Saç Beyazlamasına Çözüm

Saç beyazlamasına çözüm, saçlar yaygın olarak ilerleyen yaşla birlikte beyazlamaya başlar. Bunda saçtaki melanin üretiminin azalması ve hatta durması etkilidir. Ama saçlar her zaman ve her durumda ilerleyen yaşa bağlı olarak beyazlamaz. Genç yaşına rağmen saçları beyazlamaya başlayan kişi sayısı hiç de azımsanacak ölçüde değildir. Erken yaşlarda saçlarda beyazlama sorununda genetik sebepler sorumludur.

Saç Beyazlamasına Çözüm 1

Bunun haricinde çinko, demir, B12, Biotin gibi vitamin ve minerallerin eksikliği de erken yaşta saç beyazlamasına sebep olabilmektedir. Vitiligo gibi cilt problemleri de saçlarda beyazlama yapabilmektedir. Vitiligoya bağlı beyazlamalar daha çok bölgeseldir.

Stres halleri de vücutta kortizon üretimini artırır ve bu da saçlarda erken yaşlarda beyazlamaya sebebiyet verir. Tiroid bezi ile alakalı rahatsızlıklar da ciltte kurumalara sebep olur ve erken yaşta saç beyazlaması yapar. Yine bir başka etken olarak metabolizmada meydana gelen yavaşlamalar gösterilebilir.

Metabolizmada yavaşlamaya sebep olan metabolik rahatsızlıklar da saçlarda beyazlama sürecini hızlandırır.

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan saçlarda beyazlama problemi için yapacak çok da bir şey yoktur. Bu son derece doğal ve kaçınılmaz bir süreçtir. Ama henüz erken yaşlarda ortaya çıkan saç beyazlamaları için neler yapılabilir, beyaz saç tedavisi var mıdır, beyaz saç nasıl siyahlaşır soruları bu konu başlığı altında oldukça sık sorulan sorulardır. Beyazlayan saçlar için neler yapılabilir gelin birlikte göz atalım.

Saç Beyazlamasına Çözüm 2

Beyaz Saçlara Bitkisel Çözüm

Beyaz saçları boyamadan eski rengine döndüren formül var mıdır, varsa nedir diyorsanız, çözümün doğal reçetelerden geçeceğini tahmin etmiş olmanız lazımdır.

Hindistan cevizi yağı ve limon suyu karışımı saçlar için oldukça faydalı bir çözümdür. Bu karışım uzun müddet kullanıldığında antioksidan içeriği sayesinde saçlardaki beyazları giderip beyaz saçların eski rengine dönmesini sağlar.

Bir-iki yemek kaşığı doğal Hindistan cevizi yağını 3 tatlı kaşığı limon suyuyla karıştırın ve karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın. En az 1 saat saçınızda kalan karışımı saçlarınızdan şampuanla arıtarak akıtın ve durulayın. Bu saç maskesini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Saç Beyazlamasına Çözüm 3

Beyaz saçlara son dedirtecek bir formül daha verelim. Yarım su bardağı kurutulmuş biberiye ve yarım su bardağı kurutulmuş adaçayını 2 su bardağı suyla kaynatın. Ocaktan alın ve ılınmaya bırakın.  Suyu süzün ve banyodan çıkmadan evvel son kez saçlarınız bu suyla yıkayın. 15 dakika bekledikten sonra saçlarınız durulayın. Bu işlemi haftada 1 sefer uygulayabilirsiniz.

Beyaz saçlara kesin çözüm tam anlamıyla ne yazık ki yoktur ama saçlardaki beyazlama hızı büyük ölçüde yavaşlatılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-beyazlamasina-cozum/