Rustik Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Rahatlığın ve doğal hayatın yansıması olan rustik dekorasyona son yıllarda talep oldukça artmıştır. Rustik dekorasyonda ana prensip, mobilyaların ve eşyaların olabildiğince doğal bir görünüm vermesidir. Örneğin orta sehpalar saf ağaçtan, işlenmemiş ham odundan kullanılabilir. Evinizin stresten uzak, doğal yaşamın esintisini veren bir havaya bürünmesini istiyorsanız, rustik dekorasyon nedir, nasıl yapılır başlıklı yazımıza göz atmalısınız.

Ev dekorasyonu yaparken zevkler çok önemlidir. Birçok ev dekorasyon çeşidi vardır ve ev sahipleri bu modelleri kendi zevk ve arzularına göre seçmektedirler. Rustik dekorasyon doğayı modern bir havaya sokarak antik tarzın etkileri ile birleştirip sunmaktır. Rustik tarz özellikle Avrupa’da bulunan evlerde çok sık kullanılmaktadır. Yalnızca Avrupa’da değil birçok farklı ülkede etkisi görülmeye başlamış bir tarzdır.

Rustik dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi ve uyulması gereken birkaç püf nokta vardır. Bu dekorasyon modelinde sık sık saf ağaç kullanımı göze çarpmaktadır. Doğal bir görüntü elde etmek için genellikle işlenmemiş doğal ağaçlar tercih edilir. Bu modeller özellikle salonda sık sık kullanılır.

Mutfakta da yine işlenmemiş ham odundan yapılmış, masa ve sandalyeler tercih edilir. Bunun dışında hem orta sehpa hem de duvarlarda kullanılacak aynı renk veya benzer tonlardaki ağaç motifleri eve rustik bir hava katacaktır.

Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik Dekorasyon Nedir?Rustik dekorasyon için, doğallığın ve rahatlığın simgesidir diyebiliriz. Bu yüzden evinizi rustik tarzı dekore etmek istiyorsanız işiniz hiç de zor değil. İnsanlar yoğun iş ve şehir hayatının oluşturduğu stresten uzaklaşmak adına, evlerinde olabildiğince doğal bir ortam yaratmak istemektedirler.

Benzer İçerik: Country Tarzı Dekorasyon Nedir?

Doğada bulunan her malzemeyi, doğaya zarar vermeden alıp, eviniz için kullanılır hale dönüştürebilirsiniz. Bu tarz evlerin zeminleri gibi tavanları da ahşap döşemeden yapılmaktadır. Olabildiğinde toprak ve naturel tonlara yer verilir.

Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?Doğal hayatın tüm izlerini evinize taşımak istiyorsanız o zaman rustik dekorasyon tam da size göre. Yalnız bu dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta eskilerin izlerini eve taşımaktır. Eski yılların etkisinin modern bir şekilde evlere uyarlanması rustik dekorasyonun en başarılı örneklerini oluşturmaktadır. Genellikle bu tarz evlere uyarlanırken işlenmemiş malzemeler kullanmaya özen gösterilir. İşlenmemiş ağaçlar eve hem doğal hem de rustik bir hava katar. Bunun dışında bu dekorasyon evlere uygulanırken etnik desenli mobilyalar, keten kumaşlar, ağaç detaylı aksesuarlar, doğal görünümlü sepetler kullanılabilmektedir.

Rustik Dekorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rustik Dekorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Rustik dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken nokta koyu renkler ile evi boğmamaktır. Çünkü bu tarzda genellikle kahverengi tonları kullanıldığından, en azından seçilen kumaşlarda açık tonlara öncelik verilmelidir. Bu tonları kullanırken evin boğulmamasına ve güneş ışığının kaybolmamasına dikkat edilmelidir.
  • Genellikle mobilyalarda mat ve cilalı ağaçlar kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mobilyada ağacın çok gözükmesidir.
  • Mobilya seçimi yapılırken ceviz, akçaağaç, meşe, kiraz ağaçlarının seçilmesi çok doğru olacaktır. Kahverengi ile yakışan ve bütünlüğü bozmayan renkler arasında turuncu ve beyaz gelmektedir. Bu renkler rustik dekorasyonda çok sık kullanılan renklerdir.
  • Bu dekorasyon çeşidi uygulanırken çiçeklerden de yardım alınabilir. Çiçek eve doğal bir hava katarken aynı zamanda güzel bir görüntü de verir. Ayrıca ikinci el eşyalar alınıp kolaylıkla değerlendirilebilir.
  • Kendin yap projelerinin kolaylıkla uygulanabileceği bu dekorasyonda cam figürlere de sıkça yer verilebilir. Ayrıca mumlar da rustik dekorasyona farklı bir hava katmaktadır.

Rustik Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Rustik Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Rustik ev dekorasyonu yapılan evler hem geçmişin gizemli esintisi ile dolar hem de doğanın huzur verici etkisi ile bütünleşir. Tüm bunlar doğru uygulandığı zaman rustik dekorasyon yapılmış olunur. Doğru olarak bu dekorasyonu yapan örnekler mevcuttur. Bu örneklerde genellikle görülen detaylar etnik kumaşlı koltuklar ve ağaç detaylı mobilyalardır.

Rustik Tarzı Salon

Rustik Tarzı SalonRustik dekorasyonda sandalyelerde ve koltukların üzerinde desenli battaniye veya örtüler kullanılabilir. Tavanlar genelde ahşap, orta sehpalar ise ham ağaçtan tercih edilir. Eskiyi modern bir şekilde günümüze uyarlayan bu dekorasyon yapılırken özellikle eski bir hava yaratılmaya dikkat edilmelidir. Bu dekorasyon herkesin hoşlanabileceği bir dekorasyon çeşidi değildir. Çünkü genellikle iç açıcı pastel tonlar yerine koyu renkler tercih edilir. Bu sebeple karanlık bir ortam sağlanmış olunur. Rustik evlerde kullanılan renkler kahve ve tonlarıdır. Kahverenginin her tonunu barındıran bu evlerde deri koltuklar da kullanılabilir.

Rustik Tarzı Yatak Odası

Rustik Tarzı Yatak OdasıYatak odalarında da yine doğallığın ön planda olduğu parçalar tercih edilir. Yatak başları yine işlenmemiş ağaç malzemeden olabilir. Odaya daha farklı bir hava vermesi açısından, taş duvarlar veya tuğla görünümü veren kabartma duvar kağıdı döşenebilir. Perde seçimi de oldukça önemlidir. Eve ışık girmesi açısından çok fazla koyu renkte perde kullanmak doğru olmaz bu sebeple rustik bir tarz yakalamak isteyenler için hasır stor perdeler tavsiye edilebilir.

Rustik Tarzı Mutfak

Rustik Tarzı MutfakRustik ev dekorasyonu türünün kendini en çok gösterdiği yer mutfaklardır. Çünkü hem masada, hem sandalyelerde tercih edilen malzemeler; insana doğada yemek yiyor hissi verir. Eğer sandalyelerde minder kullanılacaksa, kilim desenlerini tercih edebilirsiniz. Yine tezgah üzerine yerleştireceğiniz objeler kozalak, çiçek gibi doğaya ait şeyler olmalıdır. Duvara asacağınız bakır cezveler de dekorasyonunuzu tamamlayacak nitelikte olacaktır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/rustik-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/