Sabun Yapımı Malzemeleri

Sabun, hijyen sağlamak için kullandığımız mucizevi bir üründür. Yapımı ise oldukça basit olmakla beraber bu yüzyıl insanının pek bilmediği bir konudur. Sabun yapmak için ihtiyacımız olan sabun malzemeleri, bir market ve kozmetik dükkanından kolayca temin edilebilen ürünlerdir. Ayrıca evde sabun yapımı malzemeleri biçiminde satılmaz zira içindeki en önemli madde yemeklik zeytinyağıdır. Tabii sabun nasıl yapılır malzemeleri içerisinde bir tane kimyasal da bulunmaktadır ve ne yazık ki bu ürün zorunlu olarak kullanılır. Sabun bazı olarak da bilinen bu maddeye ulaşmak için yapmanız gereken yalnızca bir kozmetik ürünler mağazasına gitmektir.

Sabun Yapımı Malzemeleri Nelerdir?

Sabun malzemeleri, bir asit ve bazdan oluşur. Aslında evde sabun yapımı malzemeleri, dediğimizde hemen kimyadan bahsediyor olmak doğallığını sorgulamanıza neden olabilir. Ama bu noktada bir sorun yoktur. Bu ürünler sağlığa zararlı değildir. Sabun nasıl yapılır malzemeleri içerisindeki tek kimyasal sodyum hidroksittir, o da tepkime sonucunda nötr hale geleceğinden hiçbir etkisi kalmaz. Bu nedenle evde yapacağımız sabununun sağlığımıza zararlı hiçbir tarafı yoktur. Tabii sabun malzemesi olarak satın aldığımız ürünler gerçekten doğal oldukları sürece.

Sabun malzemeleri iki ana elemandan oluşur.

 • Yağ
 • Sodyum Hidroksit
 • Yağ olarak fabrikasyon bitkisel yağları kullanmamalıyız. Zeytinyağı bu noktada en doğru seçim olacaktır. Zira asitliği bakımından verimli bir tepkime elde edebilmek bu şekilde mümkündür. Sodyum hidroksit ise, bazı marketlerde sütkostik olarak satılmaktadır. Ayrıca eczanelerden ve kimyasal madde satan dükkanlardan da satın alınabilir. Bu noktada bir ürün daha söz konusudur. Arap sabunu gibi sabunları yapmak için kullanılan potasyum hidroksit de bu ürünlerde kullanılabilir. Ancak bu madde kolay kolay temin edilemez, bunun yanında elde edeceğimiz sabun katı olmayacağı için el sabunu formunda olmayacaktır.

  Sabun Yapımı Malzemeleri 1

  Yani sabun malzemeleri, iki ana maddedir. Ancak elbette kullandığımız sabunlara koku ve renk veren unsurlar söz konusudur. İşte evde sabun yapımı malzemeleri içerisine elbette bu unsurları da eklemek durumundayız. Esans ve boyar madde olmaları bakımından sabun nasıl yapılır malzemeleri içerisinde doğal ürünler kullanmakta fayda vardır.

  Örneğin renk vermek için gıda boyalarını, koku için ise meyvelerin yağlarını kullanabiliriz. Sabun yaparken kullanılan unsurların doğal olması evde yapılmalarının anlam taşıması bakımından önemlidir. Örneğin limon yağı ekleyerek sarı renkli ve limon kokulu bir sabun elde edebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sabun-yapimi-malzemeleri/