Reishi Mantarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resihi mantarı ölümsüzlük mantarı olarak ta bilinmektedir. Peki reishi mantarı nedir? Çin ve Japonya da 2000 yıldan fazladır tıpta kullanılan bu mantar odunsu bir yapıya sahip olduğu için yenilebilen mantar türlerinden değildir.

Bu nedenle daha çok toz haine getirilir ve suda çözülerek içilmesi sağlanır. Bu nedenle daha çok reishi mantarı kahvesi, reishi mantarı çayı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reishi Mantarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 1

Reishi mantarı bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücudun doğal savunma sistemini güçlendirmek, günlük yaşamı sağlıklı sürdürmek, sinir sistemi, dolaşım, solunum, boşaltım, kas ve kemik sistemlerinin güçlendirilmesi, tansiyon, kolesterol, bronşit, diyabeti prostat gibi hastalıkların tedavi edilmesi, kanser, karaciğer, hepatit gibi hastalıklardan korunmak gibi bir çok noktada fayda sağlamaktadır.

Japonya da kansere karşı kullanılan tek doğal ilaç olarak kabul edilen resihi mantarının bağışıklık hücrelerinin tümör hücrelerini sarmasına yardımcı olarak tümör gelişimini engellediği, hatta %50 oranında gerileme sağlattığı belirlenmiştir.

Düzenli tüketim ile kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini önlediği ve radyoterapi ve kemoterapi esnasında görülen, saç dökülmesi, iştahsızlık, bulantı, boğaz ağrısı, kusma gibi yan etkileri büyük oranda giderdiği düşünülmektedir.

Reishi Mantarı Faydaları Hakkında Söylenenler

 • Reishi mantarı sağlıklı ve uzun bir yaşam için koruyucu olarak kullanılabileceği belirtilmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu kabul edilmektedir.
 • Kan dolaşımını düzenleyici etkisi ile kan ve damar hastalıklarının oluşumunu önlemektedir.
 • Kandaki oksijen miktarını artırarak cildin güzel görünmesini ve iyileşmesini desteklemektedir.
 • Diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklarla savaşmada etkili olmaktadır.
 • Prostat, meme ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı koruyucu görevi üstlenmektedir.
 • Stres ve uyku düzenine karşı düzenli kullanıldığı taktirde yardımcı olmaktadır.
 • Reishi Mantarı Faydaları Hakkında Söylenenler

  Reishi mantarı kullanımı, reishi mantarı çayı, reishi mantarı kahvesi ve reishi mantarı sabunu olarak gerçekleştirilebilmektedir. Reishi mantarı çayı kullanmak için reishi mantarının bir cam kapta yaklaşık olarak 2 saat kaynatılması ve elde edilen çayın hemen içilmesi gerekmektedir.

  Reishi mantarı sabunu ise cildi temizleyen, tedavi eden ve güzelleştiren bir etkiye sahiptir. Cildi nemlendirerek akne ve sivilcelerden arındırır ve parlak bir görüntü verir. Egzama, sedef gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

  Reishi mantarı kahvesi faydaları bakımından yukarıda belirtilen özellikleri içermektedir. Tüm bu faydalar göz önüne alındığında reishi mantarı kullanıcı yorumları da olumlu yönde olmaktadır. Yapılan araştırmalar ve kullanıcıların deneyimleri reishi mantarını bir ölümsüzlük ve sağlıklı yaşam kaynağı olarak görmek çokta yanlış olmamaktadır.

  Reishi Mantarı Faydaları Hakkında Söylenenler 1

  Reishi mantarı kullanımında, bazı hassas bünyelerde kullanımdan itibaren 1-2 gün içerisinde mide bulantısı, baş dönmesi, deri döküntüsü, eklem ağrısı gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Özellikle mantar alerjisi olanların, hamile ve emziren kadınlar ile 10 yaş altındaki çocukların doktor bilgisi dahilinde kullanması önerilmektedir. Ayrıca, ameliyat öncesinde ve sonrasında bir hafta süre ile kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/reishi-mantari/