşıntı ve burun kanamaları görülmektedir. Tansiyon hastalarının ve tansiyon ilacı kullananların, kanı inceltici ve tansiyon düşürücü etkisi bulunan kırmızı reishi mantarını kullanmadan önce doktor tavsiyesi ile hareket etmesi gönerilmektedir.

  Ayrıca 10 yaş altı çocukların, hamile olan anne adaylarını ve mantar alerjisi olanların da doktor tavsiyesi ile kullanmaları gereklidir. Her hangi bir hastalık için ilaç kullanan kişilerinde öncelikle doktor tavsiyesini aldıktan sonra kullanmaya başlamaları faydalı olacaktır..

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/reishi-mantari-faydalari/