Reishi Mantarı Zararları

Mantarlar hem yiyecek, hem besin kaynağı hem de  içerisindeki vitaminler sayesinde sağlığa katkıları ile oldukça sık kullanılan bir maddedir. Mantarlar içerisinde özellikle Çin ve Japonya’da uzun zamanlardır tıbbı tedavilerde doğal ilaç olarak kullanılan kırmızı reishi mantarı, bir çok konuda sağlık açısından faydalı olması nedeniyle günümüzde Avrupa  ve ülkemizde de yayılmaya başlamış ve kullanımı artmıştır.

Reishi Mantarı Zararları 1

Ülkemizde kişilerin henüz çok fazla aşina olmadığı ancak faydaları nedeni ile merak ederek araitırma gereği hissettiği kırmızı reishi mantarı özellikle zayıflama ve kanser üzerindeki etkileri nedeniyle ününü hızla yaymaktadır. Resihi mantarını kimler kullanamaz ve reishi mantarının yan etkileri nelerdir anlamadan önce faydalarını gözden geçirmekte fayda vardır.

Kırmızı reishi mantarının faydalarını inceleyecek olursak;

 • Kolesterol, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara karşı faydalıdır.
 • Kırmızı reishi mantarı bağışıklık sistemini güçlendirici ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.
 • Kırmızı reishi mantarı sedef ve egzema gibi cilt hastalıklarına karşı etkili, cilt temizleyici özelliği ile akne, sivilce ve güneş yanığı gibi lekelerden arındırıcı özelliğe sahiptir.
 • Saçların daha gür olmasını sağlar, yeterli vitamini almalarını destekleyerek dökülmelerini önler.
 • Kırmızı reishi mantarı özellikle kanser hastalığının tedavisindeki özelliği ile adından söz ettirmektedir.
 • Alerjik hastalıklara karşı etkilidir.
 • Sindirim sistemi üzerindeki etkileri ile yapın vücuttan atılmasını kolaylaştırıcı ve zayıflama konusunda yardımcı olur.
 • Stresin azaltılması ve uyku bozukluklarının düzeltilmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Reishi Mantarı Zararları 2

  Bir çok konuda faydası bulunan reishi mantarı, piyasa da reishi mantarı çayı, reishi mantarı kahvesi ve reishi mantarı sabunu olarak bulunabilmektedir. Ayrıca hap ve kapsülleri de bulunmaktadır. Kırmızı reishi mantarı odunsu ve sert bir yapıda olduğu için yiyerek tüketilmesi mümkün olmadığı için, taze veya kurutulmuş halde öğütülerek çay veya kahve şeklinde, sıcak suda karıştırılarak ve içerisindeki vitaminlerin suya geçmesi sağlanarak tüketilmektedir.

  Kırmızı reishi mantarı çayını demlemek için cam kap ve metal olmayan kaşıklar kullanılmalıdır. Cam kaba konan reishi mantarının yaklaşık 2 saat kaynatılması ve elde edilen sıvının içilmesi şeklinde kırmızı reishi çayı kullanılabilmektedir.

  Reishi Mantarı Zararları 3

  Son derece faydalı olan kırmızı reishi mantarı yan etkileri nedir diye baktığımızda, kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişen etkileri olmaktadır. Kırmızı reishi mantarı kişiden kişiye değişmekle birlikte, ağız kuruluğu, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, deri dökülmesi, baş dönmesi, eklem ağrısı gibi yan etkiler görülebilmektedir.

  Reihi mantarını kimler kullanamaz diye baktığımız da ise, hamilelik dönemindeki anne adayları, 10 yaş altındaki çocuklar ve tansiyon problemi olanların doktor tavsiyesi olmadan kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca her hangi bir hastalığa bağlı olarak ilaç kullananlar da doktor tavsiyesine başvurmalıdır. Bunun yanı sıra kan inceltici etkisi olması nedeniyle ameliyat olanlar da veya ameliyat olacaklarda, ameliyat öncesi ve sonrasındaki bir haftalık sürede kullanılması tavsiye edilmez.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/reishi-mantari-zararlari/