Roaccutane Nedir?

Roaccutane nedir, akne tedavisi için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Karaciğer yağlanmasına çözüm olarak da önerilen Roaccutane ilaç, akne problemi yaşayanlar için son derece etkili bir ilaçtır. Tedavi sürecinde son derece iyi sonuçlar veren Roaccutane, aynı zamanda ağır da bir hap olduğu için yan etkileri de hayli belirgindir ve kesinlikle hekim önerisiyle ve hekim denetiminde kullanılmalıdır.

Roaccutane Nedir? 1

Roaccutane aknenin şiddetli tipleri olan nodüler yani yumrulu akne, yuvarlak akne veya kalıcı yara izi bırakma riski olan akne tedavisinde kullanılır.

Roaccutane ilaç olarak son derece etkilidir. Bir kere her şeyden önemlisi ciltteki sebum üretimini azaltır ve dolayısıyla da siyah nokta oluşumunu önler. Roaccatune ilaçlar içinde antibiyotik sınıfına girmez; ama akne oluşumuna sebep olan bakterileri ortadan kaldırır.

Eğer sivilce ve akne tedavisinde sonuç elde edilemediyse Roaccutane denenebilir. Her ne kadar ağır yan etkileri olsa da, hekimler gerekli gördükleri durumlarda hastalarına Roaccutane reçeteleyebilmektedir.

Roaccutane Nasıl Kullanılır?

Roaccutane tedavi sürecinde hekimin önerdiği dozlara uyulması ve ilacın aksatılmadan kullanılması gerekir. Roaccutane’in başlangıç dozu, vücut ağırlığı olarak kilogram başına günde 0.5 mg’dir. Sözgelimi 60 kg ağırlığında bir hastanın tedavisinde ilk etapta 30 mg’lık doz kullanılmalıdır.

 • Roaccatune kapsülün günde 1 ya da 2 kez tok karna alınması gerekir.
 • Hekim, gerekli görürse ilacın dozajını ayarlayabilir.
 • Roaccutane Nasıl Kullanılır?

  Roaccutane ilaç tedavisi genel olarak 16 ila 24 hafta arası sürer ve birçok hasta bu süreç içinde iyileşme gösterir. Akneler tedavi bitiminden 8 hafta sonrasına kadar da iyileşme göstermeye devam edebilmektedir. Bu dönemde yeni bir akne tedavisine başlamamak gerekir.

  Roaccutane tedavi süreci devam ederken kimi hastalarda aknelerde kötüleşme görülebilmektedir, ama bu durum normal ve geçicidir. Tedavi devam ettikçe bu durum ortadan kalkar.

  Roaccutane kapsülleri ağızdan ve tok karna alınır. Kapsüller içeceklerle veya yemekle birlikte bütün olarak yutulabilir.

  Her Roaccutane ambalajı 10’ar kapsüllü dubleks blisterler şeklinde 30 adet yumuşak jelatin kapsül içerir. Roaccutane kapsüller kahverengimsi kırmızı ve beyaz olacak şekilde iki renklidir ve üzerlerinde ROA 20 baskısı vardır.

  Roaccutane Tedavisi

  Roaccutane tedavisinin ağır geçen bir süreç olduğunu söylemek gerekir. Roaccutane kullanan hastalarda genellikle ciltte gerilme ve çekilme hissi, nadir de olsa saç dökülmesi, dudaklarda kuruma ve bazı psikolojik şikayetler görülebilmektedir. Şikayetler yoğunlaştığında hekim konuyla ilgili bilgilendirilmeli ve önerileri dikkate alınmalıdır.

  Roaccutane Tedavisi

  Roaccutane izleri geçirir mi sorusunun yanıtı hayli merak edilir. Sivilcelerden sonra kalan izler farklı derinliktedir. Roaccutane tedavisi sonunda sivilcelerden tamamen kurtulmak mümkün olabilmektedir. Eğer sivilce izleri çok derinse ciltte yer edebilir. Bu derin izler farklı cilt bakım teknikleri ile hal yoluna koyulabilmektedir. Bu konuda dermatolog yardımı almak gerekir.

  Peki Roaccutane sonrası sivilce çıkması mümkün mü, sivilceler yeniden kendini gösterir mi? Çoğu kişi tedaviden sonra bir daha sivilce problemi yaşamadığını belirtiyor ama nadir de olsa Roaccutane kullandıktan sonra da sivilce problemini yeniden yaşayanlar oluyor.

  Hekimin önerisine göre Roaccutane 40 mg dozunda kullanılabilir. Roaccutane 30 mg tabletler de mevcuttur. Hekiminiz hangisini yeterli görürse o dozu reçetelendirecektir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/roaccutane-nedir/