Rezene Faydaları

Her geçen gün başka bir doğal ürünün mucizevi etkilerine şahit olup şaşkınlık yaşıyoruz. Oysa doğa mucizelerle dolu ve aslında şaşırmaya da gerek yok. Örneğin pek çoğumuzun tanımadığı rezene otu, onlarca faydasıyla şifalı bir bitki olmanın yanında bir keyif içeceği olarak da son derece kullanışlı bir üründür ve rezene bitkisi ile çay yapılabildiği gibi, kimi gıdalara aroma verici olarak da eklenmektedir.  Ayrıca distilasyon yöntemi ile elde edilen Rezene yağı ile elde edeceğimiz artırılmış etiklerden faydalanmak da mümkün olabilmektedir. Tabii kimi diyet ürünlerinin içerisinde de rezene bitkisini görürüz ve aklımıza rezene zayıflatırmı, sorusunun gelmesi normal olacaktır. Bu yazımızda  rezene faydaları, rezenenin zararları konularını irdeleyip, bitkiyi nasıl ve nerede kullanabileceğimiz hakkında bilgilere yer vereceğiz. Öncelikle Rezene bitkisini tanıyalım.

Rezene Nedir

Rezene, otsu bir bitkidir. Soğanlı bitkilerden olup, tohumundan soğanına kadar bütün uzuvları değerlendirilebilmektedir. Maydonozgillerden olan ve aslında mevsimlik olan bitki, kendi köklerinden uzun yıllar yeniden yetişebilir. Islahlı tarımı Anadolu’da yoğun olarak yapılır, üretim standartları oldukça kolaydır. Genellikle yağ ve çay yapımında rezenenin tohum kısmı kullanılıyor olsa da, bitkinin her uzvu yaklaşık aynı tesire sahiptir.

Çok eski dönemlerden bu yana üretilmekte olan, yüksekliği 2 metre civarında olan bitkinin literatürdeki ismi Foeniculum vulgare dir. Eski zamanlarda hekimlerin başlıca ilaçlarındandır.

Rezene Faydaları Nelerdir

Rezene bir sedatif ve antiseptik olarak yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Günlük, düzenli 2 bardak rezene çayı tüketenlerin, gaz ve şişkinlik problemleri bütünüyle ortadan kalkarken, hazımsızlık ve kabızlık gibi problemler yaşamaları da engellenmiş olur. Rezene kabızlık için iyi bir üründür, ancak diyare yapıcı etkilerinden dolayı, spastik kolon hastalarının fazla tüketmemesi tavsiye edilir. Ayrıca çocuklarda da dikkatli kullanılmasından fayda vardır. Antitoksik ve antioksidan olmasından ötürü vücudun hastalıklarla savaşında etkili bir üründür. Ağrıları azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. İyi bir vitamin kaynağıdır, bunun yanında ciddi miktarda mineral içerir. Ayrıca içeriğinde yer alan faydalı yağ asitleri sayesinde vücudun ihtiyacı olan rezervleri de sağlar. Maddeler halinde sıralayacak olursak, rezenenin faydaları,

 • Anti toksiktir
 • Antiflamatuardır
 • Yatıştırıcı etkisi vardır
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Tansiyonu düşürür
 • Öksürüğü dindirir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Uykuyu düzenler
 • Alkol ve benzeri tüketim maddelerinin yan etkilerini azaltır
 • Gazı dindirir
 • Görüşü Kuvvetlendirir
 • Vitamin ve mineral kaynağıdır
 • Şeklinde sıralanmaktadır.

  Rezene Nasıl Kullanılır

  Rezene otu,  bitkisel tedavi uygulayanlar tarafından geçmişte pek çok farklı biçimde kullanılmış olsa da, günümüzde rezene bitkisi, çay biçiminde veya rezene yağı şeklinde tüketilmektedir. Zayıflatıcı bitki çaylarının içerisinde bulunmasından da anlaşılacağı gibi rezene zayıflatırmı sorusunun cevabı olumludur. Özellikle sindirim sistemi üzerinde etkilerinden dolayı zayıflatıcı bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak rezenenin zararları başlığında bulunan diyare etkisine bu noktada dikkat edilmeli, aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

  Rezene Faydaları 1

  Rezenenin Yan Etkileri Nelerdir

  Rezene otu, güçlü bir yatıştırıcıdır. Bu neden rezene bitkisi çok fazla tüketilmemelidir. Özellikle rezene yağı, aşırı etkili bir ürün olmasından ötürü artırılmış etiklerinin zararlı olmaması için sınırlı tüketilmelidir. Özellikle çocuklar ve hamilelerde tüketimi noktasında mutlaka uzman görüşü alınmalı, gebeliğe olası etkileri konusunda dikkatli olunmalıdır. Tabii rezene zayıflatırmı, sorusunun cevabına istinaden, zayıflamak için çok fazla rezene tüketmek, rezenenin zararları ile yakından tanışmanıza neden olabilir, zira hiçbir ürün tek başına zayıflatmayacağı gibi, aşırı tüketimi ağır etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

  Genel olara rezene otu, günde 2 bardağa kadar güvenle tüketilebilir. Ancak, antidepresan kullananlar, tansiyon ilaçları kullananlar ve diyabet hastaları başta olmak üzere, kronik hastalıkları bulunanların rezene bitkisi tüketmeden önce hekim görüşü almaları gereklidir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/rezene-faydalari/