Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Saçlarımız, kafa derimizi örten, yüz ifademizi tamamlayan en önemli ve en güçlü   aksesuarımızdır. Saçların da bir ömrü ve sağlıklı olma süreci vardır. O süre tamamlandığında saçlar, deriden koparak ayrılır yahut kırılır, cansızlaşır, matlaşır, ışıltısını kaybeder. Yaz mevsiminde güneş, deniz ve havuz suyu gibi faktörler; kışınsa rüzgar, ayaz, kirli hava, duman, is gibi dış koşullar; bunun haricinde sağlıksız beslenme, yeterli vitamin ve mineralleri alamama, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi, stres, üzüntü, kaygı gibi olumsuz psikolojik etkenler, saçlarımızın sağlığını ve kalitesini bozar.Belirli sıklıklarla saçlara, ihtiyaç duyduğu bakımı sunmak, onların hem daha sağlıklı hem de uzun ömürlü olmalarını sağlar. Gerek profesyonel bakım ürünleriyle, gerekse tamamen natürel malzemelerle saç bakımı yaptırmak yahut yapmak, geç yaşlanan, parlak ve gür saçlara sahip olmamızın yolunu açacaktır. Saçlar da en az cilt kadar bakım ister ve bakım olmayınca, durum endişe verici boyutlara ulaşabilir.

Evde-saç-bakımı

Her saçın kendine has bir karakteristiği vardır. Dolayısıyla saç bakımı da, saçın türüne ve yapısına göre değişkenlik gösterir. Sözgelimi kıvırcık saç bakımı ayrı bir özen ve uğraşı ister. Gür ve kabarık yapısından dolayı kolay şekle sokulamayan kıvırcık saçlar, kırılmaya da daha fazla meyillidir. Düzenli olarak kırıklarının alınması gereken kıvırcık saçlarda, kırıklar ihmal edildiği  vakit karışma, dolaşma ve keçeleşme problemi ortaya çıkabilir. Kıvırcık saçlar için özel olarak üretilen şampuanlar, kremler ve bakım ürünleri ile sorun yaratan değil, söz dinleyen buklelere sahip olmak mümkündür. 

Evde Saç Bakımı
Evde saç bakımı yapmak hem zevkli hem de kolaydır. Mutfakta bulunan malzemelerle yapılacak karışımlar ve maskelerle saçlar hem güçlenir hem de parlak ve bakımlı gözükür. Mutfağınızdaki karanfil tohumlarıyla saç güçlendirici bir su hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir cam kavanozun içine 1 kilogram su koyun ve içine bir avuç karanfil atın. Kapağını sıkı sıkı kapattığınız kavanozu, ışık almayan bir dolapta 1 gün boyunca bekletin. Ertesi gün  kavanozu açtığınızda kararmış bir suyla karşılaşacaksınız. Her gün bu karanfilli suyla saç diplerinize yapacağınız masaj, 1 hafta sonunda güçlenmiş ve dökülmesi durmuş saçlarla size emeğinizin karşılığını verecektir. Hazırladığınız karışım biterse yenisini hazırlayın ve işleme sabırla devam edin.

Bir doğal saç bakımı önerebiliriz. Bir kasenin içine aynı oranda susam ve badem yağı ile 1 adet yumurta sarısı koyun ve çırpın. Haftada 3 kez saç diplerinize parmak uçlarınız yardımıyla yedireceğiniz bu maske de yine besleyici ve güçlendirici özelliğiyle, dökülen saçlarınızın, saç derinize daha da güçlü tutunmasını sağlayacaktır.

Doğal karışım ve saç maskelerinin saçlarınıza fayda sağlaması için en az 3 ay boyunca düzenli istikrarlı kullanım gerekmektedir.

İşte Doğal Saç Bakımı Maskeleri

  • Nemlendirici saç losyonu : 100 gram gül suyu ile 3 ampul C vitaminini bir şişede karıştırın. Şişeyi kullanmadan önce çalkalayarak karışımın homojen olmasını sağlayın. Karışımı saç köklerinize mesajla yedirin ve saçlarınızı tarayarak karışımın tüm saçınıza yayılmasını sağlayın. İşlemden sonra saçlarınızı durulamanıza gerek yoktur.
  • Kuru saçlar için nem maskesi: 1 yumurta, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı sirkeyi bir kapta karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi saç köklerinden saç uçlarına doğru tüm saça yedirin. Bir tarak yardımıyla da karışımın tüm saça yayılmasını sağlayabilirsiniz. 15 dakika sonunda maskeyi yıkayarak temizleyin.
  • Yağlı saçlar için yoğurt maskesi: Saçlarınız çabucak yağlanıyorsa 1 yumurta ile 50 gram yoğurdu karıştırın ve temiz saçlarınıza sürün. 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın.
  • Saç dökülmesine karşı A vitaminli maske: 150 gram zeytinyağı ve 4 çorba kaşığı badem yağını 1 ampul A vitamini işe karıştırın. Maskeyi saç köklerinize ve tüm saçınıza uygulayın. Sıcak havluyla sardığınız saçlarınızı 2 saat boyunca bu şekilde tutun ve sonra yıkayın.
  • Saç uzatan maske: A vitamini ampulü, Hint yağı ve 1 adet yumurtanın sarısını karıştırın. Karışını nemli saçlarınıza kökten uca uygulayın, tarakla tarayarak yayın 1 saat bekleyin ve süre sonunda şampuanla durulayarak arıtın. 
  • Parlak saçlar için maske: Saçlarınızı yıkayın ve 1 fincan taze limon suyuyla sirkeyi saçınıza yedirin. Saçlarınızı durulayın ve nasıl parladıklarını görün. Bu maskeyi her hafta değil, 2 haftada bir uygulamanız daha iyi olacaktır. Sirke ve limonun antiseptik (mikrop kırıcı) özellikleri de göz önünde bulundurulduğunda, bu maske hem kepek sorununuz varsa onu giderecek, hem saç bakımı yapacak, hem de saçlardaki matlığı alarak ışıl ışıl parlayan saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Saç Bakım ürünleri
Saç bakım üzrünleri
 ,yıpranmış saçlar için onarıcı şampuanlar, onarıcı kremler, yıpranmış saçları onaran maskeler, onarıcı saç yağları, boyalı saçlar için renk koruyucu şampuanlar, saçları fön ve maşa ısısıyla, boyaya karşı koruyan spreyler, ince telli saçlar için hacim veren şampuanlar, kuru saçlar için besleyici şampuanlar, kepek önleyici şampuanlar, kıvırcık saç bakımı yapan şampuanlar, düz saç bakımı yapan şampuanlar, kremler, bakım maskeleri ve buna benzer ürünlerle; saçların sağlıklı ve hızlı uzamaları, parlak ve canlı durmaları için gerekli olan etken maddeler saça verilmektedir.

loreal-sac-bakim-urunleripantene-saç-bakım-ürünleri

kerastase-saç-bakım-ürünleri.

Yves Rocher, Pantene, Body Shop, L’oreal Paris, Kerastase, Bioflex, Bonacure, Macadamia, Rene Furterer, Davines, Gliss, Bioxcin, Syoss, Elseve, Schwarzkopf gibi markaların saç bakım ürünleriyle, saçlara aranan ve özlenen bakım ve beslenme, onarım, tamir gibi detaylar  uygulanabilmekte, saçlarda devrim niteliğinde iyileşme ve gelişmeler sağlanabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-bakimi-nasil-yapilir/