Rezene Çayı Zayıflatır Mı?

Ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişen rezene toumunun çay olarak tüketilmesi ile pek çok sağlık problemine yardımcı olduğu bilinmektedir. Çin ve Hindistan gibi ülkelerde bitkisel tedavi anlamında yüzyıllardır kullanılan rezene, ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tek başına rezene çayı içerek kilo vermek fikri çokda inandırıcı olmamalıdır. Rezene gibi bitkileri her zaman tamamlayıcı ve destekleyici olarak görmek gerekir. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını, enzim ve yağların yakılmasını sağladığı bilinmektedir. Kilo sorunu olanların düzenli bir diyet programı uygulamak, spor egzersizleri yapmak ve bunlara takviye olarak her gün bir fincan rezene çayı içmesi faydalı olacaktır.

Fazla kiloların daha hızlı bir şekilde tüketilmesine yardımcı olan önemli bir bitkidir. Aromatik ve tüylü yaprakları olan bir bitkidir. Daha çok Akdeniz bölgemizde yetişmektedir. Sindirim sistemin gelişmesini ve daha aktif olarak çalışmasını sağlamaktadır. Düzenli rezene çayı tüketimi yapanların metopolizmaları daha hızlı çalışmaktadır. Rezene çayının yağ yakma özelliğininde olduğunu belirtmek isteriz. Bu nedenle diyet reçetelerinde olmazsa olmaz takviyelerden biridir. Çok aşırı tüketmemek gerekir. Günde iki bardak ideal olanıdır. En fazla 3 bardak tüketilmesi gerekir. Rezene çayının demlenmesi kolaydır. Tohum halinde kurutulan rezeneler pakaetlenmiş halde satılır. Dört mevsim içilebilen rezene çayının demlenmesi için ayrı bir kapta öncelikli olarak su kaynatılmalıdır. Kaynatılan su bir bardağa aktarılmalı ve bir tatlı kaşığı rezene bardağa dökülmelidir. 5-6 dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra rezene çayı içilmek için hazır olacaktır.

Rezene çayının birbirinden değerli faydaları bulunmaktadır. Zayıflamak için destekleyici olarak rezene çayı içilmelidir. Bu anlattıklarımız ışığında rezene çayı ile zayıflayan var mı diye sorabilirsiniz. Bakın, şunu çok net ifade etmeliyiz. Tek başına hiçbir şey zayıflamak için yeterli olmayacaktır. Kilo sorunu olanlar pek çok bileşeni bir araya getirmeleri gerekmektedir. Düzenli ve sağlıklı bir diyet programı uygulamalısınız. Bunun yanında her gün egzersiz sporları yapmalısınız. Bunların yanında da rezene çayı gibi takviye kuvvetler alabilirsiniz. Rezene çayı yediklerinizin daha hızlı sindirilmesini ve yakılmasını sağlayacaktır. Rezene çayının zayıflamaya olan katkısından başka diğer faydalarından da bahsedelim istiyoruz. Rezen çayı düzenli tüketilmelidir. Bu durumda nefes kokusunu gidermede yardımcı olacaktır. Ağızda biriken ve kötü nefes kokusuna neden olan bakterilerin giderilmesine rezene çayı yardımcı olacaktır. Düzenli rezene çayı tüketimi ile her türlü sindirim sorunu zamanla giderilmiş olacaktır.

Rezene Çayı Zayıflatır Mı?

Vücutta oluşan aşırı su tutma problemleri rezene çayı ile ortadan kaldırılır. Aşırı kilolu ve obezite sorunu olanlar için rezene çayı önerilmektedir. Özellikle kolon kanserine karşı rezene çayının çok iyi geldiği bilinmektedir. Kadınların en büyük problemlerinden biride adet düzensizlikleridir. Rezene çayı içerek adet dönemlerinizi düzene sokabilirsiniz. Özellikle kış aylarında pek çok solunum yolu hastalığı ile savaşırız. Rezene çayı içerek solunum yolu hastalıklarından korunabiliyoruz. Hem yüksek tansiyon, hem de kalp krizi sorunlarını önlemede rezene çayı yardımcıdır. Göz sağlığı içinde bu şifalı bitkinin faydası olduğu bilinmektedir. Vücudu zinde tutma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve hücreleri sürekli yenileyerek hafızayı canlı tutma gibi faydalarınında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hem rezene çayının, hem de benzer diğer şifalı bitkilerin tüketimi herkes için şarttır. Bu noktada tek dikkat edilmesi gereken aşırı tüketimden uzak durmaktır. Ayrıca, bazı özel durumlarda da doktorunuza danışmak olacaktır. Bunun dışında gün içinde 1-2 bardak rezene veya papatya çayı gibi içecekleri tüketmek zararlı olmayacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/rezene-cayi-zayiflatir-mi/