Ritmik Jimnastik

Sanatın farklı dallarının kombine edilmesi pek çok kişinin o işe karşı motivasyonunu ve sevgisini arttırabilir. Ritmik jimnastik, pek çok kişinin yaz olimpiyatlarından aşina olduğu bir jimnastik dalıdır.

Jimnastiğin her dalı sizi kendine hayran bıraktırabilir. Çünkü jimnastik sporu büyük bir özveri ister ve kişinin çalışması görünüşüne bile yansır.

Ritmik Jimnastik

Saatler, haftalar ve aylar sonucunda bazı hareketlerin ancak öğrenildiği bu sporu izlemek son derece keyiflidir. Ritmik jimnastik, jimnastiğin kadınlara özel bir dalıdır. Bu sporun sadece kadınların yapmasının nedeni zarif bedenlere uygun hareketler içeren bir konseptinin olmasıdır. Ritmik jimnastiği diğer dallardan ayıran pek çok özellik bulunmaktadır.

Ritmik jimnastik izlemesi seyirciye keyif veren spor dallarından bir tanesidir. Adeta süzülen sporcuları izlemek herkesin hayranlık barındırmasına neden olur.

Ritmik jimnastikte jimnastik bale ile birleşmiştir. Jimnastikçilerin o güçlü duruşları ve balerinlerin zarafetinin tek bir sporda birleştiği bu jimnastik dalı, müzik eşliğinde yapılmaktadır. İzleyenlere adeta tiyatro havası yaşatmaktadır.

Ritmik jimnastikte de diğer dallarda olduğu gibi büyük emek bulunur. Temel cimnastik duruşlarının yanı sıra bale hareketlerinin de öğrenilmesi gerekir. Koreografilerde bu hareketler müzikle birlikte kombinlenir. Jimnastik hareketler pek çok hareketin yapılabilmesi için güç sağlamaktadır. Saatlerce prova gerektiren bu hareketler pek çok kişinin bu spor dalından korkmasına neden olur.

Jimnastiğin bu dalında kişiler tek başına yarışabileceği gibi gruplar halinde de yarışabilir. Bu yarışmalarda bazı aletler kullanılmaktadır. Çember, top, lobut, kurdele ve ip kullanılan beş temel alettir. Bu aletler hareketlerle özdeşleştirilmeli ve anlam ifade etmelidir ki ortaya güzel bir görüntü çıksın.

Ritmik Jimnastik 1

Jimnastik küçükken başlanması gereken bir spor dalıdır. Elbette ilerleyen yaşlarda da tercihen yapılabilir ancak yarışmalara katılacak olan bireylerin küçüklükten yetişmesi gerekir. Bu işte başarılı pek çok sporcunun, bu spora ilkokuldan önce başladığı bilinmektedir.

Çocukların küçük yaşta bu spora teşvik edilmesi sağlanmalıdır. Eğer çocuklar küçüklüklerinden bu şekilde yetiştirilirlerse vücutlarının duruşu, hareketleri algılayabilmeleri gelişecektir. Pek çok kişiden daha başarılı olacaklar ve ruh ve beden gelişimlerinin olumlu bir şekilde tamamlanması sağlanacaktır.

Ülkemizde jimnastik için pek çok teşvik bulunmaktadır. Jimnastik eğitimi bir profesyonelden alınmalıdır. Sporcular, yerine göre öğretmenleri ile ailelerinden daha fazla vakit geçirir. Ancak bu spor herkese çalışmanın ne kadar önemli olduğunu öğretir. Çünkü ancak çalıştıkça gelişme görülür.

Ritmik Jimnastik 4

 

Jimnastik eğitimleri jimnastik salonunda yapılır. Pek çok jimnastik salonu, jimnastik malzemeleri için devleti veya farklı kaynakları sponsor olarak belirler. Pek çok kişi bu spora aletlere veya kıyafetlere olan ilgisi ile başlar. Kızlara yönelik olan bu sporda, jimnastik mayosunun özenli bir şekilde dikilmesi ve parıltılar barındırması çocukları kendine çeker.

Diğer jimnastik dallarında olduğu gibi ritmik jimnastikte de puanlama yapılır. Jimnastiğin disiplini buradan gelmektedir. Yarışmalarda diğer dallarda olduğu gibi zorunlu seriler bulunmaktadır. Bunların bir kısmı aletlerle yapılırken bir kısmı aletler olmadan tekrarlanır.

Jimnastiğin ülkemizde teşvik edilmesi gerekmektedir. Spor, kişinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Kişinin vücudunun ve bedenin bir işle uğraşması kişinin bir amacı olması, küçüklükten kazandırılması gereken bir alışkanlıktır.

Ritmik Jimnastik 2

Çocukların özellikle harekete ve müziğe ilgisi var ise, ritim duygusu gelişmiş ise ritmik jimnastiğe yönlendirilmesi önerilir. Her ilde ve ilçede jimnastik salonları yer almaktadır. Bu salonlarda temel eğitimin yanı sıra, aletlerin kullanımı ile ilgili de eğitim verilir. Mükemmel bir uyum ve enerji gerektiren bu sporda başarılı olmak kolaydır. Ancak hayatta başarı elde etmenin hiçbir kolay yolu olmadığını bilenler asla yorulmazlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ritmik-jimnastik/