Rezene Çayı Nasıl Yapılır

Bitkisel ürünler, her geçen gün modern yaşantı içerisinde tükettiğimiz endüstriyel ürünlerin tahtını daha kuvvetli sallamakta ve buna mukabil ürünlere olan ilgimiz de kuvvetlenmektedir. Rezene bitkisini de oldukça sık duymakta ve tüketenlerin olumlu geri bildirimlerinden dolayı dikkatle takip etmekteyiz. Pekiyi rezene çayı nasıl yapılıyor? Bu kadar olumlu etkileri olan rezene çayı hakkında detaylar nelerdir? Rezene çayı fiyatı ne kadardır ve nerelerden satın alınabilir? Rezene çayı zayıflatırmı? Kafamızı meşgul eden başlıca soruları irdeleyip, keyifle rezene tüketmenin nasıl mümkün olduğuna değineceğiz. Tabii bitkinin faydaları, kullanım miktarı, yan etkileri ve zararları hakkında da konuşmak gereklidir. Zira hiçbir bitki sınırsız olumlu etkiye sahip değildir, aşırı tüketim, dünyanın en faydalı bitkisinde dahi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Öncelikle rezene bitkisini tanıyalım.

Rezene Otu

Rezene, çok eski zamanlardan beri, Akdeniz’in kuzey kıyılarında, sulak ve ılıman iklim kuşağında yetişmekte olan bir çalı bitkisidir. Akdeniz iklim kuşağı bitkilerinin karakteristik özelliklerine sahiptir, çok yıllık olarak kendi köklerinden türer. Ticari tarımsal faaliyetleri bulunmaktadır. Özellikle ilaç sanayinin yoğun biçimde kullandığı bitkilerdendir. Evet, elbette ilaç sanayi bitkileri kullanmaktadır. Takdir edersiniz ki, ilaçların etken maddeleri yoktan var edilmemektedir. Tüm ilaçların içeriği doğada var olan bitklerden elde edilip, kimyasal formüller kullanılarak yoğunlaştırılmakta ve ticari bir forma sokulmaktadır. Rezene de bu bitkilerden birisi, hatta başta gelenlerindendir.

Özellikle yatıştırıcı etkisi sayesinde hemen her ilacın içerisindeki etken maddelerle akrabalığı bulunan rezene, sindirim sistemi üzerindeki olumsuzluklara da iyi bir tedavi sağlamaktadır.

Rezene Nasıl Kullanılır?

Rezene çoğunluklar tohumları çay olarak demlenerek tüketilir. Çok eski zamanlarda bitki sapından ağrı kesici krem elde edilmekte olduğu rivayet edilse de günümüzde bu kullanım söz konusu değildir. Mevcut şartlar altında en çok tüketilen biçimi rezene çayı biçiminde tüketilmesidir. Tabii bitki tohumu elde edemeyenler için rezene ekstresi biçiminde üretilmiş olan rezene yağı da söz konusu olmaktadır bu yağın kullanımı ile ilgili ciddi sınırlayıcı faktörler söz konusudur. Kullanmadan önce hekime danışmak gereklidir. Yani rezene haricen kullanılmamakta, büyük oranda çay biçiminde tüketilmektedir.

Rezene Çayı Yapılışı

Rezene çayı nasıl yapılıyor dediğimizde ise, klasik siyah çaydan farklı bir sonuç elde ederiz. Rezene çayı demlenirken kaynatılmamalıdır. Sıcak suyun içerisinde faydalı içeriğini kolayca salmakta olduğundan, agresif bir pişirme gerekli değil, hatta zararlıdır. Rezene çayı zayıflatırmı sorusuna evet cevabı alanlar, çayın etkisini artırmak için kaynatmamalıdır. Ayrıca rezene yağı ile çay yapmak mümkün olsa da, tavsiye edilen tohumun demlenmesi olacaktır.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır 1

Rezene Nasıl Demlenir

Rezene çayı, rezene tohumlarından demlenir. Kaynatacağınız suyu ateşten aldıktan sonra bir fincana koyup, içine bir tatlı kaşığı rezene bitkisi ekleyiniz. Karıştırdıktan sonra bir 10 dakika, hatta soğuyana kadar bekleyiniz. Bu çayı ılık biçimde tüketmeniz önerilir. Maalesef rezenenin hoş bir tadı yoktur, bu nedenle kahvaltı ve benzeri öğünlerde tüketilmez. Bu noktada en sağlıklı tüketim, ara öğün dönemlerinde ılık biçimde tüketmektir.

Rezene Çayı Fiyatı, paketleme ve satış koşullarına bağlı olarak değişir. Poşet çay biçiminde satılmaktan olan rezene çayı fiyatı, 5TL dolaylarında iken, kilo ila satılan rezene tohumunun fiyatı 40TL ye ulaşabilmektedir. Tabii rezene yağı da tercih edebilisiniz. Bu takdirde 25ml Ambalaj için 15-25TL arasında bir maliyete katlanmanız gereklecektir.

Yalnız rezene çayı ismiyle satılan ürünlerin bazıları aroma vericilerle üretilmiştir. Satın alacağınız çayın doğal rezene çayı olduğundan emin olup, katkısız bir ürün aldığınıza dikkat ediniz

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/rezene-cayi-nasil-yapilir/