Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir
Saçlar strese, dış etkenlere, kullanılan kimyasal içerikli saç ürünlerine, yaşa ve aslında genetiğe bağlı olarak beyazlar. Genetiğe bağlı saç beyazlaması oldukça erken yaşlarda başladığı gibi, saçın büyük bir bölümünü etkisi  altına alabilir.

Saç beyazlaması 30’lu ve 40’lı yaşlarda başlar. Ciltte kırışma, gevşeme ve sarkmalar; dişlerde ve dişetlerinde beliren deformasyon, yakını okuyamama gibi yaşlılık belirtileri bu yaş dilimlerinde gözükmeye başlar. İşte saç beyazlaması da bu yaşlardan itibaren saçları esir alır.

Saç Beyazlaması Nedenleri

Saça rengini veren melanin denen maddenin azalması, saçlarda renk kaybına yani beyazlamaya yol açar. Melanin pigmenti salgılayan melanositlerin neden görevini yerine getirmediği ve bazı kişilerde neden çok daha erken öldüğü bilimsel olarak açıklanamamıştır. Çok istisnai bir durum olmadığı sürece saçlar bir gecede beyazlamaz. Saç beyazlaması başladığı andan itibaren ancak aylar sonra tam anlamıyla kendini belli eder. Kan şekeri düşüklüğü ve teşhis konmamış gizli şeker hastalığı da saç beyazlamasını hızlandırır. Ailede şeker hastalığı varsa, düzenli aralıklarla yükleme testi yaptırmalı ve dikkatle izlenmelidir.Saç-beyazlaması-nedenleri

Yetersiz Beslenme ve Saçların Beyazlaması
Saç foliküllerimiz pigment hücreleri içerir ve bu pigmentler, saça ve cilde rengini veren melanin adı verilen maddeyi üretirler. İlerleyen yaşa paralel olarak pigment hücrelerinin sayısı azalır ve saçlarda grileşme başlar. Çok erken yaşlarda başlayan saç beyazlaması, kalıtımla alınan bir mirastır. Ancak sağlıklı, bilinçli ve yeterli bir beslenme alışkanlığı, düzenli bir yaşam, iyi alınan uyku ve tüm bunların neticesinde tıkır tıkır çalışan hormonlar sayesinde saç beyazlaması süreci yavaşlatılabilir. Özellikle bazı mineraller ve vitaminler saç beyazlamasını geciktirme hususunda daha etkilidir. B5, B6 vitaminleri ve biotin, saç beyazlamasını geciktiren ve yavaşlatan vitaminlerdir.

vitamin-B5

Bir de erken yaşta saç beyazlaması var ki, kimilerini kara kara düşündürüyor. Saçlarını boyamak istemeyen, ama genç yaşlarda beyaz saçlarla da dolaşmak istemeyen insanların çare aradıkları bir konu bu. Kalıtımla genlere aktarılan ve kaçınılmaz bir netice olan erken yaşta saç beyazlaması için doğal kürlerle alınacak önlemler ve saç boyalarına göre formülü daha doğal olan kınalardan istifade edilebilir.

Çok sorulan sorulardan birisi de üzüntüden saç beyazlar mı sorusudur. Üzüntü ve beraberinde yaşanan stres, kortizon hormonu salınımını uyarır. Bu da saç beyazlamasını hızlandırır.

Beyaz Saçı Boyama
Saç boyarken beyazlar nasıl kapatılır işte yanıtı. Gri tonlarda oluşan saç renkleri boya sonrası bile kendini belli eder ve ne kadar boyarsanız da renk değiştirmeme de kararlıdır.

Beyaz saçları boyama ile kapatmak çok inatçı beyazlarınız yoksa zor bir işlem değildir. Fakat saçlarınızda aşırı beyazlar mevcutsa biraz daha zor olur. Böyledurumlarda genellikle kahverengi boyalar saçı kapatır derken simsiyah saçlara sahip olmakta kaçınılmaz olur.

İbrahim Saraçoğlu Saç Beyazlaması Kürü

Saç beyazlaması nasıl önlenir sorusuna İbrahim Saraçoğlu kürleriyle saç beyazlamasına bitkisel çözümler getirebilirsiniz.

İbrahim-Saraçoğlu-Saç-Beyazlaması-Kürü

İşte saç beyazlamasına çözüm olacak reçeteler:

  • Saç Beyazlaması Kürü -1-: 1 adet orta boy soğanla, 5 diş sarımsağı ezin ve bir kabın içinde 1 adet yumurta sarısı ve 1 kaşık zeytinyağı ile karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürün ve 1 saat bekletin. 1 saat sonunda ılık suyla yıkayın. Haftada bir sıklıkla yapılabilir.
  • Saç Beyazlaması Kürü -2-:Taze yeşil cevizin dış kabukları kaynatılıp, içine ısıtılmış yarım kahve fincanı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru maya katın, saçınıza sürün ve bekletin ve yıkayın.
  • Saç Beyazlaması Kürü -3-:Bir kür de gül yapraklarıyla…  Gül yapraklarını temiz bir yerde kurutup sonra yakın ve kül elde edin. Bu külün içine bademyağı ekleyin ve lapa kıvamına getirin. Bu lapa ile saçlarınızı haftada bir kez yıkayın ve durulayın.
  • Saç Beyazlaması Kürü -4-:Ceviz kabuklu bir başka kür için; Yeşil ceviz kabuklarını çay ve suyla kaynatın, içine badem yağı ilave edin ve bu karışımla saçlarınızı gün aşırı yıkayın. Saç beyazlamasında hayli etkili bir yöntem olduğu biliniyor.
  • Saç Beyazlaması Kürü -5-:Bir de kına ile yapılan kürümüz var: Kına yapraklarını kurutup un haline getirin. 15 dakika kaynatın ve süzgeç yardımıyla süzün. Üstte kalan tortulu kısmı yatmadan evvel saçlarınıza sürün. Sabaha kadar bekletin. Sabah durulayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-beyazlamasi-nasil-onlenir/