Saç Bakımında En Etkili Bitkisel Yağlar

Sağlıkla ışıldayan yumuşacık ve bakımlı saçlar güzelliğin ve kişisel imajın olmazsa olmaz unsurlarındandır. Saç sağlığı ve güzelliğini korumak için her kadın tonlarca para ve zaman harcamaktadır. Günümüzde saç bakımı için üretilen kozmetik ürünlerine kolayca ulaşılabilmekte ve hemen hemen her saç tipi ve saç problemine uygun ürün bulunabilmektedir.

Saç Bakımında En Etkili Bitkisel Yağlar

Kimyasal içerikli saç bakım ürünleri kısa sürede olumlu sonuçlar sunsa da uzun vadede saçı ağırlaştırmakta ve yıpranmalara neden olmaktadır. Bu nedenle hem cilt bakımında hem de saç bakımında doğal yağlar daha çok rağbet görmektedir. Kimyasal içerikli bakım ürünlerinin içeriğinde de bitkisel yağlar sık kullanılmaya başlamıştır. Saç bakım rutininizde saçlarınıza zarar vermeden bakım yapan ürünler arıyorsanız bitkisel yağları denemelisiniz.

Burada dikkat etmeniz gerek nokta kullanacağınız yağın katkısız olması ve kullanımınızın sürekli olmasıdır. Saç bakım yağlarını ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi karışım hazırlayabilir ya da piyasada bulunan karışık saç bakım yağlarını kullanabilirsiniz. Etkili sonuç almak için en az yarım saat saçta bekletmeli ve düzenli kullanmalısınız.

Tercihen sıcak bir havluyla sararak yağın saça daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Bu yazıda saç bakımında en sık kullanılan bitkisel yağları sizler için derledik.

Argan Yağı: Adını Fas’ ta yetişen argan ağacından alan argan yağı son yıllarda hem cilt hem de saç bakımında oldukça popüler hale gelmiştir. A ve E vitamini içeren argan yağı saç köklerini beslemekte, saça parlaklık ve yumuşaklık kazandırmaktadır. Ayrıca saç uzatma kürlerinin de olmazsa olmazıdır. Ancak saf argan yağı pahalı olduğu gibi bulunması da zordur. Bu nedenler argan yağını güvendiğiniz marka ve satış merkezlerinden temin etmelisiniz.

Saç Bakımında En Etkili Bitkisel Yağlar 1

Çam Terebentin Yağı: Saç bakımında uzun zamandır kullanılan çam terebentin yağı saç uzamasından dökülme sorununa, kepek gibi saç derisi sorunlarına kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır. Çam terebentin yağı yakıcı bir yağ olduğu için doğrudan saça sürülmemesi tavsiye edilmektedir. Badem yağı ile yarı yarıya karıştırarak bir sprey şişesi içinde kullanabilirsiniz.

Diğer bir kullanım şekli ise çam terebentin yağını şampuanın içine ilave etmektir. Günlük kullandığınız  şampuan şişesinin içine 20-25 damla çam terebentin yağı ekleyebilirsiniz. Bu yağı aktarlardan çok uygun fiyata kolayca temin edebilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı: Saç bakımı denilince ilk akla gelen yağlardan biri de tatlı badem yağıdır. İçerdiği E vitamini sayesinde saçı besler, yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Badem yağını hafif nemli saça uygulayıp bekleterek durulayabilirsiniz. Dilerseniz duştan sonra temiz ve nemli saç uçlarına birkaç damla sürerek uygulayabilirsiniz. Tatlı badem yağı kırık ve yıpranmış saçların sağlığına kavuşmasında oldukça etkilidir.

Saç Bakımında En Etkili Bitkisel Yağlar 2

Hindistan Cevizi Yağı: Son zamanların popüler saç bakım yağlarından biri olan Hindistan cevizi yağı yoğun nemlendirme özelliğine sahiptir. Özellikle kuru saçlar için faydalı olan bu yağ saç diplerini nemlendirme ve kırık uçları onarma etkisine sahiptir. Kremsi yapıdaki Hindistan cevizi yağını aktar ve marketlerden kolayca temin edebilirsiniz. Bu yağı tüm saçınıza uygulayıp en az 30 dakika dilerseniz tüm gece bekletip yıkayarak daha canlı saçlara kavuşabilirsiniz.

Zeytinyağı: Çok eski zamanlardan beri saç bakımında kullanılan zeytinyağı saçı besleyerek doğal parlaklığını ortaya çıkarmaktadır. Saf zeytin yağını az miktarda saç diplerine uygulayın ve tarak yardımıyla uçlara doğru yayın. 1-2 saat beklettikten sonra durulama işlemini çok iyi yapmaya özen gösterin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-bakiminda-en-etkili-bitkisel-yaglar/